1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Weekend Allroad de cca 27 milioane

Discuție în 'Accidente auto' creată de chiradu, 15 Oct 2008.

  1. chiradu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Allroad 2001
    Atit ma costa o plimbare offroad cu my Audi Allroad.
    Hmm, cam scump nu?
    The facts. Am iesit la o plimbare prin dealurile din imprejurimi si trecand peste un santulet sau un ditch am ramas suspendat cu roata spate dreapta si stanga fata pt citeva secunde. Cam in a 5 secunda a facut buuummm perna de aer spate. prima impresie a fost ca am calcat peste vre o mina antipersonala ramasa din timpul razboiului... dar m am desmeticit repede cind mi am adus aminte ca am cauciucuri noi, si luand o asa prin eliminare mi am dat seama ca e perna care a facut plosc.
    Am ajuns acasa asa cum am putut fara aer pe spate dar fata era ramasa sus asa cum am reglato cind am inceput cursa de motocros...Cind am ajuns acasa am incercat sa manuiesc butoanele alea de ridicare si coborare sa las si fata jos, dar nu ma mai asculta la comenzi, a inceput si sa ridicat la maxim pe partea stanga fata spate, dreapta fata era jos precum si spatele care era sparta.
    Nu a durat mult bucuria asta sa o vad stind asa ridicata la maxim numai pe o parte si a facut iara buummmm, Si uite asa sau dus pernele pe spate amindoua.
    Acum am dat comanda la Audi Brasov costul fiind 25 milioane ferm si cca 2 poate 2 jumate milioane pt adjustments sau calibrarea la inaltime dupa montaj.
    Acum sa stam strimb si sa judecam uitativa si in poza cu roata suspendata, intrebarea mea e daca e normal sa bubuie daca ramane roata suspendata?? sau am facut eu ceva gresit. Inainte sa urc pe deal am ridicato sus si am lasato pe manual adic asa aprins ledul galben deasupra la MAN adica manual, si am pus o pe low range in viteza ca sa fac fata pieptisului si nu am mers mai repede de 10/ora maxim. Cind am trecut santul cu pricina deabia ma miscam, ca masina se torsiona din toate incheieturile ca santul era transversa pe directia de mers la 45 grade.Am atasat mai multe poze ca tare imi place de masina asta:keule:
    Astept comentari...
    Merci si aveti grija...no::keule::applaus:
    Radu:
     
  2. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Pfuuuuuuuuu ... scumpa distractie ...
    Si ... chiar nu ai mila de saraca masina ? :)
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    deocamdata .... parca si tu faceai ceva de genul .... :)

    Radu, nu stiu sa zic sigur, dar poate era deja slabita perna aia si atunci a cedat ... deocamdata stie sigur mai multe despre allroad, poate te ajuta el. :shrug:
     
  4. chiradu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Allroad 2001
    setare pre offroad la Allroad

    Salut,
    Intrebarea mea pt cei care cunosc in de ale Allroad ului este cum se seteaza suspensia pt a merge pe terenuri accidentate offroad cu un Allroad? pe ultima treapta sus as inclina, da , dar pe manual? sau blocat(apesi pe amindoua butoanele sus si jos in acelas timp pt citeva secunde)? sau doar ridicata la maxim si atit?
    Ca nu mis lamurit de ce au crapat la mine...
    Merci baieti...
     
  5. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    La modelul meu recomand modul "lift" si mrs foart incet deoarece suspensia devine foarte rigida dar probabil easpunsul meu nu te ajuta ...
     
  6. a6vip96

    a6vip96 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi Q5 2015 190cp.audi a7 2013 245cp
    salut din ce stiu eu daca pui suspensia pe modul blocat se va debloca singura peste 40 km la ora dar in situatia ta nu ai depasit 40 km la ora deci erai pe manual si nu avea voie sa bubuie pernele ,si eu am fost in offroad si am lasat-o pe nivelul 4 si a fost ok acum sincer nu am avut ocazia sa ramin suspendat cu vre-o roata in aer poate aia sa fie explicatia dar ma indoiesc o sa intreb mecanicul meu lucreaza la audi si el trebuie sa stie revin maine cu noutati o zii buna
     
  7. chiradu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Allroad 2001
    Merci A6VIP96,
    Nu mi se pare normal ca sa se sparga pernele daca ramai suspendat, dar asta sa intimplat mergeam cu 2km/h.
    Baieti unde sau de unde sa gasesc un manual de Allroad ca al meu este in Suedeza, poate fi in Franceza sau Engleza, stau eu part time in Suedia dar sint certat cu limba lor...
    Merci mult,salutari...
     
  8. a6vip96

    a6vip96 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi Q5 2015 190cp.audi a7 2013 245cp
    italiana te prinde?? ca am in italiana daca vrei zii a odata il pun la scanat :rock:
     
  9. chiradu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Allroad 2001
    Merci mult, Italiana ma prinde chiar bine...:rockwoot::racer::racer:
     
  10. chiradu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    Allroad 2001
    Rectific,
    Ieri am platit factura pret final 35 milioane...
     

Distribuie pagina asta