1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Speed Warning la A6 C6 - activare si dezactivare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinione, 20 Apr 2009.

  1. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Pai daca nu ai Bordkomputer 1 si 2 de fapt nu ai Instrument Cluster repus!
    Vezi pozele atasate.

    Oricum, remarc ca nu au legatura cu Speed Warning, care sunt primele 2 din lista (on/off respectiv setarea vitezei).
    Speed Warning = Tempowarnung din manualul atasat intr-un post anterior

    Nu imi dau seama ce iti lipseste de fapt - pune si tu niste poze, fiindca chiar m-ai facut curios

    Revenind la problema colaterala, daca nu ai Bordkomputer (= Instrument Cluster) afisat inseamna ca nu ti-a fost activat dupa update. Intra in meniul secret, apoi Diag Settings, APK 0x01, bifeaza Bordcomputer pe pagina 3 parca, da scroll pana la sfarsit si bifeaza Accept changes, da un restart la MMI daca nu se restarteaza singur si e repus.

    deocamdata si exxon : Nu-s convins ca intensitatea sunetului se poate regla din Volume Settings
     
    gabi_74 apreciază asta.
  2. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    nu am computerul de bord complex

    Ba da, l-am repus din hidden menu, exact asa cum ai descris tu. Inainte sa activez instrument cluster din hidden menu, instrument cluster nu aparea in car menu. Acum, dupa activare, instrument cluster este prezent in car menu, exact cum este la tine in prima poza atasata.

    asta am remarcat si eu, ca nu au legatura.

    exact asa am procedat.

    S-ar putea ca sa nu am "Bordkomputer1" si "Bordkomputer2" fiindca de fapt nu am computerul de bord complex cu consum mediu, momentan, viteza digitala, etc ??
     
  3. exxon 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2009
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A6 4G 2016 Avant 2.0 Tdi 190 CP Ultra
    Referitor la volumul sunetului de avertizare, daca nu se poate regla eventual se poate camufla cu ceva? sau astupa orificiul de unde iese sunetul ? E sub volan undeva ?:readit:
     
  4. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Dezactivezi alerta :)
     
  5. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    poze

    Am pus acum niste poze.

    Dupa cum se vede, am Instrument Cluster activat din hidden menu , dar nu apar optiunile "Bordkomputer1" si "Bordkomputer2", dupa cum se poate vedea in a 3-a poza.

    teg, tu ai computer de bord complex cu consum, etc?
     
  6. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Da, daca te referi la computerul de bord cel dintre ceasuri, imi afiseaza consumul, distanta parcursa, viteza medie etc in doua variante: 1. pentru ultima distanta parcursa si 2. total general
     
  7. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    Exact, la computer-ul asta ma refeream. Eu nu-l am :( si ma gandesc ca poate de aceea nu am submeniu-rile Bordkomputer1 si Bordkomputer2 in Instrument Cluster.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  8. calintes

    calintes Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI quattro
    Mmi

    Va rog dati-mi si mie detalii despre update la softul MMI (unde l-ati facut sau de unde ati facut rost de el) si spuneti-mi daca stiti careva,se poate activa sa indice si digital viteza in bord computer.
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
  10. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    Daca nu ma insel, viteza digitala este afisata numai de computerele de bord complexe, cele care pot afisa bicrom, rosu si alb.

    teg de curiozitate: imi poti spune te rog ce afisari / setari sunt in cele doua submeniuri, Bordcomputer 1 si Bordcomputer 2 din meniul Instrument Cluster in MMI (vezi pozele pe care le-ai atasat).
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  11. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Poti seta ce anume sa iti arate BC : distanta parcursa pe 2000 lm parca, distanta pana la pompa, consum mediu pe distanta mare/mica, timp efectiv mers si altele. Nu e mare inginerie. Pt speed warning 1 tii apasat 1 sec ca sa se activeze si 2 sa il pui pe offf iar pt speed warning 2 il setezi via MMI, Instrument Cluster.
     
  12. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    e clar

    gicu Acum e clar.

    Dat fiind ca eu nu am computerul de bord complex (cu functiile de mai sus), nu am nici submeniurile Bordcomputer1 si Bordcomputer2 in Instrument Cluster / MMI.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  13. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    e corect

    Am gasit explicatia in manual. De fapt nu e nici o discrepanta. Oricum bordul si MMI-ul se refera la aceeasi viteza, fie ea si marita.

    Deci in manual zice asa: atentionarea apare atunci cand viteza depaseste cu 3 km/h pragul de viteza setat. De aceea, avertizarea acustica apare la 53 km/h si nu la 50 km/h cum am setat eu :p

    Totusi, chiar daca acest comportament e OK potrivit manualului, nu imi prea imi place :( Radarul poate sa ma prinda intre 50 km/h si 53 km/h :) Singura mea scapare ar putea fi ca bordul imi arata mai mult decat viteza reala ;)
     
  14. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Eroarea acceptabila la afisajul bordului este de +5% ..
    Oricum la 53 km/h nu te opreste politia :)
     
  15. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    Normal ca nu ma opreste politia. Dar in tara unde sunt, radarul ma ia si la 52 km/h, asa ca amenda vine frumos acasa :)

    Dar, vorba ta, avand in vedere eroarea de 5%, nu ar trebui sa fie o problema.

    Ce solutie folosesti ptr radare?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  16. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Scuze ca ma bag dar in ce tara esti de radarul iti trimite amenda sau te opreste la +2km peste limita maxima legala?
    Nu stiu cat arata in plus fata de real kilometrajul,dar verificand prin unele locuri unde sunt afisaje de viteza eroarea imi arata minus maxim 2km,nu de multe ori am folosit tempomatul (la baza) la fix 59km/h in timp ce in fata era radarul mobil si nu am fost niciodata oprit.
     
  17. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    tara si radar

    In Elvetia.

    Astazi am trecut si eu pe langa un astfel de aparat. Aveam oricum viteza intre 20 si 30 km/h (eram intr-o zona cu limita 30) si nu am sesizat sa fie vreo diferenta intre vitezometru si aparat. Nu stiu cat de relevant este experimentul dat fiind ca aveam o viteza asa mica ...
     
  18. kadettro 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, BKM, 3.0 TDI
    Salut

    Am si eu la masina computer de bord color, cum pot sa il fac sa-mi arate viteza cu care merg? ce anume trebuie sa apas? Update la MMI am inteles ca s-a facut si pot accesa si meniul ascuns. Multumesc anticipat
     
  19. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Prin computer de bord color te referi la computerul dintre ceasuri, da?

    Din cate stiu, afisajul digital al vitezei este standard pe toate A6 incepand cu MY2007.

    Atentie, MY2007 a fost vandut de fapt incepand cu jumatatea anului 2006 ...

    Cred ca acest afisaj digital se poate regla din butonul B din imaginea atasata.

    Daca tot nu il gasesti, ma intreb daca nu cumva are legatura cu disparitia submeniului Instrument Cluster dupa update, caz in care reactivezi IC din meniul ascuns, dupa cum e descris chiar in acest topic.


    P.S. 1: iti poti verifica MY (= model year) din VIN. daca a 8-a cifra de la sfarsit spre inceput este 7 (xxxxxx4Fx7xxxxxxx), atunci masina este MY 2007, indiferent daca a fost fabricata in 2006.

    P.S. 2: dovada ca afisajul digital exista si pe unele A6 cu computer de bord monocrom:
    http://www.youtube.com/watch?v=knqS1gdDoss
     
  20. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    teg imi poti spune cum ai cativat in car (meniu) functia ``Oil level`` ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011

Distribuie pagina asta