1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere la A4 B5 - Yala usa si /sau Butuc Usa - usi lasate - usi blocate - reglare usi

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cj80gdi, 10 Mar 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, este capsat. Insa personal nu am incercat vreodata sa il fac bucatele. Poate stie alt coleg.
     
  2. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Mai bine pui o alarma si ai impuscat doi iepuri dintr-un foc.
    Butucii aia se fac la centrele de copiat chei, nu umbla oricine la ei.
     
  3. mr.claude

    mr.claude 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2007
    Locație:
    TG-M
    Masina:
    AUDI A4,-S4 AVANT 1.9TDI, AJM PD, 2001
    Am mai scris asta si in alt topic si este adresat celor care nu le merge butucul cu cheia: eu am avut aceeasi problema cu butucul (ma rog cel de la hayon dar cred ca e valabil si la cel de la usi), l-am dat jos, si l-am dus la noi in Tg.Ms la Kaufland ghereta,la baiatul (meserias, am vorbit inainte cu el) care copiaza chei si a doua zi era reparat :rockwoot: (asa ca daca aveti drum pe la noi :superman:)
     
  4. pinga_zlg

    pinga_zlg 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2012
    Locație:
    Sighișoara
    Masina:
    AUDI A4 1.9 TDI 116CP BKE 2005
    Si eu care-mi bat capul de 2 ani cu tot felul de solutii si uleiuri sa-l deblochez si degeaba. Mersi frumos de sfat
     
  5. mr.claude

    mr.claude 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2007
    Locație:
    TG-M
    Masina:
    AUDI A4,-S4 AVANT 1.9TDI, AJM PD, 2001
    Ei vezi (mai ales ca stai departe :racer:)? Eu am citit :readit: , m-am chinuit cam 1 luna cu WD, si cu ceva degripant made in Germany, dupa care am intrebat...:uhm:
     
    Ultima editare: 7 Iun 2015
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ultima editare de un moderator: 13 Noi 2015
  7. 1n$4n3 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 2.6 V6 benzina 1996
    Salut! Si la voi "joaca" si zdrangane manerele cromate de pe intreriorul usilor? Pare sa fie un arc slabit pe acolo..

    [​IMG]
     
  8. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    E un arc acolo. De regula nu se slabeste, se rupe. Poti face altul din sarma, nu e mare lucru, dar trebuie data jos tapiteria de pe usa si cautata o sarma mai otelita.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Principala cauza e crăcănarea celor 2 piciorușe în care sta un capăt de arc. Asta dacă nu cumva e deja rupt un picioruș. Fără asta, arcul e deja inutil, chiar dacă nu e rupt.
    Abia apoi trebuie văzut să fie arcul întreg.
    Prima oară trebuie să desfaci ca să vezi care e problema, apoi vezi ce trebuie reparat.
     
  10. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    @1n$4n3 exact la asta ma gandeam sa postez. De cateva saptamani nu stiam ce vibreaza in masina. Am citit intr-un post din cate tin minte al unui coleg ca el si-a reparat acel arc si chiar a facut un tutorial dar nu mai gasesc threadul.
     
  11. 1n$4n3 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 2.6 V6 benzina 1996
    Am observat ca arcul impinge pe de-o parte ceva metalic si pe alta, carcasa de plastic. Am pus un elasic cauciucat, insa manerul cromat este prins de o alta parte metalica din interiorul fetei de usa.. Si la mine am observat joc intre cele doua componente metalice.. Asa ca am lipit un petic cauciucat de la o camera de bicicleta ca sa nu mai zdrangane manerul de carcasa..

    [​IMG]
     
  12. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Parerea mea este ca mai bine desfaci si repari decat sa astupi. Eu nu am acces la garaj de vreo 6 luni se lucreaza in zona , dar daca da Dumnezeu si termina astia de asfaltat , ma apuc si desfac usa. O sa revin cu poze la vremea respectiva!
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Postul #853 de aici arata exact despre ce spuneam mai sus.
     
  14. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ovidiu am citit majoritatea topicurilor de B5 si nu mai stiam la cine am vazut reparatia manerului. Multumim !
     
  15. MariusSS

    MariusSS Gold Member

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80 B3 1,8S PM 1989 ; Audi A4 B5 1.6 ADP 1996 ; Kawasaki VN800 Clasic
    e ok si varianta lui 1n$4n3 , reparatia este mai eleganta, dar presupune munca mai multa, asa el a rezolvat zdranganitu simplu si in 2 minute. Si nici nu se vede sa zici ca e tiganie.
     
  16. Raresp 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4b 5
    Ma poate ajuta cineva cu detalii cum schimb balamalele la usa sofer ? sunt lasate. Am vazut ca e ceva tablou pe care nu stiu cum sa il dau la o parte iar sus e doar un surub la balama. Multumesc
     
  17. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Ai nevoie de chei sanatoase in primul rand. Si tre sa dai jos masca de pe stalpul usi cel de sub bord ai un surub mascat cu un dop si suruburile de la manerul de deschidere a capotei apoi daca te incurca tre sa desfaci si mufele de pe stalp ai un panou cu mufe ia de acolo te descurci.
     
  18. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Salutare baieti!
    Am un b5 din 97 zilele trecute am fost lovit in stanga spate, usa, aripa. Apelez la voi daca stiti am gasit usa in culoarea ( codul ) masinii, dar am doua nedumeriri. Prima ar fi legata de..: o usa facelift, ar trebui sa inlocuiesc manerul stiti cumva se potrivesc manerele intre ele ? De la non la facelift ? Cea de a doua, usa de la break la berlina, sunt compatibile ? Multumesc!
    P.S. Atasez si o poza! IMG_0301.JPG
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ovi Ovi... nu te-ai uitat niciodata atent la un facelift...
    Nu se potrivesc manerele de la facelift la masina ta.
    Nu se potrivesc nici usile de la nonfacelift 1995-1997 la masina ta. Doar 1998 si finalul lui 1997.
    Si evident, usa de avant nu merge la berlina si invers.
     
  20. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Am inteles ..multumesc ovidiutm, recunosc atent nu m am uitat..deci sa inteleg ca nici usile de pe b5 95, 96, nu se potrivesc? Sa caut dupa jumatatea lui 97 inclusiv 98 ?
     
    Ultima editare: 5 Dec 2016

Distribuie pagina asta