1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Eu am avut exact 1148ron.Mai am o taxa de recuperat de peste 5000ron dar este vorba de timbrul de mediu..care se recupereaza în perioada 1 septembrie 2018 – 31 martie 2019.

    Salut
     
  2. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Astept si eu sa se intample ceva :):), am depus 2 dosare prin 3 februarie, anul acesta.
    Bafta tuturor!
     
  3. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Revin cu noutati, astazi am primit si dobanda la taxa platita 2011/2012 (taxa de mediu ..1148ron), am primit 512 ron.
    Acuma urmeaza sa vad cand imi restituie banii platiti pe timbrul de mediu, acolo unde suma este mult mai mare...

    Salut
     
  4. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Adaug si eu o info. Am primit pe data de 01-Sept banii pe taxa auto din 2011 dar fara dobanda. Pentru dobanda mi-au mai cerut o hartie (negatia de plata din partea ANAF pe care mi-au dat-o cand am facut cererea de recuperare in 2012). Le-am dat-o si acum astept si eu plata dobanzii. Deci cei care ati avut proces castigat pentru taxa auto sa va puteti astepta sa va ceara hartia respectiva.
     
  5. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu inca nimic pe TM, am 5000 ron de recuperat..
    Oare sa fac o vizita? ca de raspuns la telefon..nici gand.
     
  6. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Pe mine m-a impresionat duduia care m-a sunat sa imi ceara hartia. Mi-a lasat adresa ei de email sa i-o trimit scanata si mi-a si confirmat telefonic primirea ei. Deci poti incerca sa suni...
     
  7. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Hilfiger, poti sa mergi dar raspunsul va fi: banii intra pana in martie 2019 (desi eu stiu ca pentru taxele mele, taxa pe poluare (2009) si taxa pentru emisii poluante (2012), banii trebuie sa intre pana la sf. anului 2018), asta mi s-a spus si mie cand am intrebat prin august pentru dosarele depuse pe 1 februarie a.c.
    Dar, depinde ce taxe ai de primit, deci pana la 31.12.2018 sau pana la 31.03.2019 pentru timbrul de mediu.
    Bafta!
    taxa.JPG
     
    Ultima editare: 25 Sep 2018
    ovidiutm apreciază asta.
  8. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Multam, deci dupa 15 Decembrie trebuie sa incep sa ma agit daca nu primesc nimic, eu am avut taxa din 2011.
     
  9. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Poate explica , eventual un coleg avocat, de ce rata/nivelul dobanzii acordate este de 0,02% pe zi ( cuantum stabilit in 2017) pentru intreaga perioada 2008-2018 , dobanda datorata (dobanda fiscala) variind in aceasta perioada de la 0,1 - 0.05 - 0,04 - 0,02% pe zi ? Suma de primit se injumatateste ...
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca dobanda este stabilita prin lege. Nu e nevoie de niciun coleg avocat sa-ti raspunda. Asta este dobanda legala acum in vigoare stabilita prin lege.

    Si nu inteleg ce legatura are intrebarea ta cu acest forum tehnic dedicat Audi nu discutiilor despre probleme juridice. Exista forumuri dedicate despre problema, mai bine zis intrebarea, care ai pus-o. Nu are rost sa continuam aceasta dezbatere aici si incheiem acest subiect aici. Multumesc.
     
  11. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Azi mi-a intrat si mie banii pentru dosarele depuse in februarie, anul acesta!
    Taxa pe poluare si taxa pentru emisii poluante!
    Dobanzile, citez: "în cel mult 15 zile de la data restituirii, dar nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului."
    Yuhu!!:);)
     
    Ultima editare: 15 Oct 2018
  12. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    @MRR "în cel mult 15 zile de la data restituirii, dar nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului.", din experienta proprie ai destul de mult de asteptat pana intra dobanda. La mine au trecut aproape 3 luni si inca nu au intrat.
     
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Termenul de 15 zile nu reprezinta perioada in care sunt obligati sa iti vireze banii in cont, acel termen "obliga" ANAF-ul ca in termen de 15 zile sa iti calculeze dobanda..adica sa trimita scrisoarea cu suma de restituit spre aprobare catre agentia fondului de mediu. "în cel mult 15 zile de la data restituirii"
    Au termen sa vireze banii in cont pana in ultima zi conform cu ordonanta! "nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului"

    Sunt 2 chestii diferite intr-o singura fraza..care te induc in eroare :)....nu este ceva nou pt. legile noastre.."simple si clare".

    Bafta
     
  14. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Stiam! Asta am spus mai sus. Termenul e cel mult 15 zile pentru calcularea dobanzii, dar conform ordonantei poate fi si 90 zile pana la livrarea dobanzilor ca in multe alte cazuri! Astea sunt legile, mda!
    Mersi oricum!
    Bafta si voua!:)
     
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @MRR nu cred ca ne intelegem :)
    1. nu vad nimic mai sus unde sa fii mentionat despre nr de zile pt. calcularea dobanzii..ai pus doar : "în cel mult 15 zile de la data restituirii, dar nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului." cititind asta pt. prima data eu inteleg ca in 15 zile trebuie sa iti vireze banii..ceea ce nu este si adevarat.

    2.spui ceva de 90 zile pana la livrarea dobanzilor...ei si aici esti in eroare....iti dau un simplu exemplu:ai depus dosarul in 1 feb 2018, ai primit banii in 1 martie 2018.Dobanda poti sa o primesti si in data de 31 dec 2018(este ultima zi cand ei trebuie sa vireze banii pe forma respectiva de taxa...asa cum si noi am avut termen de depunere a forumularului)...exact asta inseamna :"nu mai târziu de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului" !

    Eu am informatiile astea dupa ce am sunat la ANAF(dupa 1 luna de cand primisem banii pe taxa..dar nu si pe dobanda)..si asa mi-au explicat.Daca eu am primit informatii gresite rog sa fiu corectat.

    Bafta
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Poate ai vrut sa spui in cel putin 15 zile dar nu mai mult de termenul stabilit prin ordonanţa de urgenţă pentru restituirea taxelor/timbrului.
    Altfel nu are logica!
     
  17. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    OK, insa nu vad logica.
    Daca e in cel mult 15 zile, e in cel mult 15 zile.
    Sau textul asta e al Veoricai?
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Posibil e scris de “Veorica” :))
    Eu, am spus in postul de mai sus..exact răspunsul primit de la ANAF.
    Atâta timp cât am primit banii+dobânda pt una din taxe fără avocați/procese...și intr-un timp relativ scurt...sunt mulțumit.
     
  20. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Care are de primit dobanzi pe taxele: taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare si taxa pentru emisi poluante sa isi verifice contul, daca vrea!:):):)
    Azi mi-au intrat dobanzile pentru taxa pe poluare (2009) si taxa pentru emisii poluante (2012).
    Am "terminat'o" cu Statul Roman!:)
    Bafta sa aveti!
     
    DaNNinho apreciază asta.

Distribuie pagina asta