1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
  2. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    As avea o intrebare legata de aceasta depreciere pe baza rulajului masinii.
    Ce se ia in calcul mai exact? Rulajul masinii deja existent, sau rulajul declarat pe proprie raspundere ca il vei face tu (ca nou proprietar) in viitor cu acea masina?
    Multumesc!
     
  3. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    taxa

    Se ia in calcul un rulaj mediu de 15.000 km/an. Daca depaseste masina acest rulaj beneficiezi de o reducere. Mai multe : http://www.anunt-servicii.com/taxa-auto.html, si http://www.anunt-servicii.com/anunt-auto.html. De retinut : declara un rulaj mediu de peste 42.000 km/an pe care il vei face. Daca masina nu are aer conditionat sau abs sau servo cere la RAR sa-i faca deprecierea (este in jur de 280 lei dar "beneficiile" la trezorerie sunt mult mai mari).
     
  4. the-dude 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    mures
    Masina:
    a4 b5 avant, 1.9 tdi, 1996
    un a4 avant, 1996, 1.9 tdi (110cp), climatronic, ce taxă ar avea?
     
  5. nostim 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a4 1600cmc ,1996
    in jur de 1000 si ceva de euro stiu ca un coleg si'a inamatriculat un audi a4 1.9 tdi dar era 1997 si a dat 1000 si vreo cateva sute bune
     
  6. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    foarte exact raspunsul tau:huh: depinde ce in ce luna e inmatriculata masina.in functie de luna poate trece de la 1700 la 1250 de euro si dupa asta deprecierea in functie de dotari.
     
  7. the-dude 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    mures
    Masina:
    a4 b5 avant, 1.9 tdi, 1996
    în cazul în care mașina este din 1996 care ar fi taxa?
     
  8. the-dude 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    mures
    Masina:
    a4 b5 avant, 1.9 tdi, 1996
    la ce se referă deprecierea interioară?
     
  9. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
  10. iacovita 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Gălănești
    Masina:
    AUDI Q5, 2.0, MHEV, DTPA, 2022
  11. nyl

    nyl 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4, 1.6i, 1996
    taxa a4 1.6i 1996

    Salut, am si eu un a4 1.6i din 1996 cu climatronic adus din germania si m-ar interesa daca cineva a mai inscris un a4 similar si cat l-a costat.
     
  12. ionutsb20 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi A4,1.6,1996
    Salut eu am platit la al meu 915 euro fara depreciere dar cred ca acum sa mai marit nitel ca e tva mai mare deci in jur la 1000 si daca nu ai clima sau aer conditionat mai scade ceva daca te duci si faci depreciere la si vezi ca se fac mai multe dar nu iti pot zice aici intereseazate pe la cine a mai imatriculat masini cu bani putini
     
  13. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
  14. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
  15. nyl

    nyl 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4, 1.6i, 1996
    creca mai bine caut pe cineva cu ea imatriculata, bine ca am pierdut doar 150RON si nu toti banii
     
  16. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 Q; ex: B5 1.8 Q; ex: B5 1.8T; ex: B4 2.0;
    1. pot sa declar rulajul de peste 42000 km/an si daca masina nu are pana in acel moment cei 15000 km/an?

    2. la depreciere conteaza si AC sau numai clima?
    3. a inmatriculat cineva A4-B5 [1995-97] cu motor de 1.8?
     
  17. constructor 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2010
    Locație:
    Iashington
    Masina:
    Ford Mustang 4.0 2006
    salut !
    nu stiu cum ai reusit sa pierzi , eu am castigat acum 6 luni procesul pt o taxa platita in dec 2007 si am luat dupa vreo 2 luni banii din trezorerie ; in jur de 66 mil ; cred ca avocatul tau a comis-o pt ca modelul de atac este acelasi in toate cazurile ; daca vrei iti scanez hotarirea si ti- o trimit pe email .
     
  18. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    taxa

    1. da, esti un nou proprietar cu alte prioritati!
    2. clima in general (nu conteaza de care);
    3. taxa (masina inmatriculata in '96) = 576 E.
     
  19. VxxL

    VxxL 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 , 1995, 1.6
    Salut eu vineri mi-am platit taxa, a fost 2650. Audi a4 din noiembrie 1995 cu climatronic si gemuri electrice. La RAR a fost 650 de lei, iar numere si asigurare pe 6 luni in jur de 500 de lei. Vezi ca ai un pic de umblat. Bafta!
     
  20. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 Q; ex: B5 1.8 Q; ex: B5 1.8T; ex: B4 2.0;
    Daca bine am inteles, la Ovidiu problema era ca nu a contestat decizia de la finante in 30 de zile?
    Daca totul merge bine, vreau sa imi aduc si eu un A4. Daca depun acea contestatie sunt sanse de recuperare a taxei? Sau altfel spus, ca sa stiu de pe acuma, ce altceva ar mai trebui sa fac ca sa pot recupera taxa? am vazut tot aici pe thread o varianta cu trimiterea in judecata a celor de la inmatriculari...:shrug:
     

Distribuie pagina asta