1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul - Butonul Auto-Hold la A4 B9 - montare ulterioara - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de cristimate, 18 Apr 2017.

1. Cata_ADC

Cata_ADC Moderator Staff Member

Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    I3 , e-drive, 2018 / S3 8V sedan ,CVUA, 2018 , S5 sportback ,CWGD , 2017
    am comandat si eu AH ul pt S5 ( este identic cu A4 )
    nu se tine cont decat de cutia manuala vs automata si de LHD sau RHD ( locul unde este volanul :)
    in rest cu putin timp si rabdare se fac toate
    Nu este un swap de motor @NELUALECSA totusi se poate realiza dupa ajutorul lui @bobalex18.

gabitza121, Gabriel Popa și NELUALECSA apreciază asta.
  2. bmdbmw

bmdbmw Bronze Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Ma poate ajuta cineva cu schema pentru butonul de frana de mana cu auto-hold / transmisie manuala la A4 B9? Butonul ar trebui sa fie modulul E548 si firele de auto-hold ar trebui sa mearga la J519 (BCM1). Multumesc.

3. tommymaas89 1st Gear Member

Locație:
    Treviso - Italy
    Masina:
    A4 B9 MY2016
    [USER = 55944] @bmdbmw [/ USER] hi, I've found the right scheme for Auto Hold doing many research on the web and with the electric manual of our car, so the module is the E540 ... summarizing , the switch must be wired as follows:

- PIN 1 of AH connected to J519 BCM "B" T73b connector (white, it should be on the right side of the BCM from the front), pin 31
    - PIN 2 of AH connected to the PIN 6 of the handbrake switch (it is the illumination of the switch)
    - PIN 3 of AH connected to J519 BCM "A" T73a connector (black, it should be on the middle of the BCM from the front), pin 17
    - PIN 4 of AH connected to the PIN 5 of the Handbrake switch (it's the ground)

That's it, later you have to use VCP or VCDS to manually modify some bits, more precisely:
    - Module 09, byte 15, bit 6 from 0 to 1
    - Module 03, byte 18, bit 6 from 0 to 1
    - Module 03, byte 30, bit 1 from 0 to 1

I WILL NOT ASPECT ANY RESPONSIBILITY FOR WRONG WIRING CONNECTIONS, WRONG CODIFIES OR IF IT WOULD NOT WORK BECAUSE AS ABOVE ON THE THREAD, YOU MUST HAVE A "HIGH" ABS MODULE IN ORDER TO ACTIVATE IT.

cheers! :Icon_thumright:

4. CorteZCTZ

CorteZCTZ 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0tdi
    A reusit cineva sa codeze ABS ESP9 Premium 8W0 907 379 F?
    De fiecare data cand incerc sa codez ABS cu vcds sau odis imi da request rejected.

Ultima editare: 5 Sep 2019
    skypee apreciază asta.
  5. skypee

skypee 3rd Gear Member

Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 B9 avant 2.0 TDI 150hp
    @CorteZCTZ ai rezolvat ? întâmpin aceeași problemă cu codarea.

6. bobalex18

bobalex18 Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, B6, 1.9 TDI, multitronic 2004; A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    ați încercat codarea lui tommy? e un prieten din italia și la el merge.

7. skypee

skypee 3rd Gear Member

Locație:
    Galati
    Masina:
    Salut,
    Am montat de curând butonul Auto Hold pe al meu A4 B9 2017, tras cablaj, pini etc., toate bune și frumoase până când am ajuns la partea de codare:

Modul 09, Long Coding, Byte 15, Bit 6, din 0 în 1

Modul 03, Long Coding, Byte 18, Bit 6 din 0 în 1

Modul 03, Long Codiny, Byte 30, Bit 1 din 0 în 1

Pe modulul 09 Central Electrics am reușit sa fac codare, în schimb pe modulul 03 Brakes nu reușesc sub nicio formă. Am încercat cu OBDeleven și primesc eroare “Function not available”, iar cu VCDS același lucru, nu mă lasă sa fac nicio codare, pe acest modul.
    Am verificat cablajul, mufe, pini legături totul este conform schemei, iluminatul butonului funcționează, când este acționat se aprinde 1 sec. ledul roșu.
    Pe lângă asta am observat în VCDS că pe modulul 03 Brakes nu îmi apar casetele pentru bife pe niciun bit (am încercat sa fac codarea pe binary).
    Pare să aibă un fel de protecție, chiar nu știu de ce nu se salvează nicio codare. Ceva sfaturi, păreri ?
    Mulțumesc.

8. paulkf

paulkf Audi Expert

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Inainte sa intri in long coding pe 03 Brakes, ai introdus codul de securitate ?

9. skypee

skypee 3rd Gear Member

Locație:
    Galati
    Masina:
    Da, am introdus și codul de securitate, problema era de la interfață, într-un final am reușit salvarea codărilor cu un alt vcds, nu-mi explic de ce, pentru că aceeași interfața a funcționat pe mașina colegului @porto91, acum totul este funcțional! Mulțumesc de răspunsuri .

10. CorteZCTZ

CorteZCTZ 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0tdi
    Te ajut daca vrei cu codarea,am reusit sa o activez

skypee apreciază asta.

Distribuie pagina asta