1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Temperatura apa motor nu sta la 90 de grade C - Termostat - cauze si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de reryro, 22 Oct 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. myku

    myku 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.8, 125 CP . 1995 Automata
    pepinu23 un sfat de la mine verifica daca ati incalzeste circuitu mic , calorifer/motor ( furtunurile alea ambele fierbinti ) daca e ok cauta incet cu incet tot traseu .. poate ai ceva infundat ...
    alt ceva nustiu ce sa zic eu , spor la treaba io nu am treaba cu mecanica dar incep si io sa gandesc logic cum am fost invatat de iulian_1976 si cu acazia asta am scapat de stresu ala "vai de mine ce fac" :) ms iuly
     
  2. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Cam multicel ; posibil ca problema ta sa vina din alta parte !
     
  3. grasu_xxl

    grasu_xxl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a3,1.6 101 cp
    da-mi si mie o poza daca ai unde se gaseste termostatu la audi a3,tip motor akl ca eu nu am gasit nimik p net!am probleme cu el!mersi mult!
     
  4. motor

    motor Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 B5 avant 1.8T 400hp+ inca in lucru
    la a3 1.6 ii sub alternator...in cotul ala de plastic
     
  5. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Look Here :
     
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Pentru ca o sa mai intre posesori de 2.5 v6 atasez o poza multumita unui forumist,cam unde trebuie ajuns pentru a schimba termostatul la 2.5tdi V6 se da si distributia jos.
     
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    n`ai si o poza pt 1.9 :)
     
  8. alexsala

    alexsala 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2009
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    audi a4 b7,2.0tdi brd Quattro
    salut baieti,

    am 2 intrebari si sper sa fi nimerit la thread-ul potrivit.
    prima intrebare problema ar fi un cablu ce l-am gasit sub vasul de expansiune care presupun ca este un fel de sonda dar nu stiu pentru ce si cand e sa o masor cu un aparat de masurat ce ar trb sa arate?

    si a doua problema ar fi:unde gasesc termostatul la un audi a4 b5 din 95 cu tip motor adr si quattro?nu stiu daca mi-e blocat termostatu sau nu si cum pot sa stiu daca e blocat?adica masina acuma iarna incalzeste la vreo doua minute dupa c plec cu ea din parcare dar acu d la apa n u se misca si nu stiu daca e acu stricat sau sonda de unde citeste el temperatura sau e termostatu de vina?dar precizez ink odata ca masina baga caldura foarte repede dupa c o pornesc.dar la o scanare cu VAGU ar trebui sa arate vreo eroare daca e stricat termostatu?

    multumesc anticipat
     
  9. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    termostatul blocat nu da eroare pe VAG, in schimb sonda de temperatura ar trebui sa dea eroare daca e defecta. Termostatul se gaseste in partea dreapta a motorului cum te uiti la el, e un furtun destul de jos care intra in blocul motor, cel mai bine ajungi la el dand jos scutul.
     
  10. 77yce 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2008
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi a6 1,9TDI 136CP 2002
    ok si senzorul cum arata sau un de este amplasat?
     
  11. grasu_xxl

    grasu_xxl 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a3,1.6 101 cp
    astazi am avut si eu aceeasi problema.Am mers prin oras,fiind foarte cald afara,motoru sa incalzit,si apa mi-a aj pe la 100-110!am dat drumu la clima si nimik,aer rece,nicidecum hi cum am dat eu!credeti ca prob e doar de la termocupla sau mai am si altceva?o fii de la chiuloasa?
     
  12. robbert 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A6 sedan 2002 FL, 1,9TDI AVF M6+1
    inainte temperatura nu trecea de 60 de grade asa ca am zis ca a ramas blocat termostatul pe deschis, dupa o diagnoza a dat eroare la termostat,a fost schimbat si acum temperatura urca si ramane la 100 de grade. nu ar fi trebuit sa stea la 90? termostatul se poate regla cumva? sau unde este problema?
     
  13. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Poate ti-e dereglat acul, si eu am patit-o la B5. Pune un VAG-COM sa vezi temperatura reala indicata de senzor. Se poate ca si senzorul sa fie decalibrat.
     
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Alex sonda aceea de sub vasul de expansiune presupun ca este un senzor de nivel(avertizeaza in bord cand ramai fara lichid de racire).Daca acul de la temperatura nu se misca,mai mult ca sigur senzorul de temperatura este stricat.Dupa caz,poate da eroare,sau nu(sunt cazuri cand nu pica de tot,are momente cand mai functioneaza),dar poti verifica cu vag com ce temperatura iti arata pe motor.Daca arata sub 60 de grade,mai mult ca sigur este stricat.
    Un motor care merge cu termostatul blocat pe deshis se incalzeste la fel de repede ca unul cu termostat bun,doar ca nu pana la 90 de grade cat este temperatura optima de functionare.Deci nu iti poti da seama daca este bun termostatul dupa timpul scurs de la pornire pana baga caldura.Eu tind sa cred ca la tine senzorul de temperatura este stricat.
    @Doc,scuze ca raspunsul a fost asa direct,insa problema de genul asta vine de la mai multi factori.Cei mai des intalniti sunt termostat blocat pe deschis,senzor de temperatura motor stricat sau ceasuri de bord stricate.Senzorul daca arata eronat il vezi repede,pentru ca ori nu indica,ori indica acum 90 de grade si in 2 secunde 70 sau mai putin.Ceasurile de bord mai rar se strica si atunci nu prea iti dai seama decat dupa ce inlocuiesti senzorul si termostatul.
    Daca termostatul la motorul tau este sub distributie,clar trebuie schimbat la fiecare schimb de distributie indiferent daca este stricat sau nu.Un termostat se poate strica oricand si nu isi doreste nimeni sa dea distributia jos pentru a il schimba(asa cum schimbi si pompa de apa preventiv).
     
  15. alexsala

    alexsala 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2009
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    audi a4 b7,2.0tdi brd Quattro
    multumesc mult catalin 1987 pentru sfaturi si o sa le tin minte pentru ca miercurea asta am programare la un service pentru problema asta si inca una si o sa vad ce face mecanicu si o sa il intreb si eu de astea si sper sa reuseasca sa gaseasca buba si sa o remedieze.

    multumesc inca odata si o sa revin dupa interventie cand o sa stiu mai multe si sa speram ca pe atunci o sa fie rezolvate :)
     
  16. Doc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 tdi quattro
    Catalin, am schimbat termostatul, sonda si termocuplul si acum acul sta fix la 90 de grade. Cand a desfacut radiatorul de intercooler ca sa ajunga la distributie ,mecanicul mi-a spus ca a gasit ceva ulei si ca ar fi problema cu turbina .Tu, ce parere ai ? Multumesc anticipat.
     
  17. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    catalin am nimerit bine termostatu ?!?! asta e ?! :)
    desurubez cele 2 suruburi si e acolo ?!
     
  18. adrianaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a4 ,19 tdi 1996
    ce tip de motor este in foto?
     
  19. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    acelasi ca si in semnatura . 1.9 tdi pd AVF
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    din ce vad eu in poza,acela este.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta