1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la Audi Q5 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi Q5' creată de alintorba, 14 Ian 2018.

  1. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Ok, mersi. Nu neaparat cu gauri doar forme stil Mtec sau Ebc dar nu prea am auzit de ele

    [​IMG][​IMG]
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La ce crezi ca te ajuta, pe 320mm pe fata ?
     
  3. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Zimmerman Black Z gasesti cu fante. Mie personal nu-mi plac cum arata.
    @arazvan2002 ale mele sunt Zimmermann perforate imperechiate cu Ate ceramic si nu s-au distrus ca ale lui @Peto. Cred ca a prins un lot prost.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce frane ai ? De obicei probleme apar la masinile grele cu frane subdimensionate.
    De ex. A6 3.0TDI cu 321mm pe fata.
    Eu am 347mm pe fata si 330 pe spate, dar nu am fost tentat sa arunc cateva sute de €uro pe teste.
     
    Ultima editare: 23 Mar 2022
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci, tilul topicului este despre Audi Q5 asa ca hai sa nu mai amestecam modelel de Audi, care asa cum a spus si @audi66 sunt cu greutati diferite si altfel sunt dimensionate sistemele de franare.
    Masina mea din profil are aproape 1.700 kg (din cauza dotarilor) si distruge franele in maxim 20.000 km din cauza subdimenisonarii discurilor si placutelor dar asta nu insemna ca se aplica, ce am descris eu despre masina mea, la toate modelele de Audi A4 B7. Asta pe langa faptul ca franele mele sunt modificate (furtunuri metalice, culisante speciale din etrieri, lichid frana Motul 660 RBF, etrieri modificati, cilindrul din etrier modificat = marit, etc.) dar tot la maxim 2 ani sau 20.000 km schimb discuri si placute.
    Este bine sa se discute strict de modelul din tiltlu si atat fara alte comparatii cu alte modelel de Audi pentru ca sunt complet inutile si irelevante.
    In plus cand mai mentionati ceva legat de sistemul de franare scrieti si cate kg are modelul de Audi despre care vorbiti pentru ca asta conteaza extraordinar de mult cand vreti sa va modificati sistemele de franare. Trebuie sa invati singuri despre dinamica maselor legate de greutate pentru a calcula un sistem de franare optim, nu gata schimbat discuri, etrieri cu port etrieri si aveti frane mai bune. Complet falsa si inutila aceasta logica.
    Trebuie sa stiti si sa invatati faptul ca masa/forta de apasare a unui cilindru din etrier cu un cilindru de de peste 57-60 mm de exemplu este mult mai buna chiar si fata de un etrier mai mare cu 2 cilindri normali dar prea mici acei cilindrii in diametrul lor.
    Sunt multe de explicat si tot ce trebuie sa faceti este sa va documentati bine inainte, sa cititi saptamani si luni de zile pana luati o decizie corecta si in cunostinta de cauza mai ales ca internetul este infinit pentru a invata si a te documenta.
     
  6. DSF

    DSF Silver Member

    Înscris:
    10 Aug 2018
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi Q5 2.0TDI 190CP CNHA 2015
    Eu am pus discuri si placute OE noi si am un scartait oribil la franare, cele perforate sau cu dungi curata foarte bine placuta. Pe Passat am de cel putin 10 ani discuri perforate Zimmerman fata/spate si nu am stiu la el ce este acela scartait de frana si am avut o gramada de tipuri de placute pe ele. La Q5 am gasit Zimmerman perforat numai pe spate pe fata nu exista, oricum o sa iau ceva cu striati sau poate alt tip de placute cu toate ca sunt noi, ca nu mai suport scartaitul asta.
     

Distribuie pagina asta