1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Unde mergem sau unde NU mergem pentru resoftare sau tuning motor

Discuție în 'Motor' creată de NICU ZISU, 24 Iun 2010.

  1. cosmind 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Locație:
    In fata calculatorului
    Masina:
    Audi A4 CAHA 2009
    cred ca nu a fost un reply la mesajul meu !
     
  2. kostas

    kostas Gold Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 REVO Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TDI V6 300 CP S-tronic
    Nu, era o intrebare ptr 50rio. Nu de alta dar am auzit ca si pe bmwclub a tot postat astea.
     
  3. cosmind 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Locație:
    In fata calculatorului
    Masina:
    Audi A4 CAHA 2009
    eu acum citeam pe softpedia acelasi post
     
  4. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    @kostas,dar cu aia nemultumiti,ce te faci?:think:Ne facem ca nu exista sau ai dam la o parte?
     
  5. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    kostas, atata timp timp cat masina mea inca nu e cum ar trebui, nu am timp de "reclama negativa". Tot ce-mi doresc este sa o rezolv cumva, iar faptul ca am postat si pe alte forumuri, m-a ajutat. Am dat peste oameni care sunt dispusi sa ma ajute si incearca din greu sa o faca, dar la mine nu mai e usor deloc. Restrictia pusa de Dragos s-a dus mai departe de flash, si deja problema e la EEPROM..
     
  6. cosmind 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2011
    Locație:
    In fata calculatorului
    Masina:
    Audi A4 CAHA 2009
    vezi ca o sa intalnesti foarte multi incepatori care sunt dispusi sa experimenteze...

    nu are nici o treaba protectia din flash cu eeprom-ul

    da-mi seriile de pe calculator sau din soft (hw si sw version) si o sa iti dau eu fisierul original, pentru bdm sau pentru galletto/mpps alte scule care lucreaza pe obd
     
  7. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    sunt curios daca reusesti ceva..
     
  8. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    Pana se hotaraste si Dragos sa-mi mai raspunda, mai pun un alt caz de pe un alt forum unde am fost abordat in "secret" de un colaborator (Alexander) de al lui Dragos, ca mai apoi sa primeasca acest raspuns de la Adriancl. Apoi, urmatorul quote este al unui chiptunner cu care lucrez pentru a-mi rezolva ECU.

     
    Dan74 apreciază asta.
  9. kostas

    kostas Gold Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 REVO Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TDI V6 300 CP S-tronic
    si nu ii arati asta lui Voinea ?
    Cine este acel tuner cu care lucrezi pentru a-ti repara masina ? Ce firma reprezinta ?
    si de ce te-ai juca de 32 de ori sa scrii softuri pe masina ?
     
    Ultima editare: 30 Mar 2011
  10. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    Sustine-o dar acuma tot vorbesc cu el prin mail-uri si isi da si el seama ca am dreptate, la mine eepromul este problema..nu flash-ul
     
  11. kostas

    kostas Gold Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 REVO Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TDI V6 300 CP S-tronic
    am reeditat postul, nu citisem in intregime topicul.
     
  12. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    in cele 32 de scrieri au fost teste pe softuri, care de multe ori s-au repetat din varii motive..Toate scrierile au fost facute cu galletto. ECU nu a fost dat jos niciodata de pe masina pana cand l-a dat Mugur.

    digitaltuning.ro

    dar pe langa ei ma mai ajuta si alti chiptuneri din tara care nu par sa-si dea seama exact de problema.

    P.S.: Voinea a spus ca se va uita luni si imi va raspunde, dar pana acum nu a facut nimic. Nu s-a referit la clubaudi ci la alt forum, dar degeaba.
     
    Ultima editare: 30 Mar 2011
  13. 99pwr 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2009
    Locație:
    buzau
    Masina:
    vw golf4 ASZ 2004
    Citesc, citesc.., si nu inteleg care este problema in a rezolva ecu asta. Se spune ca softul 1037376990 este aproape imposibil de gasit pe plan local si international, aici se face referire la flash, sau la full data?? Eu am continutul flash-ului pentru varianta asta de soft. Am si full BDM de la o varianta anterioara careia i se poate face update la varianta actuala, trebuie apoi adaptat immo , ceea ce este destul de simplu. Nu cred totusi ca Voinea a modificat eeprom-ul, ci doar flash-ul. Fara cel original nu o sa vedeti modificarile facute, nu totul se rezuma la modificarea NOREAD a WINOLS-ului.

