1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Asa e, din cauza cererii ridicate s-a ajuns ca motorina sa fie mai scumpa.
     
  2. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Din cauza ca tot romanasul, dupa '90, fie ca facea 5000 km pe an, fie ca facea 50000 km pe an, si-a luat tedei ca asa e la moda, acum taranii (oamenii de la tara) sunt nevoiti sa iti munceasca pamantul cu calul, ca in Evul Mediu. Pana sa introduca astia taxa de mediu/poluare, cat inca era vama, nu se vindea nicio masina pe benzina in tara, da niciuna ...
    Acum, cu taxa, se mai vand si benzinare pentru ca sunt catalogate mai putin poluante la acelasi an de fabricatie.
    Asa ca va meritati soarta, cei cu tdi (in cazul vag) care fac 5000-10000 km/an si care ati vrut doar sa fiti la moda :whistle2: Imi pare rau de cei care fac in jur de 50000 km pe an, ca acolo chiar se vede orice modificare de pret, dar asta e... 1 pentru toti si toti pt 1

    :salute:
     
  3. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    motorina a ajuns mai scumpa ca benzina deorece baietii care conduc au vazut ca se consuma mai multa motorina, deci cum putem obtine mai multi
    bani la buget, simplu marim accizele si in special la motorina, asta ii cea mai usoara si mai sigura sursa de venit.
    fara accize pretul motorinei ar trebui sa fie undeva intre 1 - 1,5 roni cu aproximatie.
    dar de ce sa nu luam bani de pe romani daca se poate.
     
  4. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    atfel cum crezi ca guvernanti o sa plateasca pensi,salari si alocati marite promise in campanie la cei care "au pus botu":)..... impozitind tot....
    la anul vor fi din ce in ce mai multi someri, ma intreb pe cine dracu o sa mai impoziteze daca nimeni nu mai lucreaza .....poate le impoziteaza ajutorul de somaj:)....
     
  5. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    aici in spania a scazut motorina in 2 luni de la 1,24 E la 0,86 E.in Romania cum sta treaba cu ieftinirea motorinei?a scazut ceva sau e lafel?
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    A scazut intradevar, in medie benzina a scazut de la 3.85 la 2.80 ron, iar motorina de la 4.43 la 3.50 ron.
    Asta asa facand o medie la pompele din Romania cu benzina de 95 si motorina euro4.
    A, iar GPL-ul era 2.50 ron si au cam uitat baietii sa il scada pana a ajuns benzina la 3 ron. Atnci l-au ieftinit la 1.95 ron dar tot degeaba, e mai rentabil pe benzina.
     
  7. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    ma bucur ca macar se mai misca ceva si pe la noi...
     
  8. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Adevarul este ca GPL chiar a pierdut teren in favoarea benzinei, ai dreptate. Unde nu mai pui ca e si de o calitate indoielnica. Nu stiu cat mai este de rentabil sa treci pe gpl, acum.
     
  9. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    mai mica si mai deasa

    Noul ministru al Mediului, Nicolae Nemirschi, vrea sa schimbe taxa auto. El doreste ca taxa sa fie platita in functie de gradul de poluare al masinii si de fiecare data cand aceasta este inmatriculata.

    Taxa auto ar trebui platita in functie de gradul de poluare si nu de vechimea masinii crede Ministrul Mediului.

    "Taxa deranjeaza ca valoare, astfel ca actul normativ ar trebui revizuit. Ea ar trebui sa fie platita in functie de gradul de poluare al masinii. Pentru a pune in aplicare acest lucru, este nevoie de un certificat de noxe clar, in care sa fie stabilit exact cat se va plati, in functie de cat polueaza masina, si sa nu conteze daca aceasta este la prima sau la a cincea inmatriculare", a declarat Nicolae Nemirschi pentru Cotidianul.

    El a avansat si ideea rovinietelor, care ar limita accesul autovehiculelor cu grad mare de poluare in centrul oraselor.

    Fostul ministru al Mediului in guvernul Tariceanu, din partea PDL, Sulfina Barbu nu este de acord cu planul lui Nemirschi, argumentand ca statul ar putea incasa de mai multe ori aceeasi taxa, dar nu a sustinut nici triplarea taxei pentru masinile second hand.
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pe de o parte e bine insa nu sunt de acord sa platesti de fiecare data cand inmatriculezi masina cate o taxa de poluare fiindca ea a fost deja platita la prima inmatriculare
     
  11. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Pai asta e si ideea....sa incaseze statul aceeasi taxa de mai mult ori. Nu e prima, asa ca n-are de ce sa ne mire. Taxa de drum e bagata odata in pretul carburantilor, + rovigneta + se vrea acuma buvigneta. E caracteristic jafului care se practica in Romania.
     
  12. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Vrei sa te dai noaptea pe Magheru, la liniutze si pitzipoance? Baga taxaaa... :) Buvigneta ar fi un lucru foarte bun, exceptional chiar, numai sa fie implementat corespunzator si monitorizarea si sanctionarea celor care nu platesc taxa sa fie drastice. Poate asa devine orasul un pic mai putin congestionat, aerul un pic mai respirabil, si mai scapam de toti cei care, desi ar face mai putin cu metroul sau cu RATB-ul, iau masina, ca doar de-aia si-au luat-o, le pica rangul sa mearga ei cu transportul in comun. Stiu ca patesc si eu, de multe ori merg la birou cu 41 (6 statii, maxim 30 de min din birou pana acasa), in loc sa iau masina, cu care dimineata fac tot cam 25-30 de minute, iar seara nu scap fara a sta cel putin 45 de minute in trafic, de obicei o ora. Nervi, timp pierdut, benzina arsa aiurea. :(

    La combustibili, nu o sa vedem niciodata o scadere a pretului la pompa proportionala cu scaderea cotatiei barilului de titei. Taxele, accizele, salariile, etc, nu variaza cu pretul materiei prime, ci sunt mai mult sau mai putin fixe per unitatea de produs. Oricum, o scadere de 30% as zice ca este OK pentru inceput, va urma sa mai scada cu inca 20-30% in urmatoarele 2-3 luni, pe masura ce intra in productie transele de titei achizitionate la preturile actuale, mult reduse (toate cotatiile sunt futures ;) ).

