1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Un nou proiect, un nou Allroad dar alt calibru !

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 14 Apr 2020.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. ionutbld 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    Daca vrei sa-i faci un retrofit corespunzator, pune-i full led, matrix pe faruri.E alta treaba.
     
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    my fav.jpg @ionutbld
    Intr-adevar dpdv estetic, este, dpdv al luminozitatii e discutabil...dar daca o sa imi placa masina suficient de mult incat sa ramana la mine, macar 3 ani, o sa primeasca cu siguranta faruri Full LED, caci imi plac si mie mult...
     
    DrLexic, Oudi, Mocanu.adi și alți 2 apreciază asta.
  3. Sorin192

    Sorin192 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Q5 2012 & MB E 2018
    Frumosă achiziție ! Să o stăpănești sănătos !
    Chiar recent am vazut-o pe "fosta" pe Mărășești și o admiram, ce bine arată ! Sunt sigur că și asta o să fie wow !
     
    Cosmin Criste și Red_ apreciază asta.
  4. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Mi-a tot fost povestit de Allroad-ul tau, dar nu apucasem sa puric forumul ca sa o vad.
    Masina este super si din punctul meu de vedere upgrade-ul merita 100% ... nu poti compara B8 cu C7.

    Cat despre upgrade-uri. Ai o leaca grija. C7 este inca o masina scumpa la piese.
    Ce spui tu despre Bose clar nu e ok. Trebuie sa se auda chiar binisor. Verifica sa mearga toate difuzoarele si sa nu ai erori pe 5F. Pt upgrade nu e mare filozofie, cred ca ai totul aici pe forum pentru 3G+ (eu de exemplu la a8 <care are sistemul tau audio si MMI> nici nu m-am sinchisit sa-i fac vreun fel de upgrade. Bine, la mine e 2017 ..). Tu ai verificat in decodor daca ai Bose si daca in MMI apare "bose" ? Just asking ... am mai vazut fete de usi cu "bose" pe ele ...

    Faruri? Daca ai xenon adaptiv lasa-l linistit pe asta. Eu personal asi trece doar la Matrix. Altceva nu asi schimba (mai ales pentru design). Si asta iti spune un nebun care a pus perne pe C7 si Matrix :)).

    Ca sa ai harta pe ceasurile centrale este alta mancare de peste. Alt MMI (ce a spus Gicu) + alt amplificator Bose + alte ceasuri + alt display + alt CAN. Long story short, cu o interfata china pt carplay o sa fii mult mai incantat si cu mai multi bani in buzunar.

    Ai renuntat tu la incalzirea in volan pentru volanul mai nou ? Eu inafara de sigla aia de S-line si sa pun sigla de allroad nu asi fi miscat un deget. nu-mi dau seama in ce stare a fost cel cu care a venit masina ...

    Plafoniere avea la un moment dat Titi de la APC Reper un set fata / spate pe negru, dar nu mai tin minte daca erau cu trapa de Avant. Plafonierele trebuie sa le schimbi pe ambele (cea din fata o comanda pe aia din spate).

    Sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi KM.

    Toate bune
     
    firepcmaster, Red_ și redlife apreciază asta.
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai fost la teren ? :thumbs-up:
     
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc pt. sfaturi si aprecieri, @Sorin192 @mabalaru
    Da, am verificat sa fie BOSE, nu doar badgeurile de pe usi, erori nu am, am verificat si fiecare difuzor in parte .. ideea e ca se aude clar, dar frecventele joase .. aproape ca sunt inexistente pana in 50% din volum .. de acolo in sus parca mai sunt prezente.
    Farurile full LED sunt spectaculoase, am o masina de servici cu aceste faruri.. acum ramane de vazut cat de tare mi se pune pata.
    Legat de incalzirea din volan, am renuntat, aveam si pe vechiul Touareg si nu m-a dat pe spate, prefer mult mai mult volanul de TTrs, schimba interiorul radical, in plus daca o sa fie chiar fff frig, il pun inapoi pe masina... pe principiul, daca schimbam rotile iarna, de ce nu am schimba si volanul ? :)

    Intr-adevar pt. plafoniera pt QQ2 si pe negru cu trapa o sa fie mai greu de gasit .. dar vedem.
    Sigla de S Line e jos, as vrea sa pun v6 in loc .. desi ma mai gandesc daca e de bun simt sau nu ...
    @nucugheri Nuuu.. e parcata masina in parcarea unui supermarchet si colegul @bbbogdannn a fost amabil si mi-a photoshopat farurile, sa ma starneasca :)
     
    stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  7. bbbogdannn

    bbbogdannn 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2019
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Q5 8R V6 TDi
    Tu stii deja părerea mea, tocmai varianta preferata ai postat-o.

    Sa stii ca mi-ai indus febra allroad lifestyle și ma tot uit la ele pe mobile de, la A6 și la A4 B9 ✅

    Sa o folosești sănătos iti urez și aici oficial pe forum! Am văzut masina, am fost plimbat cu ea, pot DOAR sa spun ca unde nu ai ce sa critici, RED găsește ceva îmbunătățit... cam asa se prezintă masina în realitate
     
    bobalex18, stefan550, dvr și alți 2 apreciază asta.
  8. BogdySBR

    BogdySBR 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Q5 40TDI
    Cred ca am eu o idee, discutata deja!

    Legat de Bose : Rezolvarea e simpla: Retrofit B&O
     
  9. bubu182

    bubu182 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 2014 BiTDI S-line Exclusive
    Foarte misto masina si cum te ocupi de ea.
    Despre sonorizarea Bose, sa ma anunti te rog daca rezolvi ceva cu update firmware (nici eu n-am reglaj SUB separat, doar bass/treble si acel surround).
    Mie insa mi se pare ca se aude f ok bass-ul, vezi sa ai melodii calitative, de preferat testezi cu un cd audio original.

    Daca totusi nu esti multumit si update-ul firmware nu face nimic, am vazut ca multi prin alte tari fac urmatoarele:
    - Izolare interioara cutie subwoofer (daca ai modelul cu cutie langa roata rezerva)
    - Schimba subwooferul stock cu altul mai puternic pe acelasi diametru ca sa intre perfect pe cutia stock (daca ai modelul cu cutie langa roata rezerva)
    - Adauga amplificator doar pentru sub

    Dupa astea cica ar fi super ok .

    PS: am testat cu un amic cu Bang Olufsen, aceleasi ~5 melodii si concluzia amandurora a fost ca Bang Olufsen este putin peste Bose (in general diferentele sunt la "spatialitate", putin la medii si overall senzatia ca sunetul te inconjoara perfect), cat despre bass, pe unele melodii se auzea mai bine Bang, pe altele se auzea mai bine Bose ... probabil sunt acordate pe frecvente diferite.
    PS2: eu mi-am montat tweeterele de bang olufsen, pot sa zic ca s-a apropiat foarte mult sistemul de Bang Olufsen ca si auditie .. te inconjoara altfel inaltele acum, te gadila la ureche :))
    PS3: exista niste setari ascunse in green menu pe MMI (unde recomand sa umblii doar cu mare atentie), pentru GAIN-ul sonorizarii, practic cu ce volum pleaca muzica din MMI catre amplificatoare (daca nu ma insel), vezi poate le ai foarte jos ... cele cu MU in fata trebuiesc schimbate, eu am adaugat +4 la valorile din pozele de mai jos si acum se aude si mai tare sistemul (ai grija sa nu spargi vreun difuzor, nu exagera cu ele):
     
    Ultima editare: 21 Apr 2020
    Red_ și Bogdan20cj apreciază asta.
  10. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Referitor la sunet, un prim pas l-am facut, m-am jucat cu gain-ul din Green menu, parca sunt ceva imbunatatiri... parca, sper spre dupamasa sa reusesc sa finalizez updateul de fimvare.
    Am reusit sa fac si prima achizitie pe parte de look, am comandat grila centrala, noua, a mea avea o fisura pe partea cromata si alte cateva imperfectiuni, grila vine si cu locul specific pt. camera frontala, loc care la mine e completat de o piesa detasabila .. asta ma impinge cu gandul sa montez o camera frontala, fie pentru sistemul 360 fie pentru trafic.

