1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

ESP si / sau ABS aprins in bord la A6 C5 - Senzori sau Unitatea - reglare - inlocuire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de HARFO66, 10 Mai 2010.

  1. laurentiu77tm 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2012
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi A6,1.9 tdi,2001
    martori ESPsi ABS aprinsi

    Imi cer scuze daca nu postez bine intrebarea: dar sper ca cineva poate sa ma lamureasca si pe mine problema mea este ca in mers mi-se aprind becurile de ESP si ABS.
    I-am facut test motor si mi-a aratat urmatoare eroare: 17672 - PD Unit Injector: Cylinder 2 (N241): Regulation Range Exceeded
    P1264 - 35-10 - - - Intermittent.
    Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare ? Multumesc. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2012
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Vezi daca te ajuta explicatiile de aici .
     
  3. paul-paw

    paul-paw 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 2017 240kw ACVUBQ1
    Am avut si eu aceasta problema ABS si ESP. Dupa o scanare cu vag-ul aveam eroare la ECU/debitmetru. Decizie, debitmetru schimbat. Dupa ce am pus mufa de la debitmetru la loc dar cu un spray inainte totul a revenit la normal. Ca o concluzie la mine rezolvarea a stat in curatarea mufei la debitmetru, pe moment.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Ian 2013
  4. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna

    Martorii se pot aprinde din mai multe cauze.Cand aveti astfel de probleme prima data faceti o diagnoza pe modulul de ABS DAR si pe motor.Spune-ti erorile si noi va ajutam.Fireste ca ESP-ul si ABS-ul au legatura cu calculatorul de motor si pompa de injectie dar e prea mult de explicat pentru amatori,e ca si cum ai vrea sa treci din clasa 1 direct intr-a 5-a.Cine totusi insista gaseste informatii si pe net.
     
  5. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Salut. Am si eu aceeasi problema cu martorii. Mie pe diagnoza mi-a aratat ca swich-ul de sub pedala da semnal intermitent(sau ceva de genu), nici o eroare pe motor. Am schimbat swich-ul si problema persista. Are cineva idee unde sa ma mai uit? Mentionez ca se aprind ocazional cand pun frana.

    Swich-ul arata asa:
    [​IMG]

    E vreo chestie la instalarea lui?
     
    Ultima editare: 6 Mar 2013
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai pus VCDS-ul si dupa ce ai schimbat swich-ul sa stergi erorile ?
     
  7. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna.

    Poate nu l-ai reglat cum trebuie.
     
  8. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Rodyca Poti sa-mi dai mai multe detalii?
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mar 2013
  9. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Da asta e switch-ul (cel din poza) la 2002 si se monteaza prin insurubare, are reglaj, pentru modelele din 2003 switch-ul e altfel. Verifica si becurile de frana pe spate ,posibil arse,si e aceeasi eroare.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mar 2013
  10. uzzy2008 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi A6 1.9 TDI, 2002, AVF
    Multumesc. Eu l-am infiletat la maxim, sistemul de reglaj cred ca e acel arc...am observat ca e mobil cumva...poate acel sistem e problema? Becuri nu.. se aprind toate.
     
  11. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Deci senzorul e ceea ce trebuie. Il infiletezi pana ce pedala de frana inchide contactul..
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mar 2013
  12. bn_84_flo 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a 6 quattro 2.5 tdi
    Audi A 6 Quattro

    am si eu un audi a 6 quattro 2.5 tdi,180 cp,mi se tot aprinde cate odata becu de esp si nu mai am acceleratie cateva secunde,se infraneaza masina,las acceleratia si isi revine pe moment,pareri va rog?
     
  13. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Costa chiar asa mult o diagnoza?Fa-o si spune ce erori ai pe motor si ABS.Posibil probleme avans la pompa de injectie,dar sigur dupa diagnoza.
     
  14. danemil 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    buzau / rm.sarat
    Masina:
    audi a6 2,5 tdi 162 cp anul 2004
    Asa se intampla si la mine, a fost o problema la pompa de injectie, avansul, dar dupa reglare totul a fost OK.
     
  15. Burtasef 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2012
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi a6 avant,2.5,2002,180 cv
    Si eu am avut probleme cu martorul de ESP aprins in bord, am schimbat filtru de motorina si nu am mai avut problema aceea cu martorul ESP.
    Cand mi se aprindea martorul ESP masina nu mai tragea mai mult de 100 km/h, scotea un fum. Dimineata la pornire pornea doar la a 3-a cheie si fum mult. Am decis sa schimb filtru de motorina si acum nu mai am nici o problema. Salutare .


    HARFO66 Schimba filtru de motorina ca acolo e buba am patit si eu la fel. Ciao
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mai 2013
  16. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Buna seara , mi se aprinde din cand in cand ESP-ul in bord singurel ... la diagnoza mi-a zis YAW RATE SENSOR - IMPLAUSIBLE SIGNAL - INTERMITENT... Stie cumva unde pozitionat ? La passat cica s-ar afla sub bancheta din spate ... L-as curata mai intai si dupa daca tot face la fel l-as schimba...

    Masina : Audi A6 avant 1.9 TDi AWX din 2002
     
  17. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Da toate se rezolva numai din curatare!Da cu multa apa!Nimic nu se strica!Ce naiba esti oleaca de Audi expert (unui expert cine sa-i mai dea sfaturi)si nu stii unde e senzorul,Da-ti demisia si te ajut,altfel nu.19tdi,niste smochinari,taxe mici si 220 de cai daca se poate,si fara sa se strice masina.Cunosc.
     
    Ultima editare: 12 Mai 2013
  18. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Daca eram expert si in viata de zi cu zi nici nu ma complicam sa pun intrebarea asta :)) . Masina mea de zi cu zi e un Audi 80 , care nu prea are aceeasi tehnologie ca la A6-le lu taicamiu . Ma poti ajuta ? Vin-o si pe la intalnirile saptamanale ca vad ca esti din iasi :P
     
  19. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Am o varsta si am familie,nu-mi permit sa pierd timpul cu intilniri.sunt pe forum ca sa ajut dar numai pe cine vreau,seara buna.Te rog sa ma scuzi daca am fost prea dura!
     
    Ultima editare: 12 Mai 2013
  20. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Nu-i nici o suparare . Acuma pe bune , ma poti ajuta ? Ca e deranjanta eroarea , pe forum din cate am cautat nu s-a mai discutat despre problema asta si e bine sa fie o solutie pentru cei care vor intampina aceasta problema :p
     

Distribuie pagina asta