1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Suspensie pneumatica la A8 D4 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de Paine, 4 Apr 2018.

  1. Ilie82

    Ilie82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Uk
    Masina:
    A8 3.0 tdi Sport 2013
    La masina din profil Audi A8 2013 D4 suspensia are o problema: se ridica in mers de parte din fata. Adică partea din fata este mai sus ca cea din spate și am mai pățit ca toata partea dreapta fata și spate sa fie mai inalta decât partea stânga. Poate a mai pățit cineva așa ceva ?
    Nu am nici un bec aprins an bord. Mașina este setată pe auto la suspensie
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se face obligatoriu diagnoza si se merge la un profesionist care repara doar sisteme de suspensie pe aer printre altele si nu se merge pe ghicite. Bafta
     
  3. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    ai un senzor de nivel decalibrat sau murdar sau iesit de acolo.
    Tot trebuie elevator si tester.
     
  4. Simon-Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2019
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8, 3000 cm, 2013
    Salut,
    Am și eu un Audi A8 - 2013, se aprinde un bec galben, air suspension fault. Mașina merge doar că este foarte rigidă. Am pus-o pe tester și îmi dă senzor nivel defect mecanic (cod eroare c1048). Intrebarea este: care dintre cei 4 senzori este defect, cum aflu ?
     
  5. Byby29

    Byby29 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2020
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A8 D4, 3.0 tdi, 2015
    Salutare tuturor,
    Are cineva idee daca este vreun proces de intretinere a pernelor de aer, eventual sa nu crape ? Am inteles ca ar fi o solutie care poate fi aplicata pe ele, dar persoana respectiva vorbea de perne de aer in general si nu neaparat pentru A8 sau alte masini. Multumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In afara de curatarea cu apa de mizerie, sare, etc. nu ai ce sa le faci.
    Nu exista nici o solutie minune. Inlocuirea lor este inevitabila, sunt din cauciuc, care in timp isi pierde proprietatile si se creeaza pori.
    E si normal, avand in vedere rolul lor pe masina, acela de a prelua toate socurile si greutatea.
     
    Byby29 apreciază asta.
  7. dani89

    dani89 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2014
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A8 2010 4.2 tdi quattro
    Buna ziua,
    La masina mea din profil un A8 D4 an 2010 am o bataie pe fata la denivelari, gropi etc. A schimbat mecanicul tot ce a crezut el ca trebuie schimbat chiar daca unele bucse erau doar putin crapate, bratele superioare de deasupra de roata, inca doua brate mari si lungi din partea de jos, bucsele de la bara stabilizatoare. Problema mare este ca tot asa se aude si totul pare ok. Mecanicul a verificat de multe ori si toate articulatiile, bucsele iar totul este in regula. El spune ca bataia poate sa vina de la amortzor doar ca la modelul asta de masina nu stie sa imi zica daca poti cumpara amortizor separat sau cu tot cu perna. Din ce m-am uitat pe internet nu se poate cumpara doar amortizorul separat, el se vinde complet cu tot cu perna de aer. Multumesc.
     
  8. AdyBn86vyp

    AdyBn86vyp 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2020
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 250 cp TDI 2011
    Salut @dani89,
    Aceiași problema am avut-o si eu. Trebuie schimbate ambele amortizoare care vin cu tot cu perne
    Eu le-am schimbat si totul este ok. Pentru liniștea ta poti face un test de amortizoare si acolo îți arata exact.
     
  9. dani89

    dani89 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2014
    Locație:
    arad
    Masina:
    Audi A8 2010 4.2 tdi quattro
    @AdyBn86vyp Salut,
    Multumesc pentru raspunsul tau. Am sa le schimb si eu atunci. Merci frumos.
     
  10. negoitacatalin

    negoitacatalin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A7 3.0Tdi Quattro
    Salutare,
    Dețin un Audi A8 D4 2015 3.0 tdi cu suspensie pneumatica, iar de ceva timp a început sa scârțâie ceva pe partea stanga când treci peste denivelări.
    Inainte dacă spălăm masina nu mai scârțâia acum nu mai tace. Am demontat roata si totul pare în regula, am dat cu w40 pe toate capetele / bucșe / pivoti și pe la bara stabilizatoare insa nimic, tot se aude. Masina nu bate, nu se aude altceva doar un scârțâit care ba se aude mai tare, ba nu se mai aude deloc.
    Stie cineva despre ce ar fi vorba ? Am atașat un link de youtube cu un video:



    Mulțumesc,
     
  11. Viorel A8 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A8, 3.0, 2013
    @negoitacatalin Salut,
    La mine au fost bieletele antiruliu. Tot la fel faceau, doar scartaia, de batut nu bateau.
     
  12. negoitacatalin

    negoitacatalin 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A7 3.0Tdi Quattro
    Mulțumesc pentru răspuns.
     
  13. Tymy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2023
    Locație:
    London
    Masina:
    Audi a8 3.0 quatrro 2013
    Buna ziua,
    La masina din profil un Audi A8 D4 an 2013 mecanicul a urcat masina pe elevator dar NU a setat functia Jack Mode si din cauza asta dupa ce am scos masina de pe elevator mi-a aparut eroarea "aire suspension fault".
    A doua zi m-am dus iar la mecanic si a pus tester-ul pe masina si mi-a sters din modul, codul acela de eroare de la suspensie dar degeaba.
    Acum sta permanent aprins in bord cu rosu atentionarea "air suspension fault driving slowly 35 Mph/h"
    Am dus-o la alt mecanic cu un tester mai bun si acum astept dupa codurile de la reprezentanta Audi pentru a calibra si sterge eroarea de la suspensie
    As putea lua codurile alea de pe alta masina de același an ? Am masina de peste o saptamana cu aceasta problema si de cand astept acele informatii de la reprezentanta Audi dar vad ca nu vor sa mi le dea. Mulțumesc
     

Distribuie pagina asta