    Screenshot_20200421-150841_Photos.jpg
     
    Caprita Emanuel, Oudi, gabitza121 și alți 6 apreciază asta.
  11. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Dupa ce ieri am schimbat filtrele si uleiul, azi mi-am facut curaj sa montez grila
    ...nu a fost o lucrare chiar floare la ureche, caci a trebuit, sa mut suportii se senzori de parcare de pe vechea, care erau lipiti la cald, si sa mut alte mici accesorii.
    Sunt bucuros ca am facut lucrarea asta caci am avut ocazia sa curat radiatoarele care...nu cred ca au fost curatate niciodata.

    Am observat spre bucuria mea caci calitatea suruburilor e una ff buna, suruburile sunt zincate, nu aveau rugina, chiar dara au foat expuse, in general piesele si prinderile mi-au lasat o o impresie buna, mai buna ca si la fostele masini...poate doar batranul A6 4F 2.7 se apropie ca si calitate !

    Am reusit sa lucrez putin si la interior, unde imi lipseau capacele de la prinderile isofix, am reusit sa le comand si sa le montez.
    Incet incet masina incepe sa imi placa si sa ajunga pe deplin pe gustul meu...

    In plus, jur ca ma bucur ca un copil mic pt. orice plastic sau add on :)

    Vedem ce ne rezerva viitorul :)

    20200423_140517.jpg 20200423_140537.jpg 20200423_200313.jpg 20200423_203433.jpg 20200423_203815.jpg 20200423_135532.jpg
     
    ionfmi, Sebastian Bitdi, Bogdan20cj și alți 20 apreciază asta.
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Am reusit sa mai adaugun mic detaliu care imi lipsea, scrumiera cu priza de 12V din consola centrala.

    Din pacate, nu am reusit sa indrept cele 2 mici indoituri de pe consola centrala, riscam sa stric mai tare ornamentul...asa ca a ramas asa pana, probabil o sa-l schimb.

    IMG-20200422-WA0056.jpg IMG-20200422-WA0057.jpg 20200425_181727.jpg
     
    Tudor.r, Oudi, mihaicristian și alți 11 apreciază asta.
  13. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Am reusit inca 2 chestii sa mi-le iau de pe suflet si anume, am facut update de firmware la MMI si contrar indicatiilor nu l-am facut in "user define" sa protejez BOSE, am suprascris tot, in idee in care daca apareau probleme, recodam..dar SURPRIZA placuta, nu am avut probleme mai mult sunetul a suferit imbunatatiri drastice, acum se aude a BOSE, jur ca nu ma gandeam sa fie asa diferente !
    Am reusit sa fac upgrade si la hartile 2020, sa fie tacamul complet...a fost ceva de documentat si de lucru, dar a iesit bine.

    Alta chestie rezolvata sunt luminile perimetrale din manerele usilor de pe partea stanga, care au luat apa. Aici cel mai dificil mi s-a parut sa pun manerle la loc...dar, suntem in grafic

    Urmeaza schimbul de ulei cutie ( m-au amanat cei de la.VW) si numerele de inmatriculare.
    20200429_154704.jpg 20200429_180432.jpg 20200428_200617.jpg IMG-20200502-WA0053.jpeg
     
    ionfmi, stefan550, nucugheri și alți 9 apreciază asta.
  14. bubu182

    bubu182 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A7 2014 BiTDI S-line Exclusive
    Pai si ia zi, ti-a aparut control separat de subwoofer acum dupa update?
    In ce sens se aude mai bine dupa update? Plus de joase / bass ? sau mult mai complex?
    Ai folosit pur si simplu ultima versiune disponibila de firmware, sau una anume ?
     
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Din pacate, controlul separat pt subwoofer, nu o sa apara decat la FL insa sunetul e mult mai rotund si au aparut frecventele joase in peisaj, exact ce duceam lipsa, pe o scara de la 1 la 10, sunetul actual e imbunatatit cu 7 puncte fata de ce era inainte.

    Am folosit ultima versiune disponibila si nu am folosit "user define" care iti ofera posibilitatea sa nu scrii firmwareul si pt. partea audio.

