1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren rulare (suspensie - brate - rulmenti - etc. ..) A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de mariusel86, 4 Dec 2010.

  1. S i l v i u

    S i l v i u 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro 2007
    Salutare la toată lumea! Am o trosnitura la roata stanga din fata,Menționez ca e suspensie pneumatica,am schimbat suportul de la perna ,am verificat absolut toate brațele cu bucse absolut tot ce este acolo si problema tot nu a dispărut!!e un zgomot gen cum s-ar auzi o sârmă ca agata! Înainte cand ploua sau ieșeam de la Spalatorie problema dispărea,dar acum degeaba problema nu mai dispare! Acum mi-a spus mecanicul ca ce mai poate cauza este rulmentul! Poate fi asta cauza?!deci el nu face nici un fel de zgomot sa huruie sau mai stiu eu ce! Iar agățatul asta se întâmpla cand fac stanga-dreapta atat,daca merg normal nu are nici un fel de problema! Va mulțumesc!
     
  2. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Nu te-ai gindit ca s-ar putea sa fie capul planetarei?
    Daca face acel zgomot numai in viraje eu cred ca asta este
     
  3. S i l v i u

    S i l v i u 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Braila
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro 2007
    In viraje gen cand intru in parcare ,dar ea face pe loc cand iau de Volan ca la viteza mare nu se aude nimic
     
  4. Mihai Hristescu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2016
    Locație:
    Cisnadie
    Masina:
    Audi A6 C6 quattro 3.0 TDI
    Salut , o mica precizare batai se mai pot auzi si de la etrieri care au niste ghidaje ce se uzeaza .
     
    S i l v i u apreciază asta.
  5. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Ce recomanzi? OE sau sunt bune si cele Lemforder (dar tin mai putin)? De asemenea, bieletele astea vin doar ele simple ("potcoava" aia), sau si cu ceva bucse mici de care sunt prinse? Mi-a aratat ceva azi mecanicul acolo, si ar fi putin rupte la mine. Ma refer intre capatul de sus al bieletei si ..chestia aia rotunda de ce se leaga.
    Mersi
     
    Ultima editare: 24 Aug 2016
  6. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Hai ca-ti raspund eu. Lemforder sunt si cele OE. Ti-am atasat si o poza...
     
  7. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Mersi. Deci vin exact ca in poza. Bieleta si piulita.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu toate. Mie mi-au venit bieleta + piulite + suruburi.
    Bucsele acelea nu se pot separa de bieleta, din cauza lor se schimba bieleta. Banuiesc ca ti-ai dat seama si tu de lucrul asta.
     
  9. bogfor 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 2.0 tdi S-tronic 2016
    Revin cu problema mea la Audi A6 4F privind troncanelile pe puntea fata la trecerea peste denivelarile mici sau carosabilul valurit ...sunt disperat ! Dupa ce am schimbat tot ce mi-au spus mecanicii ca ar prezenta usoare slabiciuni, dupa ce am schimbat amortizoarele ( erau intr-adevar obosite ), zgomotul a ramas acelasi, ba poate mai pronuntat odata cu schimbarea amortizoarelor . Nu mai stiu ce sa fac. Am verificat si caseta de directie, dupa ce mi-a spus un mecanic ca mai sunt cazuri in care se mai slabeste si provoaca troncaneli. A mai intalnit cineva problema asta , ceva sugestii ?
     
    Ve55jxd apreciază asta.
  10. bordea .ciprian

    bordea .ciprian 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    PIATRA NEAMT
    Masina:
    audi a6 2.0 blb 2004

    Salut aceasi problema o am si eu la 245.40.18 ..umi puteti da un sfat ..
     
  11. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Astazi schimb bieletele antiruliu, poate dispare acea troncaneala pe care o aud la micile denivelari.

    Am sesizat ca se mai aud ceva greierasi, pe stanga fata, cand merg pe un drum de tara. Si chiar si cand inchid portiera soferului sau dau un pumn in roata stanga fata, se aude un "cri". Ce ar putea fi?
     
  12. bogfor 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 2.0 tdi S-tronic 2016
    La mine a aparut greierasul de care vorbeste Roger25 dupa ce am schimbat amortizoarele , si se aude mai tare la roata din dreapta fata, odata cu fasaitul specific amortizorului...si se aude mai clar la trecerea cu viteza mica peste bumpere - limitatoarele de viteza. Cel putin acolo il aud eu, cand am geamul din dreapta deschis, daca inchid geamul nu se mai aude.
    Se pare ca problema cu zgomotul de bucsa rupta care nu poate fi depistat, desi toata mecanica e buna exista in tot grupul VAG. Daca o sa cautati pe Vwforum, posesorii de golf 7 se plang de acelasi zgomot la masini noi, cu 10 - 20 mii km, asa ca noi ce sa mai vorbim ?
    Totusi, daca gasiti vreo rezolvare, dati de veste sa incerc si eu, ma dispera troncanitul ala...nici un logan nu face asa...
     
  13. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Am schimbat bieletele alea, tot apare troncaneala aia la puntea fata. Ori mi se pare mie, ori chiar exista.
    Intr-adevar, erau rupte bieletele, aveau joc (le-a pus ala in menghina, si a tras de ele acolo la partile alea rotunde, si am vazut).
     
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Cand se aud greierasii ati incercat sa apasati frana sa vedeti daca dispare zgomotul sau nu?
     
  15. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Aia apar la viteze mici, gen cand merg cu 20-30 pe un drum cu gropi mici si multe.
    Ca sa fac "testul" de care zici, ar trebui sa mentin viteza aia, si sa merg cu ea si putin infranata. O sa incerc. Mi a zis tipul azi ca e posibil sa fie de la placute, dar eu exclud asta, nu cred ca e de acolo.
    Apare greierasul si cand masina e pe loc si dau un pumn mai puternic in cauciuc
     
  16. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Ai controlat si scutul din tabla al discului de frana
     
  17. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Multumesc, cred ca de acolo a fost. A tinut cu mana de tabla aia sau ce e, si am dat pumni, si nu s-a mai auzit.
    Am verificat si geometria, a corectat ceva pe acolo, ca a descoperit o mica deviatie (masina tragea putin dreapta).

    Acum am alta problema: in parcarea unui hipermarket am constatat ca atunci cand rotile sunt virate maxim dreapta sau stanga (sau nu chiar maxim, dar aproape), la o rotatie sau doua ale rotii, se aude o bataie, sau ca o "intrerupere", ca si cum as da intr-o groapa. Ce ar putea sa fie? Pe drum drept nu se intampla, nu am incercat nici sa vad daca la o viteza mai mare (10-20-30) si cu rotile virate apare, ce am descris se intampla in D, cand masina merge singura (8 km/h).
     
  18. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Este capul de planetara cu probleme la mine.
    Ce cod are aceasta piesa (daca se gaseste separat)? O schimb doar pe aia sau e bine sa schimb planetara cu totul?
     
  19. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Roger25, se poate schimba numai capul de planetara. Cod : 4F0498099A .
     
  20. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    E acelasi cod si pt stanga si pt dreapta?
    Da-mi te rog si codul planetarei cu totul :D
    Mersi
     

Distribuie pagina asta