1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Turbina defecta - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de dannypapuc, 5 Oct 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    "Fasul" poate avea mai multe cauze, poti verifica racordurile de la turbina la intercooler, galeria (sa nu fie fisurata), racordul de la filtrul de aer, etc.

    Log la turbina se face in mers masurand canalele 11, 10 si 8 (parca), in treapta a 3-a de la 1700-2000 rpm dai "talpa" pana pe la 4000 rpm si logezi rezultatele intr-un fisier. Se vede in fisier valoarea ceruta de ECU si cat produce efectiv turbina.
     
  2. nadir

    nadir Gold Member

    Înscris:
    11 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audis S3 8P
    trebuie logat si mass air`u pt ca turbina poate face pres dar pierde dupa in drum spre motor..... trebuie logata si volumul de aer care intra in motor
     
  3. cyp

    cyp 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2008
    Locație:
    Tg Mures
    Masina:
    Audi A4,2003, 130PH, 6 trepte
    cyp

    salutare, sunt fan Audi, mai ales A4.
    am stat si am rumegat orice informatie despre turbine, zgomote si orice altceva. nu stiu ce sa mai cred in ceea ce priveste turbina. am si eu acel zgomot ciudat, respectiv huruitul acela ca de rulment stricat, si tot asa cu mecanicii - trebuie schimbata turbina. am fost de acord sa schimb turbina, am comandat una noua de la un prieten din Buc., nu mi-a cerut cea veche in schimb, am primit-o si a am pus-o sus intr-un service autorizat. surpriza!!!! se auzea acelasi zgomot , dar de data aceasta de intensitate putin mai mica. am facut un compromis si am circulat asa, dar fiindca ma macina gandul ca, totusi am cumparat o turbina noua si tot acelasi zgomot mi-am luat inima in dinti si l-am rugat peprietnul meu sa-mi trimita alta turbina fiindca si aceasta suna. a fost de acord si intr-o luna de zile mi-a trimis alta. le-am schimbat la ace;asi service si o a doua surpiza, acelasi zgomot. am crezut ca turbez. am discutat inclusiv si la reprezentanta Audi despre acest lucru si mi-au spus: verifica elesctrovalva mecanica, senzorul de presiune, supapa IGR. zis si facut, dar tot nimic. amcumparat totul nou, in afara de supapa IGR pe care am curatat-o. mentionez ca turbina are control de calitate Made in Romania, deci este de provenienta romaneasca. dilema mea este ca, ce este atunci de facut. Turbina noua, supapa IGR curatata, electrovalva presiune turbina, noua, senzor presiune verificat si functioneaza in parametrii normali.............si atunci unde este problema?????????? posibil turbinele sa fi fost defecte si sa huruie axul in ele?? desi erau noi!!!!!! posibil softul masinii??? eu nu am modificat nimica la ea!!!!!!! poate incerci sa ma lamuresti cumva si poate ma sfatuiesti si cu un mecanic foarte priceput in ceea ce sa numeste TURBINA.mersi si astept un raspuns. sarbatori fericite!
     
  4. cipos 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audia a6 3.0 225 cp
    daca se aude ca un zumzet in intstalatia de aer a masinii e presiune prea mare in traseul post turbo, dak se aude un fasait puternic si da cu fum e spart un furtun de presiune, deobicei cel care iese din turbina
     
    Ultima editare: 20 Dec 2008
  5. cipos 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audia a6 3.0 225 cp
    ciprian am stat si mam gandit muuuult la masina ta si cred k zilelele trecue am gasit si un raspuns, la un passat aceesi problema doar ca acea masina nu tragea jos, verificat alll s s-a ajuns la concluzia catalizatorului infundat, dupa ce a fost scos nu se mai auzae nimic si masina tragea fara nici o problema... ar putea fi si asta o cauza sa nu poata elimina toate gazele si sa duca la acel zgomot
     
    Ultima editare: 20 Dec 2008
  6. adyto 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    lancia thema 2,5tdi
    Turbina

    :banghead:
    sal!sunt pentru prima data pe acest forum.am o problema care ma innebuneste de ceva timp.am montat o turbina k 26 in loc de k16.are un zgomot pe care nu mi-l explic,la drum este f.deranjant.atunci cand intra in sarcina si dupa 2000rot/min te da afara din masina.pur si simplu huruie.nu sunt eu mare mecanic,dar nu stiu ce sa-i fac.poate-mi explicati si mi-e ce d-zeu are...please!!!
     
  7. aeohd

    aeohd 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    hunedoara
    Masina:
    audi new A4 avant, 2005, 1.9 tdi, 115 cp
    limp mode?!

    o problema aparuta azi:
    - plecat dimineata pe la 9 de la hunedoara la deva. mers normal. totul functioneaza conform parametrilor.
    - cumparaturi in real/metro cca. 2 ore.
    - plecat catre casa. aparut problema.
    - problema: plecat din parcare, intrat pe drum european 2 benzi vreau sa trec pe banda 2, accelerez (scuze motorului dar nu era prea incalzit), si simt ca motorul nu mai raspunde. parca nu a intrat turbina in functiune. masina parca e moarta. fara vlaga. urca pana la 1900-2000 de ture apoi parca moare. am mers asa pana la hunedoara (cca 18 km) gandindu-ma ca e cazul sa curat turbina sau ca ar fi vorba de debitmetru. am oprit masina si la repornire am avut surpriza sa vad ca merge din nou normal. ce sfaturi imi dati? sa curat turbina? vag-com-ul ajuta acum daca merge fara problrme? as sta pana dupa sarbatori fara sa o "fortez" dar ce risc in acest caz? multumesc
     
  8. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Seamana cu fenomenul destul de comun numit "limp mode". Cauta si tu, inclusiv pe acest topic ca s-a discutat de nenumarate ori. In principiu se rezolva cu o curatare a turbinei (si sa ii refaca si planeitatea vanelor). Daca este uzata sau e ceva mai grav (se vede cand se desface), va trebui schimbata sau pus un kit de reparatie (dar asta se intampla destul de rar, mai ales daca e prima data cand o patesti)

    VAG-COM nu te va ajuta decat ca sa vezi care este eroarea (de cele mai multe ori ceva cu "pozitive deviation"). Nu risti nimic daca stai pana dupa sarbatori, dar de fiecare data cand o sa accelerezi, exista riscul sa se intample fenomenul din nou. Daca mergi la turatii mai joase (acolo unde turbina nu se deschide complet), nu se va manifesta fenomenul
     
    Ultima editare: 21 Dec 2008
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu da cu fum rau,doar la blana scoate putin,dar nu vizibil in oglinzi.De la ce poate sa fie presiunea prea mare in traseul post turbo?Am scos racordul acela care duce la fltrul de aer(de unde trage aer pana la filtru),iar imbinarea intre partea flexibila si cea rigida nu este etansa(s-a tot scos de acolo si a capatat un luft).Acolo trebuie sa fie perfect etans?
     
  10. blajinu' 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    Salve,

    Nu risti nimic pana dupa sarbatori. Doar ca sa te lamuresti, cumparas un metru de de 5mm la interior, scoate furtunul de la actuatorul geometriei variabile, conecteaza furtunul de care vorbim si trage cu gurita sau mai bine cu o seringa de 20 cm3 sau mai mare, observand tija de comanda a geometriei. Daca face cursa aprox 1.5 cm te gandesti la pierderi de vacuum si cauti furtunasele in cauza ( sistemul de vacuum) de fisuri. O alta cauza ar putea fi senzorul de presiune de aer supraalimentare sau debitmetrul.

    Sa ai bafta
     
  11. razvanspu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a6 2,0 tdi 2006
    salut pe toata lumea
    Si eu am aceeasi problema la masina (motor de 2.0 140 cp)un zgomot ciudat(scartai ca de curea dar mai fin) in zona turbinei in momentul in care iau piciorul brusc de pe acceleratie(cand schimb vitezele de exemplu) insa zgomotul este insotit si de un alt simptom(ca atunci cand se infunda jiglorul la dacie!) merge in suturi pana cand o accelerez mai tare si dispare...
    Totul a pornit de la acest scartait...am schimbat debilmetrul, am schimbat regulatorul de gaze(senzor), am curatat turbina...si nimik. Problema persista si motorul nu mai functioneaza la aceeasi capacitate.Ex. de la 140 km ma rog de ea....
    Abia astept sa-mi spuna cineva ce sa-i mai fac.
    va multumesc anticipat:rockwoot:
     
  12. razvanspu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a6 2,0 tdi 2006
    salut pe toata lumea
    Si eu am aceeasi problema la masina (motor de 2.0 140 cp)un zgomot ciudat(scartai ca de curea dar mai fin) in zona turbinei cred dar nu sunt sigur , in momentul in care iau piciorul brusc de pe acceleratie(cand schimb vitezele de exemplu) insa zgomotul este insotit si de un alt simptom(ca atunci cand se infunda jiglorul la dacie!) merge in suturi pana cand o accelerez mai tare si dispare problema, iar merge normal......si se intampla aproape zilnic
    Totul a pornit de la acest scartait...am schimbat debilmetrul, am schimbat regulatorul de gaze(senzor).......si nimik. Problema persista si motorul nu mai functioneaza la aceeasi capacitate.Ex. de la 140 km ma rog de ea....
    Abia astept sa-mi spuna cineva ce sa-i mai fac
    va multumesc anticipat
     
  13. razvanspu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a6 2,0 tdi 2006
    alut pe toata lumea
    Si eu am aceeasi problema la masina (motor de 2.0 140 cp)un zgomot ciudat(scartai ca de curea dar mai fin) in zona turbinei cred dar nu sunt sigur , in momentul in care iau piciorul brusc de pe acceleratie(cand schimb vitezele de exemplu) insa zgomotul este insotit si de un alt simptom(ca atunci cand se infunda jiglorul la dacie!) merge in suturi pana cand o accelerez mai tare si dispare problema, iar merge normal......si se intampla aproape zilnic
    Totul a pornit de la acest scartait...am schimbat debilmetrul, am schimbat regulatorul de gaze(senzor).......si nimik. Problema persista si motorul nu mai functioneaza la aceeasi capacitate.Ex. de la 140 km ma rog de ea....
    Abia astept sa-mi spuna cineva ce sa-i mai fac
    va multumesc anticipat
     
