1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vanzari / Cumparari si Prestari Servicii pe acest Forum- In cine SA AVEM sau SA NU AVEM incredere

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de ovidiutm, 28 Ian 2009.

  1. ClaudiusM 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Cabrio VR6 1996 ; A4 B6 AKE 2001
    Cristi, nu am depasit limita bunului simt ca sunt nebun si ma plictisesc acasa. Te asigur ca am citit regulamentul destul de curand, in lumina discutiei cu ovidiutm si sincer nu-mi amintesc sa fi vazut prevederea respectiva, de aceea imi cer scuze ca am incalcat regulamentul.Cat priveste sfera penala, lasa-ma sa-mi fac eu griji. Inca o data, nu l-am amenintat ci i-am confirmat ca ne vom vedea, iti pun la dispozitie datele lui in PM daca doresti, pentru ca eu nu ma tin de vrajeli si nici nu sunt nervos, dar nu ma simt obligat sa accept derapajele nimanui.
    Nu inteleg de ce nu ii spui celui care a inflamat toata discutia de comentariile aiurea si inutile... Verifica, te rog, cronologia postarilor si vei vedea exact ce si cum s-a intamplat.
    Ca fapt divers, daca tot sunteti mai multi moderatori, de ce nu ati intervenit mai devreme cand se putea dezamorsa situatia fara toata aceasta discutie din care reiese ca eu sunt capcaunul? Am semnalat adminului de pe 28.08 iar singura reactie a fost a lui ovidiutm, moderator doar cu titlul, ca numai de moderat nu s-a ocupat.
    NU ma deranjeaza acest forum si nici oamenii de pe el, cu exceptia faimosului musicdok, NU am cum sa am pareri proprii asupra acestora din simplul motiv ca nu am avut timp sa-i cunosc. De obicei ma limitez la aria tehnica si nu emit judecati gratuite. Este prima oara cand mi se intampla o mizerie ca asta in zece ani de cand sunt membru pe patru marci auto iar moderatorii imi sar mie in cap pentru ca nu ma las insultat si nu l-am lasat pe ovidiutm sa bage mizeria prietenului sau sub pres.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2014
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Auzi, pe tine cine te-a facut judecator pe forumul asta? Adica eu ca moderator nu am voie sa am prieteni?
    Ce sa moderez? Zgarcenia ta? Prieten-neprieten, vanzatorul a cerut un pret mic pe faruri. Ca tu ai vrut sa mai negociezi de acolo (de unde remarca de tigan) mi s-a parut normal ca vanzatorul sa se simta ofensat si sa iti ridice pretul. La urma urmei e marfa lui si o vinde cui vrea si cu ce suma vrea - sau tu te-ai simtit deranjat de pretul "special"? E adevarat, a gresit cand te-a numit tigan, insa nu te-a tepuit cu nimic pentru ca astfel de cumparatori nu i-au placut si ca atare nu intentiona sa iti mai vanda nimic.
    La randul tau, daca tie nu ti-a placut raspunsul lui puteai sa nu cumperi si gata... dar nu, daca tot nu te-ai putut abtine de la o replica, nu te-ai lasat mai prejos si pe langa jigniri ai trecut si la amenintari. Deci idem cu vanzatorul si chiar mai mult. Iar ai uitat ca am vazut TOATE mesajele dintre voi. Asa ca nu mai face lobby pe aici si ne da lectii de moralitate ca nici tu nu esti mai breaz.
    Nu iti place acest forum, foloseste-le pe celelalte 3.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2014
  3. ClaudiusM 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Cabrio VR6 1996 ; A4 B6 AKE 2001
    "Normalitatea" ta este stramba ovidiutm. Atat de stramba incat imi face greata insistenta de a demonstra inconsistenta ta ca moderator. Daca tot ai vazut TOATE mesajele, uiti sa mentionezi si cine a escaladat suita de insulte. Daca este nevoie le mai postez odata, poate ai uitat. Este adevarat, i-am spus "carnatule" raspuns la apelativul de "tigan". De aici pana la "gratis o f.. toti pe mata" (fara cratima, citat exact) este o mare diferenta, pe care consider ca este cazul sa i-o subliniez personal viteazului.
    Dar deja este amuzant cum incerci sa rastalmacesti faptele. Spor in ramura.
    :)
     
  4. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Părerea mea e să vă potoliți.
    @ClaudiusM acu două zile ai raspuns intr—un ultim post,nu a mai raspuns nimeni,azi continui...
    Ovidiu nu te—a jignit, ci doar isi sustine remarca impotriva ta,deci să folosim un limbaj adecvat pe forum.Ce faceti in privat vă priveste.
     