    Ginel
    Buzau
     
  14. kostas

    kostas Gold Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 REVO Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TDI V6 300 CP S-tronic
    Pai si parerea ta care este? A gresit Voinea cu ceva sau nu? Pentru multi dintre noi a ramas o dilema.
     
  15. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    O firma din Bucuresti:
    Nu este prima persoana care-mi spune acest lucru !

    Noi cautam harta full pentru ca problema este de la EEPROM, nu flash ! Am pus un EEPROM din alta parte cu IMMO OFF si merge citit ECU cu galletto doar pe pini, pe masina il identifica doar.

    Aceiasi firma din Bucuresti:
    O alta firma din Romania:
    Deja 6-7 firme imi zic acelasi lucru ! Chiar si cei din Anglia cu care am vorbit mi-au zis ca ori de la soft ori de la scriere..ce mai mult pot sa-i demonstrez lui Voinea ?

    Mi-a cerut sa apelez si la ati chiptuneri si am facut-o. Multi dintre ei sunt oameni la care Voinea apeleaza cand intra in belele, dar pe mine m-a vazut mai fraier si nu s-a sinchisit..a zis ca sunt din Arad si nu am prea multe sa-i fac...dar nu o sa ma opresc aici.

    Deja nu ma mai intereseaza banii, ma intereseaza sa-mi fac masina cum trebuie si sa-l vad ca plateste pentru ignoranta si nesimtirea lui ! Sunt satul sa-i tot astept raspunsurile, sau sa stau la curul lui ca sa-mi rezolve masina ! Si eu am familie, prietena (cu care mi-as fi dorit sa stau mai mult cat am fost in Bucuresti ca pentru ea am mers, nu sa stau pe langa masina..) am si sanatate semi-precara de care nu m-am ocupat pentru ca ma dispera deja situatia asta !

    99pwr iti trimit si tie harta full BDM sa te convingi daca vrei. Persoanele care mi-au scris mailurile de mai sus sustineau acelasi lucru..eu lucrez cu amatori si din cauza asta nu stim, iar cand au incercat nu au reusit nici ei. Deja pentru persoanele cu care lucrez este o provocare sa-l rezolve, nu o fac pentru bani !
     
  16. 99pwr 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2009
    Locație:
    buzau
    Masina:
    vw golf4 ASZ 2004
    Kostas, greu de spus daca este si care este vina lui Voinea. Nu am toate datele.Nu-l pot acuza, nici sustine.Cert e ca protectia noread pe obd (nu ma refer la protectia noread pt winols care este o mare prostie, poate fi scoasa foarte usor) poate cauza astfel de neplaceri. Am patit-o si eu, doar ca rezolvarea problemei s-a facut in mai putin de o ora, motiv pentru care ma indoiesc de profesionalismul unora dintre cei ce s-au oferit gratuit sau nu sa repare acest ecu.
     
  17. kostas

    kostas Gold Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 REVO Audi A5 Sportback Quattro 3.0 TDI V6 300 CP S-tronic
    Ideea e sa stim de ce ne putem lovi pe viitor cei care facem aceasta operatiune de chiptuning. Sunt interesat ca orice client sa fie multumit si sa evit astfel de probleme.
     
  18. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    Acuma am reusit sa-i trimit. Asteptam raspunsul..
     
  19. 99pwr 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2009
    Locație:
    buzau
    Masina:
    vw golf4 ASZ 2004
    Softul fiind protejat, vad inutila recomandarea de a-ti cumpara o scula cu care sa-l scrii, fie ea clona sau nu. Clar ca nu puteai face asta.

    Asta a fost prima data cand s-a desfacut calculatorul pt. a comunica pe portul BDM? L-ai mai desfacut inainte?
    Legat de extracosturi pentru a face ECU sa comunice pe obd, mi se pare absurd sa ceri bani pt. asta, atata timp cat lipsa comunicarii este cauzata de modificarea seed key facuta in soft...

    Din punctul meu de vedere, problema aparuta a doua zi a fost mai degraba urmare a interventiei hardware decat software asupra ECU-lui. Si responsabilitatea revine in primul rand celui care a desfacut pentru prima data calculatorul masinii.
     
  20. 50rio 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    passat, 2.0 tdi, 2005
    ECU meu a fost prima data desfacut de Mugur, in rest nici macar nu am umblat la cutia lui !
     

Distribuie pagina asta