1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cristian, impozitul e cam mare, e adevărat, la noi habar n-am cât e. Iar asigurarea, care e de fapt 279€, că să fiu mai exact, scade in fiecare an dacă nu ai accidente. Si nu e un simplu RCA, că m-ar fi costat vreo 180 dacă era asa. Dar imi acoperă tot, mai puţin dacă mi-o lovesc singur ca prostu'! Adică: furt, incendiu,geamuri( geamurile ţi le schimbă fără să trimită inspectori să vadă ce si cum, la fel aparatura electronică, dacă imi fură cass-ul imi pun ei altul, de serie, evaluat la 800€ sau pun eu unul mai ieftin si ei imi returnează banii, etc.) . Si atâta timp cât imi mai permit, acolo rămâne înscrisă. Ii fac tip-ul aici, mă costă 450lei la 2 ani si asta e. Dacă statul român creadă ne-o tragă, le-o trag si eu cât pot. Acum sunt acasă, ajutor social pt.2 ani. In Spania am stat lângă Barcelona 8 ani si inca 5 pe alte meleaguri, printre care si România vreo 2 din ăia 5, lucrăm că supervizor cu o firma spaniolă.
    Dacă ai de gând să iti iei masina de la spanioli, ai grijă mare la motor, nu-ţi bate capul cu aspectul exterior neapărat, nu sunt ruginite, in schimb, motorul poate să aibă mulţi km. Si ei umblă la km de numa'. Dacă cunosti proprietarul, cu atât mai bine. Pe-a mea o stiu de nouă...
    :salute:
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    In UK nu platesti nimic pt inmatricularea masinii,vb ca si taxa si trebuie sa o inmatriculezi daca stai aici mai mult de 6luni,devenind rezident.

    Se plateste o taxa anuala denumita road tax in functie de CO2 pt masinile de dupa 1martie 2001(e trecuta si in certificat cantitatea de CO2),iar la masinile pre martie 2001 se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica.

    Sa dau exemplul meu,cu 165g/km CO2 platesc anual 170£.

    Asta e :shrug:
     
    Ultima editare: 25 Feb 2013
  3. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    @mikaela4 in ultima perioada tot din Spania mi-am adus masini deoarece anual concediile le facem acolo la neamuri si de fiecare data mi-au dat garantie stii cum e,constatari la cei de la care am luat-o gratuite precum si declaratie pt. km.Nu zic ca doar la ei se invart...stiu neamt care ia surubarit deoarece nu reusea sa vanda o masina.Peste tot sunt la fel din pacate.Ce am gasit acum chiar langa Barcelona este si din ce s-a vorbit azi la hestorie trebuie sa platesc 4% taxa de transcriere (poluare) pe langa cei 120e formalitatile din valoarea ei depreciata.Asigurarea ar fi 240+20 furt +30 vandalism si incendiu.
    Cand ai drum prin Tm te astept la o discutie ;)
     
  4. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cu prima ocazie mă opresc la Timisoara neapărat! Am fost o singura dată, si atunci a fost asa... ca o adiere de vânt, ce să vezi in 2 zile din care prima alergând de la o firma la alta, ca eram cu spaniolu' care voia să facă ceva pe aici(când a aflat ce preţuri cereau, a zis ca mai bine le face in Germania!) Iar a două zi la pe seara am zburat la unguri...
    Scuze pt. off-topic!
     
  5. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cine zicea ca de data asta s-a terminat si ca o sa platim vrei-nu vrei timbrul lu' plumb ? Hai sa va dau lectura suplimentara, daca mai aveati vreun dubiu :
    http://ziarulargesul.ro/9061-timbru...-caracterul-ilegal-al-vechilor-taxe-auto.html
    Deci, de data asta au pus-o bine de tot ! adica baietii lu' ponta au dat posibilitatea sa se inmatriculeze toate cazaturile non-euro pe 2 lei, iar noua astorlalti nu ne ramane decat sa contestam taxa fara sa o platim, castigam garantat procesele, pe banda rulanta, ca nu vor putea spune in veci ca e conform normelor CE mizeria asta de OG sau ce dracu' o fi !
    :salute:
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adica, ce spuneam eu in postul #1429 de acum 2 saptamani!
    Evident ca e aceeasi marie (ilegala) cu alta palarie!
     
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Exact ! Nici nu m-am indoit vreun moment ca asta se va intampla, era evident...
     
  8. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S4 C4 2.2T Quattro
    Conform calculatorului Autovit lucrurile stau altfel decat cele comunicate initial.
     
  9. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Cred ca calculatorul ala are formula gresita. Imi iese 1600 taxa, ceea ce e la fel ca si aia din 2011
     
  10. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Nu cred ca are probleme calculatorul de pe autovit . Ai incercat si pe altul?
     
