1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Speed Warning la A6 C6 - activare si dezactivare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinione, 20 Apr 2009.

  1. kadettro 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, BKM, 3.0 TDI
    din pacate a 8-a cifra de la dreapta la stanga este 6 asa ca iese din discutie, nu-l pot activa, multumesc frumos
     
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    :sign_ot:nu poti activa functia in sine, fiindca nu ai instalat pe masina senzorul de nivel de ulei care sa permita afisajul.

    poti activa sa iti arate Oil Level in meniul MMI, insa va fi gri si inactiv.
    aceasta se face bifand Olstand in meniul secret: Car Menus Maske >> Olstand >> Accept Changes >> Restart MMI
     
  3. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    l-am activat din meniu si dar tot nu apare.
     
  4. Henning

    Henning 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2010
    Locație:
    München
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI Quattro tiptronic
    La orice masina vitezometrul este fabricat in asa fel incat sa iti arate cu 5 km mai mult ca o ''marja de siguranta'' vis a vis de radare si limitele de viteza ca sa zic asa. Viteza reala este cea a sist. de navigatie care se masoara prin satelit.
     
  5. Cservice000

    Cservice000 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi 2.7 2006
    nu cumva viteza de la speed warning e luata din gps?Fiind defdapt viteza reala.Precu zice cineva mai sus depinde de cauciucuri jenti etc.La mine cam 3-4km e diferenta in +pt speed warning
     
  6. silkworm 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A8 D3 3.0 TDI 2005 (210CP), A6 C6 3.0 TDI Quattro 2006 (224CP), A6 C5 2.5 TDI Quattro 2002 (180CP)
    Nu, viteza de la speed warning nu e luată din GPS. Gândeşte-te că unele maşini nici măcar nu au sistemul de navigaţie instalat, deci nu au GPS... dar au funcţia de speed warning.

    Cum zicea şi catalinione, este normal ca avertizarea să se facă după ce viteza setată s-a depăşit cu 3 km, acesta este histerezis-ul sistemului, după cum scrie şi în manual. Adică dacă setezi avertizarea la 50 km/h, maşina avertizează la 53 km/h, dar avertizarea dispare la 49 km/h, adică sub limita setată.

    Altfel, dacă mergi "fix" cu 50 la oră, dar maşina înregistrează succesiv valori de genul 49, 50, 51, 49, 51 etc. - ar trebui să o ţină numai într-un "piuit".

    Toate sistemele de pe maşină au histerezis. Un exemplu este senzorul din vasul cu lichid de spălat parbriz/faruri: aţi remarcat că de multe ori suntem anunţaţi că trebuie completat lichidul după o bună bucată de timp de la "stropire"? Asta datorită acestui histerezis, altfel la fiecare groapă când "ţopăie" sonda ar trebui să piuie că nu mai are lichid.

    Oricum... dacă vrei să nu te ia "radarul elveţian", la peste 50 km/h, setezi limita la 47 km/h şi ai rezolvat problema :D
     
  7. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    Din cate stiu, poti seta numai la multiplii de 10, adica la 40 km/h, 50 km/h, etc.

    Nu te ia "radaru' elvetian". Cel putin pana acum, nu m-a luat :p Daca la bord arata, sa zicem, 55 km/h, in realitate cred ca ai undeva la 52 km/h. Plus ca "radaru' elvetian" mai scade si el o marja de eroare de 3 - 5% si apoi, daca rezultatul depaseste 50 km/h, primesti factura de 40 franci acasa :)
     
  8. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Salut !In Elvetia, am luat mai multe amenzi, de viteza ,de tonaj, de.... etc. Daca zona pe unde circuli are restrictie de 50 km/h ei nu te pot amenda chiar daca ai 56km/h. O spun din experienta. Ultima amenda m-a luat radarul cu 59km/h. Politaiul mi-a zis ca daca aveam, cu 3 km mai putin nu imi dadea amenda. Dar cel mai bine, unde sunt restricti de viteza, eu pun pilotul pe 50 km/h si nu are ce sa imi faca.

    Cum se activeaza meniul secret cu vag com ? Sau unde gasesc o explicatie ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2011
  9. catalinione

    catalinione 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (140 PS)
    56 km/h pe bord si nu pe radar

    Daca inteleg bine, cand spui 56 km/h, te referi la ce apare pe bordul tau, nu?

    Intelegerea mea e ca, atunci cand pe bordul tau e 56 km/h, atunci in realitate ai vreo 52 km/h si daca mai scazi marja de eroare a radar-ului, atunci probabil ajungi la 50 km/h, care e privita ca viteza legala :)
     
  10. edwardmihail

    edwardmihail 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    braila
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8 FWD
    nu e neaparat asta

    :o:

    Depinde si ce roti ai pe masina din cate stiu eu de aici pleaca si diferenta de km inregistrati si cei parcursi real:tapedshut:
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Sep 2011
  11. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Mie imi apare dar cand ii dau sa verifice imi baga textul ala ca trebuie sa astept 2 minute, sa am motorul cald, etc.
    In final, asa ramane, nicio informatie despre nivel, deci, conteaza sa ai acel senzor pe masina. Daca nu-l ai, degeaba iti arata..
    Acum stau si ma intreb, daca nu care cumva, trebuie sa urmez alte etape ca sa-mi arate ceva avand in vedere ca exista si posibilitatea sa nu apara functia activa daca (intr-adevar) nu ai senzor. Ma refer la cazul tau.
    Nu stiu, am si uitat de chestia asta.
    Daca o sa gasesc pe cineva care a reusit sa-l faca sa mearga, o sa-l rog sa-mi spuna pasii.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Sep 2011

Distribuie pagina asta