1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B6 - Tutorial Montare volan S-line model B7 / B8 / TT pe A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de taz, 28 Aug 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai schema mai jos.
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nucu se referea la cablaj de A4 B6 cu MFSW. Dintr-ala sa cauti.
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Uite, inspira-te si de aici, poate te ajuta;)
     
  4. Dublin 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    A6 c5 are alt modul in volan, este diferit fata de cel de pe A4 B6, si inclusiv cablajul si mufele sunt diferite. M-am lovit si eu de asta si nu am gasit vreo metoda de a-l adapta desi la prima vedere sunt asemanatoare.

    Mai jos e o poza cu cele doua module.

    http://dav27.users.photofile.ru/photo/dav27/95114273/xlarge/121530737.jpg
     
  5. dny10

    dny10 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a4 b6 131hp 2001 AWX
    multumesc dublin pt elucidarea misterului ....deci il pot pune de vanzare....
    multumesc si celorlalti colegi pt ajutor si rabdare...
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mufa din stanga incercuita pe modulul de A6 este pentru volan incalzit, exista si modul fara acea mufa. Iar mufa incercuita pe modulul de A4 e exact aceeasi cu cea incercuita pe modulul de A6, cea din dreapta, care e comunicarea dintre butoanelede de pe airbag cu modulul si sunt identice la ambele modele.
    Inca nu sunt convins ca nu se poate face functional, dar daca zici tu Dublin ca ai incercat asta si nu s-a putut sub nici o forma...trebuie sa te cred. Eu nu am incercat inca.
     
  7. Dublin 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Acum nu zic ca o fi imposibil dar din cate imi amintesc am ajuns la concluzia ca nu merita efortul.
    Modulul din volanul de A6 este oarecum simplificat fata de cel de A4 pentru ca A6 mai are un alt modul in spatele volanului.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu are in spatele volanului nimic, are un releu dublu in panoul cu relee care practic e calculatorul de steering-wheel.
     
  9. Dublin 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Probabil ai dreptate, nu am studiat cu atentie cum e la A6 decat pe scheme. Oricum ideea e ca sunt diferite si nu merg amestecate fara modificari.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu am facut la mine instalatia de la 0, inclusiv cu butoane pentru schimbarea vitezelor la cutia automata, stiu exact ce am pus acolo.
     
  11. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Am citit cap coada topicul si am ramas nauc :) ce volane merg instalate, pana la urma?

    Poza 1: nu merge
    Poza 2: merge (n-are butonul "I nav")

    Dupa care rotitza spune ca ar merge si volanul din prima poza, doar ca ar fi un pic diferita functionalitatea. Deci pana la urma, merg toate?!

    Eu vreau sa stiu daca pot folosi tutorialul lui CMG pentru a instala volanul din poza 3 fara surprize.

     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pe B6/7 merge doar volanul cu buton "Mode"(poza 2).Singurul buton ce nu functioneaza de pe acest volan pe B6/7/8 este cel "iNav" al carui functie ramane pe roata din dreapta.Cel cu sageti nu merge.
    Volanul poate fi tesit sau rotund.
    Tutorialul merge folosit, insa doar pentru volanul descris de mine.Iti recomand sa citesti mai mult legat de legarea stage-urilor.Nu stiu daca varianta lui CMG este cea mai buna.
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 26 Dec 2015
  13. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salutare,
    Azi am achizitionat un volan de audi RS 4 din 2001. Am intampinat o problema si anume: vechiul meu volan cel in 4 spite are mufa galbena cea cu 12 pin. Neavand comenzi pe volan si alte functii, am doua fire cele de la airbag si 2 fire de la claxon.Pe airbag-ul de pe volanul de RS 4 am vazut un fir legat (ca un fel de masa) .
    Rugamintea mea este sa imi spuneti cum sa leg firele de la claxon sa functioneze ?
    Atasez ceva poze . Va multumesc si o seara buna sa aveti:

    image.jpg
    image.jpg
    image.jpg
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Volanele in 3 spite (nu e ala de rs4 altfel) ai niste papuci pentru claxon, asemenea unde am incercuit. Daca puneai poza cu volanul fara airbag ti le insemnam.
    Deci, anulezi mufa si adaugi papucei.
     
  15. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salut ovidiutm .Asa este, volan in 3 spite.Am sa pun o poZa cu volanul fara airbag. Un papuc vine pus in dreapta am observat. Mai este vreun papuc pe undeva ascuns ? Vechiul cablaj avea doua fire prins intr-un papuc. Oare asa trebuie sa le prind si eu si sa le pun in papucul ala?
     
    Ultima editare: 9 Ian 2016
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Vezi ca mai ai un papucel la ora 1 cum te uiti la volan. Departeaza cauciucul negru fata de metal si o sa il vezi.

    Si apropo, banuiesc ca stii ca volanul asta nu e de rs4... Fiind volan de b6 si avand in vedere ca pe platforma lui b6 nu s-a fabricat rs4, acest volan poate fi de s-line sau hai, S4 in cel mai bun caz. Probabil a fost schimbata sigla de pe spita centrala.
     
  17. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Ok ms mult ovidiutm am sa ma uit sa vad. Sa inteleg ca sunt doi papuci si firul meu trebuie taiat si pus doi papuci . Are o ordine cum sa ii pun ? Daca sti te rog sa imi zici.
    In legatura cu volanul ii de rs4 b5 variant din2001 si sa potrivit perect.A fost pe un rs4 biturbo de 2.7 l ,a unui tip din Bucuresti si el si-a montat unul mai nou si la pus la vanzare pe olx. Toata masina ii rs4 mi-a trimis si cv poze.Acum eu nu stiu ce sa zic eu asa cred.
    Toate cele bune
     
  18. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Am gasit amandoi papucii (pe aceasta cale tin sa ii multesc lui Ovidiutm), iar acum cum leg cele doua fire. Andoua sunt negre. Unul este "+" si unul "-" sau nu conteaza. Intreb deoarece nu vreau sa fac vreo trasnaie.
    Toate cele bune
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu conteaza, nu ai ce strica.
    Succes.
     
  20. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Deci pot sa pe leg oricum , o sa vad ca trebuie sa cumpar 2 papuci , ca unul este mai mare si unul mai mic.
    Ms mult inca o data ovidiutm si toate cele bune
     

Distribuie pagina asta