1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vopsirea Etrierelor

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de LevY, 27 Mai 2009.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. popaalyn

    popaalyn 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A6 3.0 TDI Quattro 280 PS
    E frumoasa masina,de ce o faci cotet?.
    Fa-le negre sau argintii. de etrieri zic.:)
    nu o tziganii cu rosu sau albastru,mai ales la culoarea ta.

    Da,de ce trebuie sa iasa in evidenta etrieri?
    sincer nu-mi plac,si nu asi vopsi etrieri alte culori decat argintiu sau negru.
    da fiecare cu gusturile lui :thumbs-up:
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Uite cum am facut eu:

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  3. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Salutari urmeaza in urmatoarele zile ca sa-mi vopsesc etrierii si as vrea ceva sfaturi: 1.La masina alba ce culoare merge? 2.Cu ce sa curat etrierii inainte de ai vopsi? 3.Sa dau cu grund inainte de a da cu vopsea? Vreau sa le dau cu spray aveti ceva sfaturi in privinta asta ? Revin si cu poza despre tot ce am facut.


    Multumesc!
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    culoarea ti`o alegi singur .. ce iti place tie ... negru , albastru , roshu .... cat despre cum si cu ce ... citeste topicul .. !
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pot sa spun ca daca vopsesti etrierii cu spray acum, fi convins ca o sa ii vopsesti din nou in primavara lui 2011. Vorbesc din experienta...
    Etrierii ii cureti cu o perie de sarma/smirgel si apoi degresezi cu diluant. Dupa ce s-au uscat poti sa te apuci de vopsit.
    Grund? Nu am folosit dar nu cred ca ii face rau.
    Culoarea... hmm, parerile sunt foarte impartite... alege tu una care sa iti placa tie, nu altora.

    Oricum, o sa vezi ca dusmanul nr. 1 nu e apa, ci praful rezultat din frecarea placutelor si a discului, praf ce se depune peste tot... mai ales daca iarna folosesti jante mai pline cum sunt cele de tabla... daca mai pui si capace, o sa ai o surpriza neplacuta cand dai jos o roata.
     
  6. motor

    motor Bronze Member

    Înscris:
    27 Apr 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 B5 avant 1.8T 400hp+ inca in lucru
    daca ii cureti bine si degresezi tine vopseaua...dar orice fel de vopsea am folosit pe disc se arde vopseaua...(pana am avut 1.6 a tinut...acum is mult mai solicitate franele:))

    acuma depinde de fiecare (stilul de condus/agresivitate) acele 300 grade...is cam putine pt frane :) dak se inrosesc discurile :) cred ca au putin mai mult
     
    Ultima editare: 6 Apr 2010
  7. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    folosititi cu incredere vopseaua speciala pt etriere de la foliatec .
     
  8. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Am vopsit unul!

    Salutari din nou,azi am inceput treaba la Mercedes-ul pe care il am si am vopsit un etrier fata dreapta,deocamdata eu zic ca am procedat bine si a iesit destul de bine totusi acum trebuie sa-i mai dau cu lac si sa-i dau jos hartia sa vad rezultatul final.Nu stiam ca e asa de usor dar am citit aici mult si mi-am dat seama ce sa fac.Revin mai pe seara cand termin!
    Vreau si o parere e bine ce am facut
    1.Am suspendat masina
    2.Am dat roat jos
    3.Am slefuit etrierul cu bormasina la care am avut montat o perie rotativa
    4.Am curatat cu Bremsreiniger(curatator de frane)
    5.Am sters de impuritati dupa uscare
    6.Am ascuns partiile ce nu vroiam sa le vopsesc cu banda adeziva si ziare
    7.Am dat cu vopsea neagra mata pe post de grund
    8.Am smirgheluit putin etrierele cu smirghel fin
    9.Am dat cu vopsea argintie
    Urmeaza lacul si rezultatul final!


    Ceva pareri?Multumesc!
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    ce spray ai folosit ?! e special pt etriere ?!
     
  10. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Am terminat,am vopsit cu spray pt. jenti ''5plus'' (felgen lackspray-asa scrie pe el),pt. ca nu am gasit spray pt etriere decat cutiuta+pensula cu vopsea de diferite culori care era 30 euro cutia si pe spray am dat 6 euro pe bucata.Cu doua spray-uri dau toata masina.Ceva pareri despre cum a iesit? A meritat? Mai am 3 etriere dar pe maine le termin!
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    2 lucruri as mai fi facut eu suplimentar de ceea ce vad in poze:
    - as fi scos siguranta de la etrier (nu as fi vopsit-o) si as fi frecat-o cu un smirgel ca sa o fac lucioasa
    - as fi izolat cu ziare si banda de hartie toata aripa si coltul barii de fata ca sa nu se gazeze atunci cand vopsesti cu spray-ul.

