1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A4 B5 - Discuri - placute - etrieri si lichid Frana - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de elad, 27 Dec 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ideea este ca piesele se comanda fizic conform cu seria de sasiu la un magazin de piese auto cu vanzatorul fata in fata si NU se comanda pe mizeriile de magazine On-line mai ales cand ai mentionat ca nu te pricepi. O sa va "manance capul" cumparaturile pe net. Mergeti fizic la magazin si lasati cumparaturile pe net.
    Se demonteaza piesa de pe masina si se merge cu ea in mana, la magazin, fizic pentru comparatie. Asa se face nu altfel chiar daca trageti masina pe dreapta.
    Se face si se procedeaza asa din mai multe motive atunci cand nu suntem siguri privind anumite piese si componente / elemente auto.
     
  2. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Ook, masina oricum e pe dreapta, nu e graba, mi s-a intamplat sa merg cu vin-ul la magazin si aceeasi vanzatori care alte dati mi-au adus piese compatibile sa imi aduca tot pe acelasi vin piese incompatibile, nu e vina nimanui si ei au niste programe/comparatoare/echivalente/coduri etc care mai dau rateuri. Nu exista certitudini pana la montaj si verificat ca functioneaza, poate nici atunci.
    Cand e posibil pt mine ca amator (cu dinamometrica in portbagaj) sa ma duc cu piesa la magazin o fac, dar cand e vb de ceva mai incert sau complicat de demontat, incerc sa ma informez intai. Pt asta folosesc internetul si forumurile, cumparaturile la fel le fac pe baza de vin, dupa ce m-am informat, si din locuri unde am acces si fizic la magazin ca sa pot returna daca e nevoie.
    Cand am zis ca nu ma prea pricep ma refeream precis la ce am scris acolo, nu in general.
    "Cumparaturile pe net" sunt mai mult niste comparatii de preturi si branduri ca sa nu platesc dublu sau triplu acelasi produs sau unul mai slab cotat.
    Altfel spus, nu caut certitudini, caut alte pareri/experiente/informatii la probleme specifice, nu stii de unde sare iepurele, eu am langa laptop o punguta cu garnituri de cupru Victor Reinz care au costat 30 bani bucata, la alte magazine chiar si fizice, dupa VIN, imi aduceau la 2 lei bucata ceva no name, e doar un exemplu.
    Intrebarea mea ramane deschisa.
    Multumesc.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @gtincu Ai nevoie de N 010 241 24.

    321615141 nu se mai fabrica inca din 2007.
     
    gtincu apreciază asta.

Distribuie pagina asta