  14. razvanspu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a6 2,0 tdi 2006
    salut audifanatik
    acelasi senzor din poza ta l-am schimbat si eu si,,,,,,degeaba.
    aceeasi comportare proasta a motorului, nu se mai accelereaza cum trebuie dupa 140 km \ h.
    sper sa mearga la tine
     
  15. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    Turbina trebuie curatata, schimbata geometria variabila si verivicat pompa de vacum daca lucreaza cum trebuie dupa care puteti sa mergeti cu 200 fara sa observati, bani de amenzi sa fie, dar mai bine fara amenzi. Apelati la profesionisti nu se fac aceste reparatii pe marginea soselei ca jiclorul de la Dacia, va rog frumos, vorbim despre Audi, nu?
     
  16. razvanspu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2008
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    audi a6 2,0 tdi 2006
    salut
    ai dreptate, insa eu acest exemplu l-am gasit ....
    multam pt sfat .sper sa rezolv problema

    :readit:
     
  17. blajinu' 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    Salve,

    Colega, ultima fraza suna frumos, in pricipiu... In practica insa... Nu odata "specialistii" de la Audi, cu testerele lor cu tot au dat-o in bara ( de exemplu: despre k-jetronic- sistemul de injectie de pe Audi 80 si nu numai, s-au declarat cu nonsalanta impotenti si singura lor solutie fiind un alt sistem, 3000 de euro adica...Rezolvarea a fost una alternativa cu documentatie, intelegere si ... tutun). Iti inteleg mandria de a conduce un Audi ( asta defapt se subintelege din faptul ca sunt membru) dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem 100% incredere in "specialisti". Defapt cred ca asta este si motivul pentru care exista forumul...

    Sa ai bafta
    La Multi Ani, un An Nou Fericit tuturor!
     
  18. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Reparatie "prin inlocuire" stie sa faca orice service cu pretentii mai ales o reprezentanta. Scopul unui forum este ca membrii sa isi impartaseasca din cunostintele si problemele pe care le au si prin aceasta sa ii ajute si pe altii. De multe ori, exista rezolvari mult mai ieftine pentru probleme la care in service dai sute sau mii de euro. Daca conducem Audi, nu inseamna ca trebuie sa aruncam cu banii in stanga si in dreapta. Sau cel putin nu asta doresc majoritatea celor ce isi expun problemele aici sau pe alte forumuri. Altfel toate sfaturile "tehnice" s-ar rezuma la unul singur: Mergi la service!
    Imi pare rau dar nu cred ca asta este cea mai buna solutie intotdeauna. Poate unii sunt constransi sa mearga la reprezentanta (garantia) dar multe alte lucruri se pot rezolva si fara service de reprezentanta sau se pot face cu ajutorul unor cunostinte despre problema si modul ei de rezolvare.

    Eu stiu foarte multe persoane care au avut limp mode la turbina si au rezolvat cu pretul a 100 EUR sau pe acolo, facand o curatire (inclusiv eu). Alternativa era o turbina noua, eventual montata in reprezentanta. Adica in jur de 1000 EUR sau peste, nu? Toti au fost multumiti si masina merge foarte bine dupa mii sau zeci de mii de km de la operatie. "Reparatie pe marginea soselei" sau nu, a rezolvat problema si asta cu 10% din costurile de reprezentanta.

    Sunt si anumite situatii in care trebuie anumite echipamente sau cunostinte speciale pentru a rezolva o problema...dar nu in toate situatiile si noi asta incercam sa facem: sa gasim solutii alternative
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...singura problema este ca aceste forumuri ajuta prea mult posesorii de auto si vin in contradictie cu interesul oricarui service-reprezentanta in special.
    Pentru ca una este sa mergi chiar la service si sa ceri sa-ti curete turbina sau sa schimbi nu stiu ce si alta este sa spui ,,baieti uitati-va la ea nu am idee ce are,,...si maestrii sa inceapa.;)
     
  20. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Ai dreptate, dar asta vine si ca urmare a faptului ca majoritatii ii este teama sa mearga in service datorita modului cum este tratat, faptului ca este foarte posibil sa fii pacalit usor (mai ales daca nu stii despre ce este vorba) si beneficiezi de niste tarife destul de mari. Daca corectitudinea si dorinta de a servi clientii ar fi mai importante decat castigul si dorinta de a trage "tzepe", sunt convins ca multi ar apela mult mai des la service-uri si mai putin la incecari de a repara/mesteri singur la masina...poate doar din pasiune sa mai faca una alta singuri. Din fericire, sunt si la noi cateva service-uri care au un comportament OK, din pacate insa sunt mult prea putine pentru cate masini sunt. Dar asta este alta poveste si incepem sa o dam in off-topic
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta