1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie - directie - sau tren de rulare - la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de alincelfin, 8 Mai 2010.

  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Eventual bieletele de directie..
     
  2. CataHRC

    CataHRC 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B7 2.7 Tdi BPP 2008
    Mi-ai dat o idee. La alea nu m-am gândit. Le voi verifica. Mulțumesc.
     
  3. alexrs4 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a4 b7
    Salutare, am și eu o problema la al meu a4 b7 2.0 bpw nerezolvata la service.
    În accelerare de la 1900 la 2200rpm o las brusc și se aude un zgomot(bătaie) in partea dreapta fata, același zgomot și în viraj maxim dreapta, uneori și când roata din dreapta intra prima într-o denivelare la plecarea de pe loc
    La service pe elevator nu au găsit nimic..
    Precizez ca am schimbat caseta acum 2k kmcu tot ce tine de bilete și capete de bara fiindcă pierdea ulei pe la un oring(același zgomot și înainte s-o schimb)
    Tampoane motor schimbate,brațe.. mai puțin cele superioare de la amortizoare..
    Amortizoarele nu sunt curse, au fost schimbate acum cca 40k.
    A mai întâmpinat cineva problema aceasta, vreo rezolvare?
     
  4. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    @alexrs4 eu de doi ani ma confrunt cu ceva asemanator. Am bagat aproape 2000 Euro in tot ce tine de directie si tot la fel face. Mecanici de doi lei, fiecare schimba cate ceva, sa nu mai vorbim de strans suruburile pentru ca ei asa rezolva, strangand mai tare cand le duci masina inapoi.
    La mine cand este sub 0 grade temperatura, nu mai face deci clar ceva se contracta la frig.
    Eu cred ca e din oala de la amortizoare, vara asta am sa demontez absolut tot si pus la loc, sa vad ce face.
     
  5. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Bună seara Domnilor
    Articulația față nu bate sau alte figuri dar are fisuri și semne evidente de îmbătrânire, 14 ani ajung și m-am hotărât pentru articulatie marca TRW. Dacă aveți alte impresii recente, exceptând topicurile, va mulțumesc.
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Daca te bate gandul la articulatie marca TRW, nu stiu ce sa zic despre brate, dar la capetele de bara, TRW sunt praf, chit ca e vorba de capete cu bucsa de cauciuc (suspensie standard, pe "vechiul B6" fie ca e vorba de capete "S-Line" - cei fara bucsa de cauciuc, sunt cam praf. Nu duc mult si sunt si scumpisori.

    Am trei persoane ce au pus pe B6 si 7 capete bara TRW (unul pe B6 capat cu bucsa de cauciuc, celalalt modelul S-Line iar celalalt pe B7, care culmea e standard "S-Line" in echipare) si au avut probleme ca nu au tinut ... eu cand am umblat acolo am pus Lemforder iar foarte foarte recent, am decis sa iau marca Lemforder model "S-Line" (sau de B7, pe scurt).
     
  7. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Mulțumesc pentru feedback. Pot să montez și Lemforder deși pe multe A4 B7 TRW a fost echiparea inițială, nu am umblat la direcție până acum. Nu știu cât costă un set complet de articulație în Romania dar aici în Germania setul complet Lemforder costa 640 de Euro. Oricum piesele le iau de acasă, din Timisoara. Mulțumesc.
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Legat de kit brate directie TRW pot confirma si eu ce a spus Alex, dupa aprox 4.000 km un cap de bara a cedat (model pentru suspensie sport), s-a rupt protectia de cauciuc si avea joc in pivot. Am schimbat kit-ul complet de la inceput, nu pe elemente ... gasesti mai multe info in topicul de B6.
    Bielete antiruliu+bucse bara stabilizare am pus LMF.
    Fiind "perseverent" l-am inlocuit tot cu unul TRW, sa vad daca am avut eu ghinion sau chiar nu mai fac piese de calitate :)... bine si datorita faptului ca nici LMF nu mai este ce era odata (din ce am citit).

    Cred ca este mai ieftin in DE

    upload_2022-8-25_9-41-18.png
     
  9. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    În regulă, am să pun Lemforder, sper să scape si fuzetele la demontare.

    Am făcut și eu un "research" comparativ, piese în România versus autodoc.de și nu este vreo diferență notabilă. Mulțumesc pentru timpul acordat.
     
  10. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Salutări
    Am schimbat kitul de brațe față. Fuzetele le-am salvat, reglat unghiuri, etc. Acum direcția merge mai ușor si parcă aș avea suspensie sport, am făcut 800 km si este totul ok. Mulțumesc pentru sfaturi.
     
  11. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Salutare.
    Din nevoia de a schimba suruburile la excentric pe puntea spate, doresc sa schimb tot ce tine de bucse / brate uzate. Am fost la 2 service-uri diferte si nu au gasit kit reparatie bascula inferioara spate ci doar bascula cu totul doar OE. Chiar nu se fac kit-rile respective AM ? In online singurele kituri gasite de mine au fost marca Budget (nu stiu nimci de ei) si Strongflex (material POLIURETAN dar nici nu ma gandesc la asa ceva deoarece am suspensia 1BA). Multumesc.
     

Distribuie pagina asta