1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. bogdanrauta 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1998, tdi
    Stiu la ce te referi ( obligatia de a face) , recent vorbeam cu o doamna avocat despre asta si asta este raspunsul ei :

    "Practica judiciara este favorabila, in sensul ca se castiga si actiunile avand ca obiect evitarea timbrului de mediu. Va putem ajuta in privinta asta "
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mai 2014
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu cred ca se insala doamna avocat si dai bani degeaba. ;)
    Spune-i doamnei avocat sa-ti arate o sentinta definitiva irevocabila si investita cu formula executorie prin care a obligat DRCPIV sa inmatriculeze o masina fara a plati taxa de Mediu intrata in vigoare anul trecut.
    Sa-ti arate acte ca a castigat in instanta aceasta actiune dupa data intrarii in vigoare a noului Timbru de Mediu si aceasta cerere de chemare in judecata a statului sa se refere strict la noua taxa de Mediu nu la vechea taxa. Cred ca nu o sa-ti arate nimic din ce spun eu poate doar o cerere de chemare in judecata si atat pentru ca pana acum nu a castigat nimeni definitiv si irevocabil investind cu formula executorie sentinta ramasa definitiva pentru inmatricularea unei masini pe baza atacarii in instanta a noului Timbru de Mediu. Deja despicam firul in patru si tu nu intelegi ca trebuie sa platesti taxa (asa cum este corect din punct de vedere legal). Bafta.
     
    Ultima editare: 29 Mai 2014
  3. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Sustin si eu cele spuse de Cristi..eu personal astept de aprox 2 daca bine tin minte ca sa vreme multa a trecut ani sa mi se recupereze taxa la o masina,am dat statul in judecata inainte de intrarea in vigoare a timbrului de mediu...dar cu aceasta noua hotarare guvernamentala am picat in "plasa" timbrului de mediu avocatul da din umeri(mi-a mai castigat 2 procese cu taxa mie si cel putin vreo 100 altor persoane deci stie ce face)..ei inventeaza "scuzele" noi le atacam de 2 ani,si el nu prea promite un viitor favorabil unei decizii finale cu raspuns pozitiv din partea autoritatilor judiciare...am vorbit si cu alti avocati care se ocupau si cu asa ceva,dar toti deocamdata cauta acea portita care nu exista
    Deci cu noua lege ca sa castigi sansele sunt mai putin sau egale cu 0...din pacate
     
  4. Cristian Talpiga 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 143cp 2008
    Dap se pare ca la timbru de mediu nu prea ai ce face... am avut termen pe 19.06 si priviti:

    "Tip soluţie: Respinge cererea
    Soluție pe scurt: Respinge cererea formulată în contradictoriu cu pârâta Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice București ca fiind îndreptată împotriva unei persoane fără calitate procesuală pasivă. Respinge cererea formulată în contradictoriu cu pârâta Administraţia Sector 4 a Finanţelor Publice ca neîntemeiată. Respinge cererea de chemare în garanţie formulată de pârâta Administraţia Sector 4 a Finanţelor Publice împotriva Administraţiei Fondului pentru Mediu ca rămasă fără obiect. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în ședinţă publică, azi 19 iunie 2014."
     
  5. Birta Adi

    Birta Adi 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2009
    Locație:
    Cristești
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2.0 TDI quattro CGLc & Audi A4 B6 1.8T AVJ

    Salutare,

    Intre timp am depus cererea la ANAF, impreuna cu copia dupa chitanta de cand am achitat taxa in 2008. Au fost cateva discutii cu cei de la ANAF, dar raspunsul a fost favorabil. A trebuit ca atentia lor sa fie indreptata si spre ceea ce scrie pe verso la CIV, cum ca actuala carte o inlocuieste pe cea veche. Abia atunci au dat raspunsul cum ca taxa nu a fost recuperata.
     
  6. catalin94 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2014
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A4
    taxa recuperata

    In situatia prietenului tau sunt si eu. La vanzare mi s-a dat adeverinta de la ANAF cum ca taxa este nerecuperata (scoasa pe 17 aprilie 2014 ). Masina am cumparat-o pe 9 iunie 2014 iar cand m-am dus sa imi scot alta adeverinta pe numele meu surpriza, taxa a fost restituita intre timp. Mentionez ca am fost si cu vechea adeverinta la ANAF si mi sa spus "ca adeverinta este originala doar ca banii au fost restiuiti intre timp iar acum sunt bun de plata". Cum as putea rezolva situatia fara sa platesc taxa ? :(
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2014
  7. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S4 C4 2.2T Quattro
    Nu exista variante decat sa o platesti.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa se intampla cand cautati masini inscrise si nu vreti sa va platiti taxa. Foarte bine, poate asa o sa va invatati minte ca e cel mai prost lucru: dai mai mult pe masina si mai platesti si taxa. Si daca nu o platesti la inscriere, mai ai o sansa sa pierzi bani, si anume la vanzare cand trebuie sa lasi din pretul masinii inmatriculate si sa o vinzi la pret de neinmatriculata.
    Asadar, cumparati masini a caror taxa sa o platiti voi, si tot voi o puteti recupera, daca aveti o decizie favorabila.
     
