1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ESP si / sau ABS aprins in bord la A6 C5 - Senzori sau Unitatea - reglare - inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de HARFO66, 10 Mai 2010.

  1. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Problema nu e schimbatul senzorului...ci faptul ca acum totul comunica ....iar abs.ul nu mai este aprins in bord
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai atunci, senzorul pedalei de frana vezi foarte usor daca e defect, unele au 2 picioruse inauntru care se tocesc, al meu are doar 1 piciorus. Iti atasez eu poze si o solutie provizorie de reparat sa stii daca el e defect, pana iei altul nou.

    Se demonteaza usor odata dat jos de pe masina, dai capacelul jos (are 2 sigurante in parti), scoti arcul si pistonasul, dupa accea tragi de tavita de la mufa. Acum poti scoate mufa, la fel are 2 sigurante in parti. Ultima poza este pozitia senzorului cand trebuie sa il montezi la loc pe masina, cu tija apasata.
    Curata foarte bine locurile incercuite in poza 2.

    Apropo, eu am incercat sa pornesc masina cu senzorul dat jos, nu vrea sa porneasca si palpaie spirala de la bujii.
     
    Ultima editare: 21 Oct 2015
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Mersi pentru sfaturi si poze,in seara asta il iau in casa si il desfac...oricum daca nu e aici beleaua,probabil modulul pompei e pe duca si atunci va trebui ori sa trimit pompa la reconditionat (120euro si garantie 1an) sau alta sh...intre 30-80euro...probabil prima varianta e cea mai buna.
    Momentan totul este in regula,dar o anomalie exista si anume cq pe oprire imi intra abs-ul exact la ultima invartire de roata
     
  4. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Salut,
    Am un audi A6 C5 variant 2.500 cc, 163 Cp din 2003. De când am cumpărat-o stau aprinși martorii ABS și ESP. Am făcut o verificare cu VAG-ul și mi a dat eroare ABS stânga față. Am înlocuit senzorul cu unul de la dezmembrări (unul nou costa 730 lei), am fost la un service, ca sa-mi șteargă erorile și am plecat la probe. Toate bune și frumoase, senzorii ABS și ESP au stat stinși, aveam și ABS functionabil. După o ora, martorii ABS și ESP s-au reaprins și iar am rămas fără ABS. Mentionez ca nu am avut niciodată probleme cu accelerația (să-mi fie tăiată), doar ca nu am ABS. Ce pot face să remediez problemă, ca îmi sta pe creier când văd aprinși martorii ? Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Noi 2015
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mai fa o scanare (si posteaza eroarea asa cum apare ea pe VCDS), sa vezi daca problema e aceeasi. Daca da, verifica pozitia senzorului in locas. Sau este posibilitatea sa fie schimbata planetara pe partea respectiva iar senzorul sa nu citeasca corect turatiile de pe coroana acesteia.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Noi 2015
  6. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Ideea este ca nu tot timpul se aprind martorii ,dar dacă apas frâna de 5-6 ori,se reaprind și rămân fără ABS
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Din ce zici tu pare a fi switch-ul de la pedala de frana. Problema asta o ai doar in mers sau si pe loc ?
     
  8. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Martorii se aprind în mers,dar și când stau pe loc
     
  9. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Pot sa completez..daca senzorul este unul original sa presupunem...problema apare din cauza pozitionarii gresite a lui, la un moment dat el citeste deficitar pe coroana, adica 3roti au viteza identica,iar el nu corespunde. Propun sa il scoti inapoi intrand sub masina pe cric il extragi usor,ii verifici si apoi il introduci usor in locas, ca si pozitie i.a reper de pe cealalta roata. Am fost patit si de fapt pozitionarea lui era gresita.
     
  10. TESS_ 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2015
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Aici a6 ,2500cc an 2003
    Dar ca și poziționare,are o singură poziție ! Nu poți pune senzorul decât intr o singură poziție ptr ca nu te lasa șurubul să l montezi altfel
     
    nae77 apreciază asta.
  11. Alexbruj 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2015
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi a6, 2.5 tdi, 2003 163 hp
    Salut baieti,
    Am un audi A6 C5, avant, 2003, 2.5 tdi, cutie multitronica 6 trepte cu + / - si am o problema: dupa un timp, sa zic 30 de minute de mers se aprinde martorul de la ESP si efectiv masina se tureaza in gol, nu mai trage si merge. Am fost la cateva service-uri aici in Bistrita dar nu am primit nimic la nici o diagnoza inclusiv cu VCDS-ul. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere de la ce ar putea fi. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Dec 2015
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da-mi un telefon maine dupa 12, sau cand ai timp dupa masa.
     
  13. geo1975

    geo1975 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 ,2,5 tdi v6 , an 2004,BDG 163cp
    Salut ,am un audi A6 din 2004, 163cp motor 2,5, tip BDG,sa aprins in bord ESP si ABS am facut un test si ar fi problema la mufe si contacte imperfecte ,si puncte de masa ma poate ajuta cineva cu un electrician care se pricepe ,
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Contact imperfect la ce ? Orice mecanic poate sa iti verifice mufele odata ce are eroarea in fata.
     
  15. geo1975

    geo1975 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 ,2,5 tdi v6 , an 2004,BDG 163cp
    La tester a descoperit urmatoarele coduri ; 00301 pompa retur abs;,18031 panoul comunicatii cu motorul ;,01200 valva abs ,si 01423 ceva legat de acceleratia diagonala G200.si cel care a facut testul nu se ocupa si de reparatii ,am cautat pe la mecanici dar nu se pricep sau nu se baga fiind cam complicat, mentionez ca imi sta aprins martorul esp si abs in bord,poate fi o coincidenta,
    dar toate astea sau intamplat dupa ce am schimbat un cap planetara ,suport filtru ulei si 2 bucse la reprezentanta Skoda.
     
    Ultima editare: 31 Dec 2015
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuia sa te duci inapoi la ei sa-ti rezolve problemele aparute ulterior interventiei lor.
    Ai aici explicatii despre erorile aparute la masina ta, ca sa iti faci o idee despre ce se intampla.
    Eu cred ca au scos vreo mufa, au rupt vreun fir, ceva de genul asta. Nu aveau cum sa apara de la altceva, bazandu-ma pe expunerea ta.
     
  17. Vlad Lisman

    Vlad Lisman 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 , 2,5tdi , 2003
    Salut,
    Am o problema cu acești doi martori. (ESP + ABS). Se aprind imediat după ce plec de pe loc. Poza cu martori: http://imgur.com/a/gTxkU
    O rezolvare, părere ?
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Scaneaza cu VCDS si posteaza erorile. Aparitia acelor martori aprinsi are multe cauze.
     
  19. Vlad Lisman

    Vlad Lisman 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 , 2,5tdi , 2003
    Din păcate nu am posibilitatea la un scan cu VCDS la ora actuala. Dar cand am cumpărat mașina am pus-o pe tester ai am avut o eroare doar la senzorul ABS din fata stânga.
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Altfel e aproape imposibil de spus exact de unde provine acest comportament...Pot fi senzorii ABS, senzorii ESP, switch-ul de frana, etc...
     

Distribuie pagina asta