    Ultima editare: 1 Sep 2014
  5. ClaudiusM 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Cabrio VR6 1996 ; A4 B6 AKE 2001
    Incredibil. Si eu l-am jignit???
    Este clar, sunt nebun si vad postari.
     
  6. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Am sa dau si eu un feedback pozitiv utilizatorului Isvaly .
    Colegul are un spatiu in incinta uzinei Faur unde dezmembreaza mai multe A6 C6 si are preturi bune la piese. De asemenea si doneaza unele piese membrilor forumului. Il recomand cu incredere, toata stima !
     
    Ultima editare: 10 Noi 2014
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Am hotarat sa imi fac si oglinzile incalzite, asa ca anuntul colegului t_qua77ro,http://www.clubaudi.ro/vanzari-cump.../40777-vand-piese-a4-b5-facelift-99-01-a.html, a picat la fix. Desi vroiam doar sticlele am ajuns la acordul ca mi le trimite cu tot cu carcase, pe care nu le descompleteaza. Le-am primit si dupa cateva zile am zis sa fac transferul la sticle pe masina mea. Cand le desfac, surpriza, sticla din dreapta nu avea incalzire, iar cea din stanga nu era functionala( papucii de la incalzire erau oxidati, iar rezistenta nu are continuitate.
    Bineinteles ca la telefon nu a mai raspuns, pe mesageria privata a zis ca rezolvam, dar asa a ramas.
    Tot raul spre bine, a aparut apoi anuntul colegului bogdan121 care avea oglinzile rabatabile electric, care maine ajung la mine.
    Avand in vedere ca am colaborat de foarte multe ori cu Bogdan si intotdeauna fara probleme mi-am jurat ca de acum nu mai cumpar piese decat de la el si/sau de la tucudean87.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2015
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Si eu am avut un mic incident daca se poate spune asa cu t_qua77ro , ne-am inteles telefonic la un pret pentru cele 5 jante care le are in anunt pe acest forum,si am convenit ca dupa 5 zile sa mă duc sa le ridic la 740km distanta fata de mine. Cu 3 zile înainte de termen m-a sunat sa-mi spuna ca el a dat jantele. Acum nu pot sa spun, ca mi-am luat teapa , dar,concluzia o trageti voi daca puteti avea încredere in el si in cuvântul lui. O zi buna.
     
  9. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Zi Slava Domnului ca te-a sunat Cosmine ! Cum ar fi fost sa te pui la un drum de aproape 800 km , sa ajungi la fata locului si sa iti zica ca le-a vandut ? Macar a avut bunul simt si te-a anuntat din timp sa nu te pui la drum degeaba ! Ca a fost neserios in sensul ca desi ti le-a rezervat le-a vandut altuia e una ... dar se putea mult mai rau !

    Patania colegului Stefan intradevar arata faptul ca nu se poate avea incredere in colegul t_qua77ro.
     
    Ultima editare: 9 Feb 2015
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe prima pagina e o lista neagra, iar t_qua77ro era deja in lista, asadar nu e prima abatere. Sunt convins ca el stie de existenta ei si mai sunt convins ca nu ii pasa... marea majoritate nu citesc lista aia sau, se arunca sa cumpere piesele de la astfel de useri, pentru ca cred ca nu se mai gasesc altundeva.
    Si pe mine m-a fortat sa cumpar mai mult decat imi trebuie si am cerut poze ca sa ma conving ca sunt piesele de care am nevoie insa intre timp m-am abitionat si am cautat (si gasit) ce aveam nevoie la mine in judet. Am cumparat mai ieftin, si nici nu am platit transport.
     