  9. waf

    waf Audi Expert

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Poate sa-mi spuna si mie cineva daca masina mai adauga inca 1 an la vechime sa presupunem pe 5 septembrie, daca trebuie sa astept sa treaca integral luna septembrie pentru a plati taxa mai mica sau se poate si la o zi distanta face acest lucru? Iar data trebuie sa fie cea la care s-a inmatriculat prima data masina si nu data de fabricatie a acesteia, corect?
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Danny, nu e importanta data fabricatiei. Important e cand s-a facut prima inmatriculare. Exemplu:

    - masina ta e fabricata in ianuarie 2003.
    - prima inmatriculare e in 24 septembrie 200x - nu conteaza anul.
    In fiecare an, in data de 24 septembrie masina ta isi sarbatoreste ziua. Daca tu vrei sa te asiguri ca platesti urmatoarea treapta (mai mica) conform cu imbatranirea masinii cu inca 1 an, te vei duce la ANAF pentru depunerea dosarului pentru calculul taxei (decizia de calcul) incepand cu data de 25 septembrie.
     
  11. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Stie cineva daca se mai poate recupera timbrul de mediu?

    Si daca are rost sa ma complic pentru suma de 1320 ron, in ideea in care onorariul avocatului ar fi tot pe acolo...NU stiu ce scoruri se practica in domeniu insa avocatii nu lucreaza pe tarife mici.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca e platit inainte de 31 decembrie 2012, da, se recupereaza.
    Onorariul avocatului il platesti initial insa il vei recupera daca castigi procesul, iar daca e platit pana la data mentionata mai sus, il castigi garantat... insasi guvernul a recunoscut ca taxa aceea era neconstitutionala. Atentie insa, dupa ce castigi, conform unei ordonante banii ii vei primi esalonat in 5 rate, cate 1 pe an.
     
  13. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    E vorba de timbru de mediu noua taxa, nu vechea taxa de poluare.

    Pe scurt am cumparat recent un Citroen C3 1.4 HDI, si am platit 1320 de ron pe care i-as recupera din princpiu sa nu le fac burta mare guvernantilor...

    Auzisem niste zvonuri ca nu se poate recupera insa nu stiu de ce ...
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Deci, nu se poate.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Orice taxa, nu conteaza cum se numeste (de mediu, de timbru, de prima inmatriculare), nu se poate recupera INCA (cuvant cheie), daca e platita incepand cu 1 ianuarie 2013. De ce? Buna intrebare, intrucat nu a existat si nu exista nici acum o varianta de taxa care sa indeplineasca principiul egalitatii sau cel constitutional atata vreme cat doar primul e fraier si plateste, iar al doilea vine cu adeverinta la dosar. Adica primul are "dreptul" sa plateasca iar al doilea are "dreptul" sa nu plateasca. Deh, asa merge justitia la noi...
    Si atata timp cat eu am inscris o masina 28 decembrie in 2012 fara bani, sau am recuperat banii, nu cred ca cel care a inscris-o in 3 ianuarie e mai obligat sa o plateasca si sa nu o recupereze. Da, chiar si 100 ron...
     
    Ultima editare: 17 Iul 2014
  16. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Imi cer scuze daca postez gresit sau daca s-a mai discutat, dar cu search sau google nu am gasit nimic concret.

    Sunt pe punctul de a achizitiona un A4 B7 2.0 TDI, BPW, quattro.
    Singura problema este ca masina are soft de 170 de cai si nu stiu cum afecteaza asta taxa de prima inmatriculare.

    Din ce am vazut, 2.0 TDI+quattro scoate 177-181 g CO2, problema este ca daca resoftarea o duce peste 185g CO2, taxa creste cu aproape 500 de euro, ea fiind deja mare la 1450.

    Ce se intampla daca la testul de noxe iese peste ce apare in carte? Trebuie sa revin la testul de noxe sau trece mai mult CO2 in acte, si implicit, creste si taxa de poluare?

    Trebuie sa caut soft stock?

    Nu as renunta la masina.

    Edit: Cred ca am gasit partial raspunsul, CO2 nu se face la rar iar daca noxele nu sunt bune, se da revenire.
    Se poate da revenire din cauza resoftarii?
     
    Ultima editare: 26 Iul 2014
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    eim_mada, softul nu are nici o treaba cu CO2-ul, pentru ca RAR nu stabileste nici un CO2. RAR are niste liste, respectiv face copy-paste de pe actele straine. Asa cum ti-ai dat si tu seara la RAR daca iese CO2-ul prea mare iti da revenire. Iar revenire se poate da si fara soft, asa ca nu mai fi disperat, daca inginerul vrea sa te arda o face.
    Daca masina are cip las-o asa, nu te lega la cap cu cei de la RAR. Ei oricum masoara pasarelele din pom. Domnii ingineri specialisti oricum fac masuratorile la turatie maxima ca doar tu asa vei exploata masina. Idiotii...
    Tot ce trebuie tu sa stii e ca inainte sa intre masina pe stand la gaze, motorul tau trebuie sa aibe 90 grade.

    P.S. Faptul ca nu iti raspunde nimeni pentru ca nu stie sau nu vrea sa iti raspunda, nu inseamna ca trebuie sa postezi in disperare, a doua oara consecutiv.
     
  18. eim_mada

    eim_mada 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Peugeot 508 GT 2020, 1.6 225cp, 8AT / Honda Civic Sport+ 2020, 1.5 182cp, MT
    Multumesc de info, Ovidiu.

    Din pacate sunt presat de timp, parintii au venit in tara sa cumpere masina si li se termina concediul. Daca imi spuneati ca sunt probleme din cauza resoftarii, maine dimineata ii trimiteam prin tara dupa alte masini.
     
  19. bogdanrauta 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1998, tdi
    Pana la urma am ajuns sa platesc taxa pe Ro, 65 milioane, si am reusit sa inmatriculez masina. a reusit cineva sa o recupereze, sau tot asa a ramas situatia?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se mai recupereaza nimic de cand a intrat in vigoare noul Timbru de Mediu adica de anul trecut din ianuarie. S-a mai repetata asta de zeci de ori pana acum pe acest topic si pe forum in general. Bafta.
     

Distribuie pagina asta