    Eu zic ca a iesit foarte bine, dar sa vedem cum o sa se prezinte peste 1 an...
     
  12. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Merci frumos! Siguranta am vrut s-o scot dar nu vroia sa iasa si riscam s-o rup iar dupa aia era mult de lucru.Nu stiu cum o sa fie peste 1 an dar banuiesc ca se va duce din vopsea,o sa se innegreasca etrierul din cauza prafului placutei de frana si o sa trebuiasca s-o iau de la capat,dar macar acum arata bine!Bafta celorlalti care urmeaza sa-si vopseasca etrierele!

    Multumesc!
     
    Ultima editare: 6 Apr 2010
  13. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    sa speram ca nu se cojeste in 2 luni .
    in rest a iesit bine ...
     
  14. calintes

    calintes Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    Audi A6 3.0TDI quattro
    Arata foarte bine si nu inteleg de ce e toata lumea asa pesimista ca se va coji.La cat de bine a fost curatata suprafata sigur nu se va coji.Felicitari!
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Imi pare rau ca nu am facut poze la cum au aratat etrierele mele ce au fost vopsite vara trecuta. Zic imi pare rau pentru ca saptamana asta le-am vopsit deja pe toate 4 din nou. Le-am vopsit tot cu spray-ul deoarece asa le-am vopsit si anul trecut si desi stiu ca nu o sa tina -prin asta ma refer ca o sa cojeasca pe alocuri- am refacut tot cu spray pentru ca mi-au mai ramas spray-uri de anul trecut.

    Rectific, uite 2 poze cu etrierii inainte de ai vopsi. Tine cont ca iarna am avut jantele din prima poza si nu erau pline ca sa retine praful de la placute.

    [​IMG] [​IMG]

    Pozele sunt facute la circa 10 zile distanta una de alta si etrierii sunt vopsiti de circa 10 luni. Asta este cauza pentru care nu recomand vopseaua la spray.
     
  16. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    nu e vorba ca suntem pesimisti .. dar daca nu il vopsesti cu o vopsea speciala sa reziste la temperaturi mari .. e logic ca se cojeste ... de ce crezi ca spunea el ca a gasit la pensula cu 3o euro si la spray la 6 euro ?! de bun ce era sprayul ? si crede`ma ca la pensula nu se cunoaste ca e cu pensula ... e vopseaua de asa natura ca nu se vede .. cauta etrierul meu si spune`mi daca se vede ca e dat la pensula ...
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    LevY, ai inteles gresit, eu sunt pro Foliatek si contra spray-ului tocmai din acest motiv expus de tine mai sus. Deasta am si scris mai sus ca nu cred ca o sa reziste spray-ul 1 an de zile si sa mai si arate bine. Vara asta e ok, dar la primavara urmatoare...
    Dupa cum ziceam, am decis sa vopsesc etrierii si anul asta tot cu spray pentru ca mi-a mai ramas "material" de anul trecut iar momentan nu stau bine cu banii ca m-am bagat in prea multe alte cheltuieli la masina. Plus ca nu ma deranjeaza sa ii mai vopsesc inca o data anul ce vine (cu Foliatek), mie imi place sa lucrez la masina.
     
  18. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Ovidiutm,exact asta imi place si mie,sa mai lucrez la masina,mai ales ca am doua si iti dai seama imi ocupa destul de mult timp.Acum urmeaza sa-mi fac Audi-ul si aici v-as ruga sa-mi ziceti ce culoare sa aleg ca nu pot sa aleg,ar merge toate dar nu stiu!Deci am culorile ALB,NEGRU,ARGINTIU.Masina dupa cum se vede si in avatar e alba iar jentiile sunt argintii,originale de Audi A4 model 2003.

    PS:Cand am luat Audi-ul avea etrierii vopsiti in rosu aprins dar de atunci s-a deteriorat vopseaua,iar acum arata ca si in pozele puse de Ovidiutm.Am gasit doua poze de atunci...
     
  19. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    ma refeream la colegu calintes din pagina anterioara .. ca spunea el ca de ce suntem pesimisti .. pai suntem pt ca stim ce se intampla cu sprayul .
    mihai .. roshu ala .. e frumos .. bate un pic spre un portocaliu asa ... e un rosu frumos .
     
  20. mihai_urotiorc

    mihai_urotiorc 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Dacia Logan MCV , 1.5dci,2007
    Ce sa-i fac atunci?Sa-i iau din nou acel rosu sau sa-i dau ce am ? Banii nu-s o problema!(deocamdata):P
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta