1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Turbina motor Diesel la A6 C7 (4G)- diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de GeorgeA6C7, 27 Mar 2018.

  1. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Pune Dyno ca sa vedem... nu face putere jos?
    Din ce stiu pe motoarele noastre au fost turbo-uri bune (care fac putere pe toata plaja) si turbo-uri mai putin bune (nu defecte) care nu prea fac putere jos. Eu de exemplu o am pe asta care nu face putere jos, dar nu ma deranjeaza, masina a scos multi cai si nm dupa soft si trage ca trenul.
    Din cate stiu turbina mica si turbina mare sunt corp comun, nu stiu cat de usor sau recomandat ar fi sa mergi la reconditionari daca nu esti convins ca ai o problema reala spre deosebire de ce am spus eu mai sus.
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    N-am dyno, nu are pentru quattro. Ideea e ca da, mi-a zis ca nu face putere jos. Bineinteles, vreau sa testez prima data, de reconditionat ma mai gandesc, decat sa ajung sa am o turbina care nu merge deloc, mai bine traiesc cu una care functioneaza asa cum functioneaza acum. La a mea cica de pe la 2700rpm face boost-ul cerut, si uitandu-se pe alt log de CGQB se vede clar cum face boostul in turbina inainte de 2000 de ture... El asa banuieste cine mi-a facut diagnoza, ca turbina mica nu face nimic, sau face ceva prost...
     
  3. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Revin si eu cu intrebarea mea - unde/cum pot testa turbina mica/mare?
     
  4. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Eu raman la sfatul de mai sus, mergi sa faci un dyno, oriunde are dyno pentru 4x4.
    Voinea (tcm turbo) face asta, cred ca iti face si log in mers pentru verificare parametri ... evident ca probabil va trebui sa platesti 100 Euro sau ceva pe acolo, dar asta e. :)
     
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai tot reconditionata e si aia, n-ai vazut ca cer depozit 200 €uro ca sa le trimiti turbina veche la schimb.
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ba da, dar parca sunt mai de incredere.. asa par cel putin
     
  8. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Eu tot nu inteleg ... ai un motor bun .. ce iti doresti pana la urma?
    Pe ce te bazezi cand vrei sa trimiti un corp turbo la reparat? Ai facut niste loguri in mers? Dyno? Ai vazut ca nu face presiune? Sau te bazezi doar pe ce ti-a zis mecanicul fara ceva clar? Nu-ti stiu masina, n-am mers cu ea, dar poate ar fi bine sa faci niste investigatii inainte sa iti trimiti turbo la niste baieti care probabil 90% iti vor spune ca are probleme si s-o repari la ei... Mergi cu masina unui alt coleg (acelasi cod motor) si vezi daca merge la fel ca a ta.. faptul ca nu face putere jos nu inseamna neaparat ca este stricata dupa cum ti-am zis in postul anterior.
    Bafta
     
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Tocmai de asta vreau sa merg la cineva de incredere, care sa imi spuna sigur daca turbina are vreun defect sau nu. Vreau sa fac asta bazandu-ma pe logul facut in care cade presiune in jurul a 3000 de ture, dar si pentru ca pare ca nu functioneaza turbina mica, concluzie tot din logurile facute de Ionut.
     

Distribuie pagina asta