    Revenind la taxa auto, ideea de calcul e buna, seamana cu ce se discuta cu cateva pagini in urma, ramane doar problema multiplei aplicari a acesteia si lipsa unei penalizari pentru vechimea masinii. Altfel, pare a fi un bun punct de plecare, in mod sigur mai bun decat ce avem acum...
     
    Ultima editare: 22 Dec 2008
  13. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    @Allex, nu pot sa zic ca gandesti rau, dar incomplet. Cei de care zici tu, ca vin la liniute si la pitipoance noaptea or fi cativa. Dar vor fi discriminati cei care n-au incotro si trebuie sa mearga prin centru. Si nu stiu daca ai idee ce preturi s-au vehiculat pentru buvigneta, 5 ron/zi. Pai ajungi sa dai 1 milion jumate pe luna pentru cativa km de bulevard, cand rovigneta e cam tot atat pentru toata tara si pe un an intreg. Asta 1 la mana. 2 la mana, este tot o taxa de drum, cand deja exista alte doua taxe de drum. Si nu e normal sa se taxeze acelasi lucru de mai multe ori.
     
  14. allex

    allex 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 1.8 TFSI
    Era o gluma chestia cu liniutzele & pitzi... :)
    O buvigneta avantajoasa pentru toti nu exista, vor fi diferite categorii: cei nevoiti s-o plateasca, cei care o vor plati ca vor si cei care vor cauta cai ocolitoare sau vor recurge la transportul in comun. Ceva echitabil pentru toti nu poate exista. Insa eu unul nu inteleg cum un om care lucreaza in Pipera poate veni din Berceni sau din Militari cu masina, cand poate lua metroul. Si sunt multe astfel de cazuri si m-as bucura daca o astfel de taxa i-ar sensibiliza / descuraja in primul rand pe acestia, sa foloseasca masina atunci cand este nevoie, nu in principal atunci cand este o alternativa proasta.
    Congestion charge-ul e ceva asemanator, si care functioneaza, si e un model aplicat in tot mai multe orase. Daca va fi aplicat si la noi, si intr-un mod bun, nu poate aduce decat lucruri bune.
     
    Ultima editare: 22 Dec 2008
  15. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu cred ca cel mai bine si mai corect ar fi sa se plateasca o taxa de poluare calculata strict in functie de emisiile de noxe. oricum ITP-ul il facem odata la 2 ani. cu aceasta ocazie se pot verifica noxele si sa se plateasca o taxa pt. urmatorii doi ani, exact cat e valabila si ITP. fara estimari, durata de viata a masinii, etc. bineinteles ca taxa ar trebui sa aiba un nivel acceptabil(sa zicem de la 10 la 100 euro) si banii sa intre direct la mediu. in felul acesta, cel care face prima inmatriculare nu e obligat sa plateasca o taxa calculata pt. toata durata de viata a masinii. poate omul o vinde dupa 1-2 ani. de ce sa plateasca si pt urmatorul proprietar?
    deci ai cumparat masina, mergi la RAR, iti masoara noxele, platesti o taxa. dupa ce expira ITP-ul(2 ani) iar iti masoara noxele la verificare, iar platesti "biletul" si tot asa. daca vinzi masina, cel care o cumpara trece prin acelasi proces.
    in felul acesta cred ca s-ar aduna mult mai multi bani si nici nu s-ar face nici un fel de discriminare.
    ce ziceti, am innebunit? :)

    ps. sigur ca aceasta varianta nu descurajeaza importul de masini SH, deci nu e de interes pt. statul roman...
     
    Ultima editare: 22 Dec 2008
  16. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    E perfect logic ce zici, o data la 2 ani poate tot omul sa dea un 50-100 de euro pentru mediu. Insa nu stiu de ce am o presimtire ca nesimtitii astia n-au sa se limiteze la atat, si atunci tine-te bine...
     
  17. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    nu am
    in centrul londrei intri greu cu masina si o faci contra unor taxe f mari.
    din ce stiu eu , in centrul londrei suv-urile sunt interzise.
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    In uk nu se plateste taxa de drum,iar in centrul Londrei se intra cu orice masina,de altfel cei ce traiesc in centru,adica bogatasii,au doua feluri de masini:una sport si un suv.Singurul lucru e ca se plateste in timpul zilei intre orele 7dimineata si 6seara o taxa numita congestion charge;taxa e pusa pt a mai fluidiza traficul.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Se discuta ca masinile mai vechi de 8 ani sa fie obligatate sa faca ITP-ul in fiecare an! Aaa, ce de bani o sa faca papagalii...
     
  20. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Asta cu itp-ul la un an nui o problema ca nu e o avere. Ce te faci daca platesti taxa de mediu la fiecare inmatriculare? De altfel vad logica ideea de a se plati taxa doar pe grad de poluare nu si pe vechime. Sunt atatea idei si planuri de viitor ca daca ne gandima la legea lui murphy iese rau: Ce incepe prost se termina si mai prost! Asa a fost si cu taxa, o mare prostie de la bun inceput.
     

Distribuie pagina asta