1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Cand ceri o taxa de mediu trebuie sa ai un proiect in derulare, vizibil, transparent si care prin existenta lui sa te incurajeze a nu mai cumpara masini non euro sau euro1,2,3 etc. Cand spun proiect ma refer la combaterea si eliminarea poluarii.Care dintre noi simte ceva aer curat de pe urma taxelor incasate? Nimeni. De ce mai este tampita taxa? Daca o masina euro 1 face pe an 5000km si alta euro3 face 35000km care polueaza mai mult?Taxiurile si masinile de firme de orice fel de servicii cati km fac pe an fata de o masina obisnuita. Eu zic ca si de 7-8 ori mai multi, poate. Toate firmele au cred euro 4, ca sunt masini noi luate pe leasing-uri. Unii vor spune ca euro 4 polueaza mai putin si asa e, dar la fel cum picatura de apa nu are putere, milioane de picaturi pot deveni tsunami... Asa sutele de mii de masini din bucuresti rup pe poluare( taxiuri,livrari mancare, pizza, curierat, imobiliare, consulting si care dracu or mai fi) un furnicar ce nu are liniste. Iese si omul in weekend cu euro 2 si-l ia statul la rost ca polueaza. Rusine! Sunt multe situatii ce contrazic taxa, dar in foamea dupa bani guvernantii, nu s-au mai gandit si la ele.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Voi stiati ca un diesel Euro 4 polueaza aprox (mici diferente) la fel de mult ca un benzinar euro 2 de cilindree identica si stare tehnica buna? Si atunci, cum se calculeaza din punctul de vedere al poluarii? Asta e taxa de alegeri, vile, masini si excursii in tari exotice....
     
  3. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Catalogarea asta in functie de Euro (norma de poluare) nu o face nici statul roman, si nici RAR. Aceste informatii sunt oferite de producator, in urma anumitor teste, care sunt mai permisive pentru diesel pentru catalogarea cu aceeasi norma Euro.
    Acest lucru nu poate fi imputat guvernului.
    Un motor diesel, ca sa fie incadrat ca Euro 4, trebuie sa aiba emisiile sub o anumita valoare X.
    Un motor benzina, pentru a fi incadrat ca Euro 4, trebuie sa aiba emisiile sub o anumita valoare prestabilita Y.
    X va in intotdeauna MAI MIC decat Y. Stiu, nu reflecta realitatea, dar asa s-a convenit
     
  4. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Parerea mea e ca ar trebui sa se renunte la taxa de mediu,si de ex.,statul roman,ar fi mai castigat,daca ar impozita anual masinile dupa capacitatea cilindrica,anul de fabricatie si norma de poluare (in GERMANIA,cam asa se procedeaza),sa fie o ecuatie de genul asta,si in felul asta,si statul ar avea de castigat,si onoratii cetateni,ar circula cu masinile care si le pot permite,parerea mea!Oricum,cu actuala taxa nu sunt de acord sub nici o forma,si o consider un abuz,si o pata pe obrazul romanilor!
     
  5. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    invers. X>Y
     
  6. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Stai linistit ca ne arde si la impozit. Exemplu TT-ul meu 3200cmc euro 4 ,an 2005,impozit pe an 1850 ron( aproximativ 460 euro) , in Germania am detinut un BMW 525 , 2500 cmc, an 1998 EURO 2 iar impozit anual plateam 180 euro, deci in RO si impozit mare si taxa de poluare ....:puke:
     
  7. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Asta chiar ca e tare! Nu am stiut.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca statul roman va trece vreodata la impozarea pe cilindree urmeaza sa imi cumpar o masina japoneza... cilindree mica si putere mare. Si tot nu le dau mai multi bani...

    gaby1773, asa e, valorile sunt diferite intre benzinar si diesel dar din punct de vedere al poluarii realitatea e alta.
    Cat despre norma de poluare care zici tu, nu o face nici statul roman, si nici RAR, te inseli. RAR este autoritatea suprema in "numirea" normei euro in Romania. E fix zero ce zice producatorul, noi avem alte criterii... si cele 26 de pagini din acest topic sunt marturie la spusele mele. Si mai am un prieten care a iesit cu un Bora din 2002 cu norma Euro 2 din RARoman.
     
    Ultima editare: 17 Dec 2008
  9. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    Si pe langa faptul ca platesti taxa de poluare mai platesti si 10 % vama(pentru japoneze sau auto non ue), plus ca am auzit ca la RX8 de 1300 cmc cel de 190 cp, RAR-ul il trece capacitate 3600 cmc ca e motor rotativ alta prostie cat ei de mare. :(
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Taxa este mare si ilegala,dar s-a atins mai sus un subiect tragic dar adevarat.Mentalitatea romanului de a iesi in evidenta.Cand ne cumparam masini nu le cumparam pentru scopul lor(mijloc de transport),ci pentru a iesi in evidenta.Am un prieten care si-a facut credite la banci pentru a-si lua smart roaster doar pentru ca este decapotabila,desi nu ii este utila.Si exemplele pot continua.In situatia asta sunt si multi din cei ce s-au trezit in imposibilitatea de a mai plati taxa.Nu zic,este bine sa speri la mai mult,sa te chinui sa-ti ridici nivelul de trai,dar pas cu pas.Asa cum spuneam si mai sus,decat un logan mai bine o alta masina de 2-3 chiar 4 ani vechime,mult mai sigura,mai dotata si mai fiabila.
     
  11. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    E adevarat, insa "doar" ii dubleaza capacitatea cilindrica pe hartie.
     
  12. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Exact punctul meu de vedere. E taxa de poluare, plateste dupa cat poluezi, ce ma intereseaza pe mine ca e diesel, benzina, 3000cmc, 1200cmc, din '80 sau din 2008, 100 de cai sau 300 de iepe. Ce scoti pe teava, asta e important. Cand o sa inteleaga si dobitocii de la conducere treaba asta?
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cand o sa vina la conducere generatia copiilor nostri... poate!
     
  14. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Da, o taxare dupa cantitatea de noxe emise ar putea fi OK, eventual corelata cu o ajustare pe paliere de varsta, gen la fiecare 3 ani in plus la vechimea masinii se adauga un procentaj, a.i. la o masina veche de 10 ani sa platesti dublu taxei decat la una noua cu aceleasi norme de poluare declarate. Decent, diferenta acopera degradarea masinii in timp, ca in mod sigur masina aia nu mai emite noxe la fel de putine ca in prima zi. Insa ce te faci cu masinile care nu au cantitatea de noxe specificata de producator, cum este cazul la cele vechi? Si uite-asa iar ajungem la RAR...
     
  15. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    @Allex: E normal ca ficare proprietar auto sa-si puna masina la punct. Dar ce se intampla cu masinile care respecta norme superioare decat cele de fabrica si rar-ul nu le ia in considerare. Cumva actele masinii (in cazul celor aduse de afara cel putin) sunt false? Nu e normal asa; masinile ar trebui incadrate conform actelor si e treaba omului sa-si faca reparatiile in cazul in care auto nu corespunde din cauza vechimii sau a defectiunilor.
     
  16. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Aici era vorba de a calcula pe ce declara fabrica, nivel al noxelor. Insa, din cate stiu masinile mai vechi nu au toate aceste date trecute in cartea tehnica, asa ca trebuie masurate (RAR) sau calculate (pornind de la cilindree + standardul de poluare respectat), acestea fiind singurele doua variante disponibile.
    Insa eu raman la parerea ca vechimea trebuie mai mult sau mai putin penalizata (a.i. sa se descurajeze importul de masini foarte vechi si cu motoare mari si poluante, cum era exemplul cu masina de teren non-Euro), si nu imi voi schimba aceasta parere.
     
  17. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Putin mai inainte se dadea exemplul Germaniei! Nu sunt negativist ori alt soi de rautacios, insa acolo producatorii se ocupa de respectarea si protectia mediului, in timp ce consumatorul nu suporta o taxa irationala de mediu (consumatorul poate alege autovehiculul dupa producator, nu poate imbunatati situatia emisiilor de noxe). Consumatorul este obligat sa-si intretina masina in conditii tehnice prestabilite, daca nu, atunci este sanctionat. Consumatorul achita taxe si impozite corespunzator serviciilor de care beneficiaza (ex. utilizarea infrastructurilor).Nu am auzit de vreo actiune guvernamentala menita sa imbunatateasca aerul pe care-l respiram, poate le vine ideea sa ne taxeze si pentru acest "serviciu" (adica inca ne mai permit sa respiram).
     
  18. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Asta vroiam si eu sa spun! Nu exista taxa de mediu, pentru ca nu exista nici combaterea poluarii si nici imbunatatirea aerului pe care il respiram. S-au facut masuratori si suntem fruntasi in ceea ce priveste poluarea un factor in plus fiind si praful survenit in urma lucrarilor de modernizare a trotuarelor, etc. Atata vreme cat masinile vor folosi benzina si motorina, poluarea nu poate fi stopata. Trebuie sa ai hectare de paduri si doar asa mai pastrezi un echilibru intre cei care emana noxe si cei care produc oxigen (padurile), consumand noxele. Oricat de moderna este masina ea va polua. De ce nu pune taxa de poluare per litru la motorina si benzina? La o adica problema de aici pleaca. Exista cumva carburant nepoluant si noi nu-l folosim? Nu. Atunci de ce mai vor taxa?
     
  19. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    ...fratilor taxa este ce vreti voi numai taxa de poluare nu este.....
    cu atitia someri care vor fi la anul ....guvernul lui peste trebuie sa stringa bani pentru buget prin ori ce mijloace...si spera cu disperare ca ro vor deveni patrioti si se vor intoarce la batrina/noua DACIA-LOGAN:Flush:
    asta este doar inceputul sa vedeti taxe si preturi la anul....si ar mai fi de furat din taxe ,la tutun,alcool,asigurari,etc
     
  20. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Pai oricum asigurarile se scumpesc substantial de la 1 ianaurie....
     

Distribuie pagina asta