1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa la A4 B8 (8K) - probleme diverse - montare ulterioara - se poate si ce implica

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de ALX218, 23 Oct 2013.

  1. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Parasolarul merge in tandem cu trapa. Daca trapa e oprită din MMI, nu se misca nici parasolarul.
     
  2. Racman Stefan

    Racman Stefan 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI, CAGA, MMV, 2011
    Cred ca am eu o problema pe undeva, atunci când setez totul pe off la convenience open, tot se inchid geamurile și trapă când țin apăsat pe butonul de blocare, pe vdcs nici o eroare.

    Sent from my ONEPLUS 3T
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    raff67 apreciază asta.
  4. vanssitoo1 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2019
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi
    buna ziua,am si eu o problema la trapa la un audi a4,nu se mai inchide,am pus testerul pe masina si mi a dat eroare aceasta 02908 power sunroof control module,thermal protection active.stie cineva de la ce poate sa fie ?sau cum se inchide trapa manual ?ca a ramas deschisa...
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intai verifica siguranta #37 de 20A din panoul de pe partea soferului.

    P.S Da jos capacul plafonierei si ai acolo un loc unde poti sa bagi un imbus si sa o inchizi manual.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    vanssitoo1 in primul rand se citeste manualul masinii nu se pun intrebari asta vis-a-vis de cum inchizi trapa in caz de urgenta.
    In al doilea rand orice mesaj care il vei scrie pe forum de acum incolo esti obligat sa il scrii cu punct si virgula adica am rugamintea sa faci un efort pentru ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Daca mai scrii in felul acesta, mesajele tale ulterioare vor fi sterse fara explicatii. Este o insiruire de cuvinte fara absolut nici o logica din punct de vedere gramatical. Nu te supara, dar ne vine foarte greu sa citim si sa urmarim un asemenea text scris in acest mod. Nu intelegem nimic din ce ai scris. Respecta te rog limba romana si gramatica limbii romane. Respecta semnele de punctuatie, ortografia intr-un text scris si asezarea in pagina a unui text scris. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Multumesc.

    In al treilea rand un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema.

    Si nu in ultimul rand iti modifici de urgenta profilul pentru ca altfel mesajele ulterioare vor fi sterse fara explicatii adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  7. Marius7 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2020
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    Audi A4 b8 an2009
    Salut,
    La masina din profil, un Audi A4 B8, am descoperit ca îmi lipsesc piesele/accesoriile care veneau peste acel arc de la pânza al trapei. Dacă se poate un COD de la acea piesa, o poza estimativă cum arată, orice m-ar ajuta. O sa las o poza sa vedeți despre ce e vorba. Țin sa precizez ca mașina a fost cumparata din Germania si nu mi-am dat seama ca lipsește acea piesa. Multumesc
     
  8. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    Buna ziua,
    Aveti idee daca se potriveste trapa panoramica de A4 B7 Avant la A4 B8 Avant ? Parca sunt gemene.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt diferite in mai multe privinte.
     
  10. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    Salutare,
    Are cineva niste pasi de cum se demonteaza plafonul la A4 B8 avant ? (am vazut cum se demonteaza la sedan, dar poate imi scapa ceva la stalpii din spate) sau trapa panoramica ? momentan am schema asta la trapa. In principiu am habar, astept sa imi vina sculele pentru scos ornamente de interior dar poate a mai facut cineva procedura de schimbare plafon cu trapa panoramica si m-ar putea indruma.

    647877000.jpg
     
  11. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    Atasez si eu niste pasi de demontare plafon gasiti tot pe forum aici,ar fi super daca as gasi la fel sau are cineva cunostiinta daca ar fi pe undeva pasii pentru demontare plafon panoramic !!
     
  12. JohnDoe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    peste tot si nicaieri
    Masina:
    a8 2021
    Asta e tot ce am gasit plus tutorialele de sedan de pe net. Inca mai caut pasii pentru demontare trapa :)
     
  13. Cristian.mihai

    Cristian.mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2020
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 b8.5 2014 CJCD 150 cai, multitronic 8+1
    Salut,
    As vrea sa fac retrofit de la un plafon alb/gri cu trapa la unul de S-line (negru) tot cu trapa dar as avea o nelamurire. Am vazut pe youtube tot felul de demontari de plafon, etc, totul bine si frumos, doar ca nu am vazut cum se schimbă perdeluta de la trapa. Mă poate ajuta cineva, sau sa imi spună procedeul de schimbare ? Cineva mi-a spus ca trebuie să scot trapa pentru ca sa schimb perdeluța, ceea ce mi se pare dubios.
     
  14. alexun 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4, B8, 2010, CAHA, 170 cp
    Salut
    Am aceeași problema dreapta fata. Am desfăcut și eu coltul și am pus silicon pe ștuț - adaptor furtun. Puțin silicon și în capul mufei că să prindă bine de stuț. Nu prea mult că sa nu afecteze curgerea apei. După asta la testul cu apa am observat că îmi curge apa de unde indici cu degetul în poza 2 din mesajul tau (poza 1 atasata de mine mai jos). Îmi curge apa prin găurile alea. Nu îmi dau seama de unde vine apă și cum pot remedia problema. Ai zis că ai adăugat mastic ... Unde mai exact ?
    Au trecut ceva ani de când ai făcut lucrarea dar poate mai tii minte. Merci
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te poate ajuta. Userul caruia i-ai adresat intrebarea NU a mai accesat forumul de aproape 1 (un) an. Verifica asta inainte de a mai pune intrebari pe forum. Bafta.
     
    alexun apreciază asta.
  16. Bogdan2112 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2019
    Locație:
    Bayern
    Masina:
    Audi a6 2.5 2003
    Aveti idee se potriveste panoramic de la Audi A4 B8.5 facelift an 2015 la non facelift an 2008 ? Multumesc
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tot sistemul sau doar sticla ?
     
    Bogdan2112 apreciază asta.

Distribuie pagina asta