  11. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Experienta mea cu marian344. A avut la vanzare ornamente "aluminiu", 300 ron pret fix pentru care nu am mai negociat. Eram dupa schimbul 3, le-am vazut dimineata pe telefon si i-am lasat mesaj ca-l contactez dupa ce ma trezesc. Zis si facut in jur de 13:30 l-am sunat, i-am lasat detaliile si urma sa mi le trimita. A doua zi primesc coletul, super incantat ca in sfarsit o sa primesc ornamente aluminiu dar... dupa ce le-am desfacut din servetele... surpriza! Ornamente cu imitatie 3D. Le-am desfacut pe toate, dar era din ce in ce mai rau, scrumiera fata e praf nu se inchide, ornamentele sunt zgariate unul foarte rau, ornamentul schimbator e si el sifonat, scrumiera spate la fel.

    Bun sunt uzate nu sunt noi, dar defectele nu au fost prezentate iar cel mai rau am primit cu totul si cu totul altceva. Cu marian344 am mai avut tranzactii, d-asta era oarecum un om de siguranta, insa a fost prima oara cand am cumparat de la el. Al doilea lucru extrem de deranjant, a fost lipsa reactiei lui i-am dat si mesaj l-am si sunat, dar n-a mai raspuns. Initial le-am cerut lui Catalin_1987 si Ovidiutm, sa verifice anuntul din nou cu descrierea si poze. Am adaugat cateva poze cu cele care sunt zgariate ceva mai rau.

    Un singur lucru mi-a venit in minte cand le-am desfacut, zicea Ovidiu pe undeva prin forum-ul asta, "asa suntem noi romanii ne bucuram ca-i ieftin si apoi facem pe victimele", am zambit ironic.

    Mariane ce sa zic,ornamentele imi ocupa loc in casa acum pe masina neputand sa le pun, pentru ca nu e modelul care-l doresc si pe care l-am cumparat.
     
  12. dani3lll

    dani3lll Gold Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 2.0TDI 2008
    userul:
    gabi_74

    ma pune sa ii comand o tavita portbagaj, in mesaj privat dupa care ii scriu sa lase adresa de livrare si nu mai raspunde...am scris de 2x mesaj privat, vad ca pe forum intra dar la mesaj nu raspunde...

    oameni seriosi...
     
  13. marian344

    marian344 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi Q3 - 2.0 TDI-2016 -110KW- CUVC / Audi A4 B6 Cabrio 1,8T 120 kw-BFB
    experiente

    Andrei (Nepotu66) cand am avut experienta cu tine mai precis cu piesa din imaginea alaturata ti-am facut reclama ? nu.
    Desi l-am aruncat cand am vazut ce mi-ai trimis. Tu fiind AS in vanzari si cumparari de piese Audi, dupa primirea pesei cand ti-am cerut socoteala ai facut pe prostul.
    In fine nu ma cert sau altceva. Era o piesa cu 30 lei plus taxe postale, tu pentru trimuri ai platit 300 lei exact de 10 ori suma cu care m-ai pacalit, totusi nu m-am injosit pentru 30 lei ci poate pentru 300 asa cum zici. OK.
    Legat de anuntul care l-am postat cu trimurile era destul de clar si fiind si atasate mai multe poze din mai multe pozitii, nu te-am obligat si tot asa nu mi-ai cerut super detali. Le-ai vazut, le-ai cumparat si cu cu asta basta.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2015
  14. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    1. Nu te-am pacalit
    2. Ti-am trimis poze si ti-am spus daca mai doresti altele iti fac.
    3. Ti-am trimis fix ce era in poza, fara rupturi, fara descrieri anapoda, fara zgarieturi, pur si simplu ce era in poza ti-am trimis si anume acel negru lucios! Da! nu avea vopsea cauciucata asa cum doreai si ti-am spus asta era pe masina! Dau eu detalii nu-i nici o problema, nu ma feresc de nimeni!
    4. Ai facut poze ambiguu si da am revazut pozele cu ajutorul unui moderator, se vedeau in 2 poze ca erau alt model.
    5. Te-am sunat de 3 ori, bun n-ai avut semnal... ti-am lasat mesaj ai tacut malc. Tacerea-i un raspuns! stiai dinainte ce vinzi.
    6. Te-ai simtit abia dupa ce am postat pe ClubAudi.
    7. Nu sunt as in vanzari, nu vorbi in locul meu! insa am un obicei sa intreb cei care cumpara de la mine daca au fost multumiti si merg, potrivesc respectivele piese.
    8. Ti-am mai vandut un ornament de sub volan! Te-am intrebat e in regula? asa cum o fac si cu altii.
    9. Ti-am raspuns si dat detalii la fiecare intrebare, nelamurire in legatura cu acel "U" , nu am facut pe prostul asa cum faci tu acum.
    10. Cu asta basta? Esti nesimtit, nu am postat nimic pe clubaudi pana nu am incercat sa te contactez din nou. Super detalii nu ti-am cerut pentru ca asa cum am scris si mai sus "erai un om de siguranta" , esti singurul care s-a plans de mine.


    Neatentia mea a costat 300 ron, dar lipsa ta de scrupule nu valoreaza nici 2 bani. Vad ca te simti tare mandru ca m-ai pacalit cu de 10 ori pretul acelui "U", esti tare omule! :)
    Moderatorii pot vedea si convorbirile in legatura cu acel "U" daca vrei le poti cere, iar apoi le poti face publice.
     
    Ultima editare: 25 Feb 2015
  15. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    O sa-mi fac abonament la aceasta rubrica, din pacate mi-am luat o teapa in calitate de vanzator, cumparatorul fiind user-ul fever. Am primit mesaj pe forum, mesaj pe telefon si implicit apel pe telefon ca se grabeste si vrea cablajele. Dupa o lunga discutie i-am spus ca aceste cablaje sunt usor de montat, dupa ce demontezi fata de usa le declipsezi din mufe iar apoi le scoti usor si cu asta basta. Zis si facut... mesaje peste mesaje daca a venit curierul (a venit dupa ora 15 joi), le trimit intr-un final, iar a 2-a zi ma suna "fever" ca vezi domne el nu are nevoie de aceste cablaje. In prima faza nu m-a interesat coletul era livrat, piesele atat pe clubaudi cat si pe olx au atasate codurile deci... eu i-am trimis ce vindeam si anume "cablaje usi Audi A4 B6" . In fine imi zice ca mi-a pus costul transportului in colet 30 ron si mi le trimite inapoi. Zic hai fie fiind membru ClubAudi le iau desi i-am spus si la telefon ca nu e vina mea ca el nu stie ce vrea, practic el vroia cablajul care pleaca dinspre caroserie prin acel burduf /protectie cauciucat/a in usa. Acum m-am trezit cu coletul evident fara nici un ban in el, am incercat sa-l sun evident tipic pentru cei care se simt cu musca pe caciula nu-ti mai raspund si se dau loviti / ocupati etc.

    Am platit rambursul coletului din buzunarul meu pentru ca unii nu stiu sa caute sau le este lene sa verifice codurile date mura-n gura.

    Cum spunea Cristi CUMPARATORII sunt datori sa stie daca piesele dorite li se potrivesc pe masini (mai ales in cazul celor care vin insotite de codurile fabricantului), iar acum il cred pe Ovidiu care avea o problema cu judetul Constanta.

    Din acest moment nu mai trimit nici un colet in Judetul Constanta. Din 5, 3 s-au intors.

    Acum haideti sa va arat cum lucreaza Cargus la 12:31 coletul este livrat, iar la 15:39 apare refuz de plata. Pe olx imi apare doar colet livrat si asa a ramas.

    Explicatia reprezentantului cargus Andreea Joian
    "Andreea Joian
    To Andrei BDP May 18 at 2:54 PM
    Buna ziua,

    Clientul destinatar s-a razgandit si nu a mai dorit aceasta expediere.Iar curierul nu a maid at refuzat exact in acelasi moment.

    Va multumim"

    Adica putea sa dea refuzat si peste 3 zile, putea sa-si demonteze si sa remonteze masina de 3 ori iar daca nu-i convenea sa faca refuz colet.
     
  16. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cei de la Cargus sunt niste incompetenti, iar in combinatie cu OLX e si mai si. M-am certat si eu cu ei si m-am chinuit sa trimit ceva timp de jumate de zi, dupa care am ales sa platesc in plus la Fan
     
  17. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Stefan le-am specificat la fiecare trimit cu olx pentru ca au verificare colet si nu mai platesc acel cost suplimentar pentru returnarea banilor. Daca in anunt am codurile pentru cabluri 8E1 971 035 AE (usa sofer) si 8E1 971 035 CD (usa pasager) ce se astepta sa-i trimit ?
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Verificare colet... Cand le dai nas la unii, ei profita si cer lucruri pe care o sa le vada cand desfac coletul ajuns, se hotarasc ei daca le si primesc sau nu. Si nu vorbesc de lucruri defecte ci de cazul de mai sus in care cumparatorul se grabeste sa comande ceva de care nu are nevoie ca mai apoi sa il returneze cu nonsalanta.
    Personal, pastrez adresele celor care au refuzat coletul, nu se stie niciodata cand vreau sa ii intalnesc!
     