    Sunt tare satisfacut pe partea asta, in viitor o sa ma ocup si de insonorizarea usilor sa fie si mai ok.

    Am aflat intretimp ca masina are parbriz acustic :) Acum mi-as dorii si celelalte geamuri..insa nu stiu daca se pot monta pe acelasi frame si cu aceleasi motoare, dar ma documentez.
    20200505_131234.jpg
     
    skiper, Chriss_Deejay, Andu333 și alți 8 apreciază asta.
  16. ovidiu.crc

    ovidiu.crc 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi 170cp CAHA
    Acum mi-am dat seama de ce mi se parea cunoscut numarul. Tare frumos se vede din mers.
    Salutari de pe A1 Sibiu-TM.
     
  17. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc frumos ! Imi pare rau, nu te-am observat... sau probabil era B8-ul alb, care la un moment dat era langa mine... eram pe tempomat 140 km/h, daca da... sa stii ca m-am gandit ca masina aia sigur e a unui pasionat, super clean !

    De postat pe aici, nu am mai fost de o vreme, din varii motive, dar la masina s-a lucrat, o sa prezint curand plusurile aduse :)
     
    ovidiu.crc apreciază asta.
  18. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    In ultima vreme nu am mai postat, dar azi am zis sa mai revin cu noutati dupa aproape 10 000 de km parcursi..deci masina merge ireprosabil, comfort, spatiu, putere, prestanta, versatilitate, siguranta..totul la un loc, imi place mult, poate singurele chestii ar fi faptul ca jantele pe 20" sunt o idee prea mari pentru RO si o idee cutia de viteze e lenta pt. gusturile mele..in rest numai de bine !

    La capitolul retrofituri...lucram, am ratat un set de faruri Full LED, din cauza..ca a fost prea din scurt si nu am fost pregatit 100% dpdv tehnic...dar am schimbat becurile din farurile actuale cu Osram CoolBlue de care sunt foarte multumit, calitatea luminii pe.timp.de noapte e excelenta.

    Mai departe am pus stopuri dinamice OEM pe spate, multumesc @MarianMaxx pt. ajutor

    Apoi carlig detasabil OE, care-si face deja treaba
    Pedale si footrestul de aluminiu
    Padelele de metal si piano black de RS6 C7 FL
    Grielele interioare de ventilatie de FL
    Am adaugat sigla "V6T" pe aripi..deh era un pitic
    Butonul cu contur rosu RS6 pt start engine.
    si e pe drum ceva ce mi-am dorit din prima zi...palfonierele cu LES pt. dotarea QQ2...am cautat mult, pe negru cu LED si pt. trapa panoramica..aproape inexistente pe piata

    Am mai pregatit si butoanele cu memorii.pt scaunul pasagerului fata dreapta si e pe drum schimbatorul cu bila ca de s tronic, dar fara sigla.

    Mai urmeaza sa schimb trimurile si sa schimb parbrizul cu unul heliomat si acustic ( l-am ciobit pe asta- am inteles ca trebuie recalibrata camera de lane assist ?!)

    Bineinteles a mai primit si un detailing interior si un tratament light pt. piele

    Cam astea ar fi modificarile din ultima vreme...poate am mai.uitat cateceva..
    IMG-20201012-WA0019.jpg 20200923_114740.jpg 20200912_103816.jpg 20200827_203114.jpg 20200817_224029.jpg 20200725_154817.jpg 20200521_205931.jpg 20200629_120453.jpg 20200919_195104.jpg
     
    rotitza, bobalex18, Caprita Emanuel și alți 26 apreciază asta.
  19. skiper

    skiper 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad, 3.0 TFSi , 2016
    Ai inceput in forta. E foarte bine. Tine-o tot asa.

    Unele din retrofit-urile de mai sus urmeaza si la mine ;)

    O scurta intrebare : am inteles ca pentru carligul de remorcare ai avut masina pre-echipata ( cablaj, radiator mai mare, etc) insa, a mai trebuit ceva in afara de carligul propriuzis si butonul din portbagaj ?

    Merci.
     
    DrLexic apreciază asta.
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Piano black zgâriat? Suna-l repede pe @LAURENTE să îți recomande un "spa" pentru astfel de elemente
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta