1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Temperatura exterioara - afisare in bord si senzor temperatura - modele clasice

Discuție în 'Modele clasice' creată de fagarasan, 25 Ian 2009.

  1. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Salut.Ai pus masa la senzorul din fata?Are 2 fire:unul maro si unul negru.Cel maro se leaga la masa iar cel negru merge in bord.Problema cred ca e senzorul,daca ai legat corect in fata.
     
  2. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    La modele cu clima display-ul este comandat de unitatea de control a climatronicului. Sunt 2 senzori de temperatura exterioara, unul este cel din fata si celalalt se afla sub filtrul de polen. Unitatea climatronic face corectia valorilor in functie de diversi alti factori (temperatura motor, timpul care a trecut de cand s-a oprit motorul si asa mai departe) si trimite valoarea corectata catre indicatorul de temperatura exterioara. Trebuie sa iti indice temperatura si fara senzorul din fata ( cu el deconectat ) asa ca problema nu este de acolo. Probabil ca nu ai legat bine indicatorul sau ai o problema in instalatia electrica. Pinul 2 din conectorul galben cu 5 pini al indicatorului de temperatura trebuie sa ajunga in conectorul mare de culoare rosie T10e pe pinul 10 (culoarea firului este maro+galben) si mai departe in B1 unitatea climatronic ( conectorul B pinul 1 ).
    Poti sa verifici temperatura citita de unitatea climatronic din meniul de service. Apasa si tine apasat recirculare apoi sageata sus. Pe display o sa apara 1C (canalul 1). Eliberezi ambele butoane. Cu temperatura -/+ alegi canalul iar cu recirculare schimbi indicatia din numarul canalului in valoare si invers. Alegi canalul 55 si vei vedea temperatura exterioara in grade, asa cum ar trebui sa apara si pe displayul din bord. Ca sa iesi din meniul de service procedezi la fel ca la intrare.
    Canalul 17 este viteza masinii in km/h, canalul 28 turatia motorului fara un 0 (la 800 rpm iti arata 80 ), gasesti toata lista pe undeva pe forum.
     
    Ultima editare: 29 Noi 2011
  3. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    poti sa imi zici unde mai exact e al 2-lea senzor sub filtru de polen? cand am schimbat motoru si era liber pe acolo nu am vazut nimic de genu asta.
     
  4. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Ti-am atasat o poza cu tubulatura de ventilatie a modelelor cu climatronic. In partea stanga ti-am incercuit cu rosu senzorul de temperatura exterioara.
     
  5. s.razvan

    s.razvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T BFB 2003
    am legat firul maro galben asa cum ai scris mai sus, direct pe climatronic si face la fel iar pe climatronic temperatura sta fix, nu oscileaza.
     
  6. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Nu ai masa la senzorul din bara.Display-ul merge si fara sa il legi la climatronic si la alti senzori,caz concret al meu,fara climatronic si merge perfect.Eu l-am legat.
     
  7. shooter

    shooter 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2012
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi 80 b4 avant 1.9tdi 1993
    display temperatura exterioara

    Salutare.caut si eu un dispay pt. temperatura,stie cineva unde gasesc
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    shooter foloseste aria de publicitate a forumului. Aici nu este arie de publicitate. Multumesc
     
  9. DraQuTzU

    DraQuTzU 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi b4
    daca mai aveti careva vreun kit, sunt interesat si eu. doar astept sa ma anuntati!:p
     
  10. otelea

    otelea Silver Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    audi 80 B4 1.9 tdi 90cp 1994; A4 1.9 TDI AVB 2004; A6 allroud 2,5 TDI BCZ 2004
    Are cineva idee cum il fac sa nu mai schimbe din grade celsius in grade Fahrenheit? Am problema asta si la un b4 din 1995 si la 100 din 1997.
     
  11. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Cu VCDS se poate coda varianta Celsius ca implicită. Ori de câte ori vei lua bateria, la reconectare va indica grade Celsius. Acum la tine (şi la mine) este Fahrenheit default.
    Nu mă deranjează, se schimbă simplu, apeşi (şi menţii apăsat) butonul de recirculare apăsând şi plusul de la grade.
     
  12. georgeserban002 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    brasov
    Masina:
    100 1,8 1990
    Salut am si eu rugaminte puteti sa ma ajutati cu o poza la mufa sau firele care trebuie sa ajunga la senzor nu mai este in bara senzoru si sunt multe mufe .....care nu stiu de la ce sunt in fata Am un audi 100 si am display in bord ....si firele care pleca din el spre motor...
     

Distribuie pagina asta