1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stopuri aburite si Apa in stopuri la A6 C6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de TARONE, 21 Feb 2008.

  1. VivAudi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI 131 CP
    Dar nu poate fi desfacut si curatat?
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Oct 2012
  2. audiA4_rules

    audiA4_rules 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A5 B6 - 2004
    Poti dar de ce sa te mai complici sa il desfaci?cand se poate mai usor cu carpa?si in plus dupa desfacere poate sa-ti abureasca mai tare:crying:
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Oct 2012
  3. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu ai cum sa ajungi in interiorul sticlei (stopului) doar daca il dezlipesti, dar asa risti sa-l spargi.
     
  4. Spector 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    AUDI A4 ALLROAD 3.0 TDI QUATTRO
    si eu am patit aceeasi chestie
    masina imi este pe garantie si am fost la audi si cica l-au uscat cu fenul si acum totul este in regul mi-or zis
    dar problema a aparut din nou la prima spalare.M-am dus iarasi la ei si au inceput sa se marie ca ei nu prea isi recupereaza banii de pe garantie si tot felu de questii dinastea romanesti
    Mi-am facut progamare la audi la Szeged dar intre timp nu mai mi s-o aburit asa ca am anulat-o
    Se pare ca soarele isi face treaba:)

    Oricum parearea mea ca reprezentantele astea din Romania nu is bune de nimik.
    Pe garantie cand mergi se tot mație
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Apr 2008
  5. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu zic sa te duci sa vezi ce se poate face ca vreme rea o sa mavina si poate intre timp iti expira si garantia. Ar fi pacat sa-l schimbi de banii tai.
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Eu zic ca degeaba le schimbi, fenomenul tot o sa apara! Nu merita sa pierzi timp si bani umbland din dreapta in stanga.
     
  7. vore_dan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 2.0
    stopri spate

    Va salut,

    ESTE DEFECT DE FABRICAIE. Sunt posesorul al unui audi A6 recent adus. Stopurile nu sunt bine fabricate. Am avut putin condens la inceput, iar dupa ce am spalat-o a aparut si mai rau. Evitati apa sub presiune la stopurile din spate.Mi-e mi-a disparut complet acum

    D
     
  8. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Si eu la fel l-am luat din Germania cu condens... M-am gandit sa remediez prin schimbare cu niste stopuri cu leduri. Are cineva idee daca si alea fac la fel condens ? Macar arata mai bine .. :)
     
  9. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Pai daca masina are pachetul lumini + bixenon, LED-urile pe stop vin automat ca optiune din fabrica si stati linistiti si alea fac condens. Dar nu e atat de grav, iar solutia v-am dat-o mai sus.
     
  10. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Stiu .. dar a mea nu are.. si caut separat stopurile cu leduri. Deci zici ca fac si alea condens ... :(
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Oct 2012
  11. TARONE

    TARONE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    AUDI A8 QUATRO 3.0 TDI TIPTRONIC ,250 CP
    Fratilor toate stopurile de la actualul model A6 prezinta acest fenomen de condens .Nu este un lucru normal si este cunoscut si de producator ,dar asa cum am m-ai scris mi s-a rezolvat problema, au schimbat stopurile si le-au dat cu vaselina pentru etansare.:idea:Cit vor rezista?:think:Nu stiu, dar de aproape 2 luni nu s-a mai produs condens si sunt multumit.:icon_thumright:
     
  12. gam3s0v3r 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2009
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a6 3.0tdi
    belea mare cu triplele astea ....si pe mine ma scot din sarite,ma gandeam sa le schimb,credeam ca numai a mea are problema asta dar m am razgandit
     
  13. sestunviorel 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI A6
    triple audi

    stii ce am observat la mine?Daca nu dau cu jetul cu apa pe ele,nu se aburesc...le sterg cu o carpa umeda si sa stii ca e bine..nu se aburesc.incearca sa nu mai dai cu jetul si vei vedea..poate ca va fii bine...nu stiu...o parere
     
  14. Daniel27 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a6
    Eu nu cred ca e normal.La a mea nu am aceasta problema.Sunt sigur ca mai exista defecte de fabricatie dar nu la toate masinile.Iar in ceea ce priveste automobilele fabricate pentru piata noastra am niste dubii in privinta calitatii.
     
  15. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Eu am stopurile cu leduri si pot zice ca mi-a aparut si mie condensul :( In cele care le-am avut inainte fara leduri pot zice ca nu am vazut gram de condens.Acum am sa iau carpa si am sa frec la ele pana iese abureala din interior:readit:
     
  16. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Si eu am condens in ambele stopuri.... Vara nu aveam, deci o sa dispara odata cu zapada :)
     
  17. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    da

    TARONE deci iti spun eu sa stai linistit ca numai printr-o minune poti sa scapi de acel condens la becurile de la mersul inapoi, inclusiv triplele cu leduri cu care este dotata actualmente masina mea. si eu am aceeasi problema inclusiv 2 prieteni, inclusiv 2 masini luate pe firma noi noute aceeasi priblema. eu zic ca nu este un lucru fatal. de fel caut (pentru ca apara acest condens numai dupa ce am spalat-o cu jet puternic de apa la spalatorie sau a plouat foarte mult) sa o parchez cu spatele catre soare. asa ca................nu-i bai asta sa fie singura ta problema si restul sa merga super. succes.
     
  18. TARONE

    TARONE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    AUDI A8 QUATRO 3.0 TDI TIPTRONIC ,250 CP
    M-am linistit de mult de cind mi-au schimbat stopurile si le-au etansat cu vaselina :arco:stau linistit.Au aproape un an de zile si am scapat de condens .Asa cum am m-ai spus nu stiu cit va tine vaselina .Cu siguranta ca acest fenomen de condens va reapare:scared2:.Asta e dai un ban si ai bazin in stopuri.
    Toate cele bune.:arco:
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Oct 2012
  19. andrei_hbi

    andrei_hbi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2008
    Locație:
    Magurele ilfov
    Masina:
    2.0 tdi 2005
    am scapt de condens cu vaselina

    :)e f simplu dai stopurile jos le usuci bine si inainte sa pui capacul la stop il dai cu vaselina pe garnitura neagra. Nu mai am pic de condens acum
     
  20. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    poate

    saptamina trecuta am reusit sa desfac cele doua stopuri spate de la masina pentru ca, ori reusesc sa elimin definitiv apa (condensul) si abureala din ele ori, le sparg cu ciocanul. nu mai suport atita apa in ele dar, in fine. sa va explic ce am facut/executat:

    -demontat de pe masina (foarte simplu si usor) nu are decit un singur surub care este plasat in interior cu va uitati la ele si care se desface cu o banala surubelnita dreapta - dupa ce in prealabil a fost scos dopul de ornament. piulita sa o numim asa are culoarea neagra si este foarte lunga in capatul ei fiind fanta de desfacere pentru surubelnita.

    - desfacut micul panou cu becuri si circuite - atentie la cleme sa nu le rupeti sunt 4 buc. cu acesta ocazie stergem si becurile.

    - se poate sterge eventual cu o cirpa foarte moale pusa in jurul unui lemn subtire sau in jurul unui surubelnite si inauntru triplei de stop atit cit se poate sau ne permite.

    - se usuca tripla de stop cu feonul in interior si in exterior foarte bine dupa care se lasa circa 30 de minute.

    - se scoate garnitura complet (neagra sau gri inchis) de pe panoul cu becuri si circuite - se pune un strat subtire de silicon sanitar de tub atit cit iese din teava tubului (silicon sanitar tub 8 - 10 lei) in locasul garniturii. se lasa la uscat bine. circa 1-2 ore.

    - in acest timp ne ocupam de tripla de stop la care punem acelasi silicon pe toate cele 4 margini la imbinarea "sticlei rosii" cu suportul de plastic. dupa care se uniformizeaza usor prin apasare cu degetul. se lasa la uscat bine. circa 1-2 ore.

    - se pune garnitura exact invers de cum a fost (ma refer la fata garniturii) deoarece tasarea ei in timp cred ca este lucrul care face posibila intrarea condensului in tripla de stop.

    - se monteaza totul la loc si sper sa aveti noroc. pina acum eu am spalat masina de 3 ori si nu sunt probleme de nici nu fel.
    SUCCES
     
    Ultima editare: 13 Apr 2010
    Marcoş Eugen Emil apreciază asta.

Distribuie pagina asta