    Ultima editare: 20 Mai 2015
  19. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Un sfat de urmat acela cu adresele, ca si o completare am verificat azi apelurile.
    12:31 Colet livrat
    13:20 Primesc telefon ca nu sunt cablajele care-i trebuie
    13:55 Primesc telefon ca imi trimite coletul inapoi cu banii de transport in el
    15:39 Colet refuzat

    De ce nu m-a sunat cand a ajuns coletul ?
     
  20. tarantel 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2012
    Locație:
    Mioveni-Arges
    Masina:
    A6 2.0 tdi 2005
    Salut.
    Acum doua saptamani mi-am montat pe masina mea A6 4F 2.0 tdi an 2005 (instalatie halogen din fabrica) farurile de a6 facelift (cu leduri ).Am mers pe toate componentele originale .Kitul de auto-leveling l-am luat de la Kufatek.
    Lucrarea a fost facuta de un tip din Buc.cunoscut de aici de pe forum BENCHEACATA.Auto-levelingul merge perfect, pe faruri am xenon faza scurta/ lunga ,nu-mi merg ledurile si farul H7.
    Am fost la reprezentanta mea din Pitesti si am scos bordnet-ul din protection coding pt.ca asa a zis tipul (cateva mil.lei dati degeaba +reglaj faruri pe aparat pt ca bateau in sus ca dracu) ca dupa ce fac acest lucru o sa-mi mearga totul si o sa-mi dispara si erorile alea de care era plina masina. Am fost la cei de la Nurvil-Valcea pt.ca am auzit pe toata lumea ca sunt cei mai buni.Surpriza mare cand mi-au spus ca nu este bordnetz-ul bun(4F0 910 279K)Bun am zis.O sa-l comandam. Daca este asa vi-l platesc daca nu faceti ce stiti voi cu el.Nu am putut crede ca marele meu meserias sa nu-si fi dat seama de acest lucru mai ales ca daca va uitati la pag.45 el scrie de asest bordnetz cu litera K la sfarsit ca este bun pt. asa ceva. Asa a fost ca ei.Mi-au facut masina ca la carte dupa ce au mai adaugat niste fire prin casete si au scos toate erorile.Eu vorbisem cu ei inca de la inceput ,m-au ajutat cu codurile de la piesele care i-mi trebuiesc ,urmand ca atunci cand le am pe toate sa ma duc la ei ca ma rezolva doar ca toata operatia dureaza in jur de doua zile asa ca trebuie sa las masina la ei. Pentru acest lucru nu am ajuns la ei si am apelat la domnul BENCHEACATA bineinteles dupa ce ma contactat el pe private oferindu-se sa ma ajute cu montajul farurilor.
    La plecare de la el mi-a cerut 250E.(a-ti retinut cum era facuta masina) Nu am putut sa cred asa ceva si i-am spus cum este posibil sa-mi ceara banii astia pe care i-au cerut cei de la reprezentanta Nurvil doar ca de la ei plecam cu masina complect rezolvata sa nu mai vorbim de acte si garantie la lucrare.
    Dupa o disputa mai aprinsa pe seama asta ma lasat in 700 ron. Nu-mi pare rau de banii pe care i-am dat lui ba chiar consider ca de astia chiar a muncit ce ma deranjat este ca nu a fost capabil sa ma faca sa plec cu ea perfect rezolvata asa cum au facut cei de la Nurvil. Concluzia mea este urmatoarea:Fratilor daca tineti la masinile voastre si vreti lucrari ca de fabrica mergeti la reprezentanta chiar daca pretul este mai mare (stati linistiti ca si baieti astia stiu sa ceara ba chiar EUR) o sa va convingeti ca se merita.Pentru mai multe detalii puteti sa ma contactati pe private si vb. la un tel.
    Sanatate la toata lumea de pe forum si drum bun
     

Distribuie pagina asta