  11. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    calculatorul este bun ,
    taxa e proasta
     
  12. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Fratilor eu nu stiu voi ce parere aveti de taxa asta,dar eu nu am cuvinte.Am tractorul din semnatura,in2005 am platit 2500 eu acciza vamala si tva,am dat 20de mii eu pe masina,in ultimii ani am reusit sa pun vreo 10 mii de eu pe ea dar mai bine tac ,ca mar omora nevasta mea daca ar afla totul,cu timpul statul mi-a dublat impozitul,fapt pentru care aceste masini au pierdut in jur de 5000 de euro din pret,plus anii care au trecut,ok acum pretul de piata este de 5-6000 de eu,timbrul de mediu la mine este 4700eu.Am o masina de12 ani euro3 si daca cumva ar da domnul sa fiu nevoit s-o vand care ar fi pretul ei,1000 de eu.Marele noroc este ca nu vreau si nu sant in situatia s-o vand,dar ma intreb ce tara e asta unde te poate taxa de 2-3 ori,pentru o masina ,pana unde se mai poate:puke2:
     
  13. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Se mai poate, si inca mult... Nu avem coloana vertebrală, nu vă e clar?
     
  14. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Inca proprietarii de masini nu sant constienti de marea excrocherie,exemplele date de guvern sant masini unde mai mult scade taxa,dar ponderea mare va fii unde creste enorm.
     
  15. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    N-as zice...sunt foarte multe masini din anii 90, inceputul anilor 2000, masini care nu au euro 3 sau 4... Si dacă ai un diesel din anii ăia , mai rar sub 1.9, noua taxă e o fericire...pe capul guvernului.In cazul in care e plătită!
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    lxl, sigur nu o dai cu 1000 euro? Vezi ca poate la o noua metoda de calcul mai si dai bani ca sa poti vinde masina! :)
    Un lucru e clar: in continusre vor exista oameni care vor plati si taxa asta aberanta, altii care se vor judeca cu statul roman si altii care vor inamtricula la vecini.
    Din acest motiv, si altele spuse mai devreme in acest topic, eu sunt convins ca asta nu e ultima metoda de calcul a taxei pentru ca inca are lacune.
     
  17. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Ovi stii care e culmea ironiei ,indiferent ca ai platit taxa vamala s-au nu,circuli cu o masina pe drumurile patriei de 8-10 ani,platesti impozite la greu,sa nu spun de taxe de drum si alte tampenii,si acum te trezesti cu filatelia asta de mediu cica poluatoru plateste.Pai stii cum ar fii mai frumos,sa zica gunoaiele astea ca ,de astazi ca o vinzi ca nu o vinzi s-au o dai la rabla,timbru trebuie platit obligatoriu in decurs de un an,atunci frate poate ar iesii poporul in strada.Dar mai bine nu le dau idei.
     
  18. cristian76 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2011
    Locație:
    Tg.Mureş
    Masina:
    AUDI A 8-model american, 3700 cmc, 1997
    Problema este din păcate mai complexă, în sensul că:
    1. legile anterioare privitoare la ,,taxa de poluare,, au fost aberante și contrare legislatiei europene, iar de aici și problemele care apar cu legea nouă. Mai exact, nu ai cum să faci o construcție juridică pe o fundație prost executată (dacă putem spune așa) deoarece dacă se adopta o măsură legislativă corectă și logică însemna ca toți proprietari de vehicule să achite o taxă anuală (decentă), în situația în care mașina nu poluează doar la data vânzării/cumpărării...Ori, dacă era de achitat anual o taxă de 50 lei , nu cred că se impacienta cineva și mai mult decât atât este mult mai logic să încasezi o sumă anuală de la 2 milioane de posesori auto (care nu ar încălca legislația europeană și statul nu ar fi în situația de a restitui suma achitată + dobânzi + cheltuieli) decât să iei niște bani de la 5.000 de cumpărători (și să restitui 80-90 % din ei).
    Acum dacă revenim la ideea privitoare la problemele ,,legii noi,, datorate ,,legii vechi,,: dacă statul ar merge pe ideea enunțată anterior se pune problema aplicării legii în timp, în sensul că cei care au plătit deja ,,taxa de poluare,, nu pot fi obligați să achite anual încă o dată taxa, sub alt formă...
    Astfel, chiar dacă s-ar pune problema restituirii sumelor achiate cu titlu de ,,taxă de poluare,, către toți cei care au achitat-o tot se pune problema aplicării legii în timp (nu poate retroactiva sau ultraactiva)....
    CONCLUZIA este că, legiuitorul a creat o lege la fel de proastă și care nu va avea ca efect stingerea litigiilor de acest fel, în condițiile în care tot mai mulți juriști sunt de acord că nu aduce nicio îmbunătățire/sau elemente de natură a nu încălca legislația europeană...
    2. actualii guvernanți nu aveau cum să facă o lege mai bună pornind de la premise greșite și abuzive. Mai mult decât atât, statul continuă să perpetueze o activitate infracțională, și nu exagerez când spun asta, în situația în care instanțele constată ilegalitatea taxei iar tu ca stat prin intermediul funcționarului plătit din banii noștrii mă obligi să o achit...
    La fel și cu SERVICIUL ÎNMATRICULĂRI: cu toate că există zeci de hotărâri de admitere a înmatriculării fără taxa de poluare o asemenea cerere se respinge de către această instituție...
     
  19. ionutd 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2013
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    a4 avant, avf, 2004
    iata ca a venit PSD-ul.....nu cu motiunea ci cu TIMBRU!!!!!
     
  20. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Ţara asta nu mai are remediu! Care...speranţă moare ultima? La cine mai sperăm? La DD?
     

Distribuie pagina asta