1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tacheti si Axa Came la motoare 1.9 TDI - discutii - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de semaseby, 4 Sep 2009.

  1. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    SERBAN COARCA
    Cred ca sunt destui care nu schimba, dar probabil apoi vand masinile. Cam toate suruburile de la motor se schimba odata ce le-ai desfacut, asa recomanda VAG. Ele se intind odata ce le-ai strans la cuplu si a doua oara risti sa fortezi filetele, surubul fiind mai lung.
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    O părere despre set ax came pe firma Borsehung?
    Am făcut comandă în trecut de buton avarii pe original și a venit pe această firmă..
     
  3. EEXCALADE

    EEXCALADE Silver Member

    Înscris:
    21 Iul 2010
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Porsche Macan S 3.0
    Pune Kolbenschmidt
     
  4. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Varianta clasică o știu , se repetă în fiecare pagină , dar despre Borsehung n-am auzit nimic până acum, pe YouTube am văzut piese de la acesta firma cu sigla originală de vw /audi polizată.. deșii prețul e mult sub față de OE.
     
  5. EEXCALADE

    EEXCALADE Silver Member

    Înscris:
    21 Iul 2010
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Porsche Macan S 3.0
    In acest caz ...asteptam poze si feedback de la tine
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Borsehung fac de la axe cu came pana la plasticaraie, butoane, pentru grupul VAG.
     
  7. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    N-aș vrea sa sparg gheața fără a avea un feedback de la ceilalți care au folosit piese de la acesta firma , nu de alta dar am o lista lunga cu piese pe care trebuie sa le cumpăr pe când am să dau jos motorul și cutia și să schimb tot ce trebuie schimbat. :cold:
    @Cristi ceva sfaturi?!:crying:
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atunci, mergi pe Kolbenschmidt, ai destule review-uri (atat pozitive, cat si negative).
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu nu am montat in viata mea de la firma asta. Si te asigur ca sigur axa NU este facuta de cei mentionati de tine ci de cei la care fac tot motorul cu pistoane cu tot adica Mahle.
    Daca nu ai bani pentru cea originala cumpara ce a spus Catalin = @EEXCALADE sau tot asa cum a spus Catalin fi tu ala deschizator de drumuri si ne spui si noua, dupa ce trec ceva zeci de mii de km, daca a rezistat sau nu. Bafta.
     
    Siegfriedbrunnen apreciază asta.
  10. octavi 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2016
    Locație:
    Salonta
    Masina:
    a4
    Un topic vechi in care vad ca eu insumi am postat pentru ca am schimbat ax came tacheti una alta pe acolo:):)
    Ei, uite, dupa 4 ani aceeasi problema a revenit. Maine probabil ma apuc de treaba, dealtfel in patru ani am pus in el 340.000 km, atat a dus axul cu came.
    Asta e, masina nu o schimb pentru ca sigur orice as cumpara apar probleme asa ca prefer sa o repar.
     
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ce marcă ai pus (ax, tacheți)? 340.000km cu un ax aftermarket e mai mult decât decent.
     
  12. octavi 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2016
    Locație:
    Salonta
    Masina:
    a4
    Decent sau nu (ca si km parcursi) mie mi se pare putin. Am montat atunic atunci ax si cuzineti Kolbenschmidt, tacheti Ina negri iar acum am montat tacheti Ina tot negri si axa cama Ape sau Ae nici nu stiu. :laugh:
     
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    AE face parte din concernul Federal Mogul.

    "Federal-Mogul Motorparts sells and distributes products under more than 20 brands in the global vehicle aftermarket, including ANCO wiper blades; Bentley-Harris protection solutions; Champion spark plugs, wipers and filters, BERU glow plugs; AE, Fel-Pro, Goetze, Nural, Glyco and Payen engine products; MOOG steering and suspension parts; and Ferodo and Wagner brake products."

    https://en.wikipedia.org/wiki/Federal-Mogul

    https://www.drivparts.com/en-eu/brands/ae-brand.html

    Eu am de ceva timp axa AE (de otel), tacheti INA (negrii) si cuzinetii de ax originali (VW origine, desi cred ca sunt tot Glyco fabricatie) si nu am absolut nici o problema.

    Vedeti ca la axe, gasiti doua variante, de fonta si de otel, cel din urma fiind mai indicat si mai trainic.
     

Distribuie pagina asta