Injector cu fir la motor 2.5 TDI A6 C5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Ciprian-G, 14 Apr 2009.

  1. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Salutare,
    Am schimbat injectorul cu fir (motor BAU, 180 Cp). Daca schimbi injectorul, trebuie introdus codul lui in ECU ? Dupa schimbare cand trage cand nu trage, iar consumul instant, cand nu trage, cu greu ajunge la 9 Litri / 100 km. Ma poate lamuri cineva ?
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Presupun ca l-ai schimbat cu unul second-hand, acelasi cod sau cod echivalent, nu ?
     
  3. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Da l-am schimbat cu unul SH de 180 cp. Nu stiu codul. O sa intrebeb mecanicul.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E clar.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  5. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Buna, are acelasi cod. Am incercatca in timpul mersului sa opresc motorul si sa il pornesc si am constata ca pentru cateva secunde trage(a ajuns la 135km/ora) dupa care pica in nas si merge cam cu 100,110 km/ora(nu se accelereaza mai mult)
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ti-ai pus problema ca cel montat (din moment ce este second hand, cu o vechime de 15 ani) este la fel de bun ca al tau, adica defect ?
     
  7. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Al meu cand a fost masurat avea rezistenta 1, iar cel pe care l-am pus are 112. Cum stiu ca este bun sau nu ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Injectorul cu fir genereaza anumite erori cand e dusa partea electronica.
    Ce erori ai avut inainte si ce erori ai dupa ?
    S-au sters, au ramas ? Avansul este reglat corespunzator ?
    Vrei sa ghicim noi toate astea ?
     
  9. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    La injectorul meu nu au putut fi sterse. Dupa inlocuire au putut sterge eroarea, dar functioneaza asa cum am spus mai sus.
    Au initializat (daca spun bine) injectia dar tot nu merge.
    La injectorul meu au spus ca are bobina defecta.

    Maine merg din nou la service pentru a o pune din nou pe tester. Alti bani alta distractie si asta doar de cand am schimbat cosumabilile. Ma intreb, ca atunci cand au schimbat filtrul de motorina, sa nu fi afectat ceva la EGR(au indoit furtunul ca sa poate scote filtru de motorina)
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Inseamna ca injectorul tau are partea electrica dusa.
    Daca dupa montaj nu mai apar erori, partea electrica a injectorului montat este buna.
    Dar partea mecanica a injectorului ? Asta necesita verificare pe banc.
    Despre avans in continuare nu ai zis nimic.
    Un log in mers ai facut ?
    Au initializat injectia ? De asta nu am mai auzit pana acum.

    P.S Normal ca alti bani, alta distractie. Nu iti poti rezolva mereu problemele din fata calculatorului.
     
  11. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Am facut si log in mers si nu au gasit nimic. La initializare cand mergea motorul s-a aprins rezistenta de la bujii si clipea intermitent
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu exista asa ceva. Du-te la cineva care stie sa foloseasca VCDS.
     
  13. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    La cel care am facut log in mers era un privat. Maine merg la service, la care am auzit ca au program original. O sa vad... sau nu
    PS : mai vorbim maine dupa
     
  14. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Am fost la service si au gasit erori de functionare intermitenta la EGR, turbo si presiune scazuta a senzorul de presiune pe galeria de admisie. Vor cauta maine circuitul de aer
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum am zis, astea trebuiau sa le vada cel care a facut log-ul in mers.
    Probabil iti trebuie alt N75.
     
  16. elisav 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2017
    Locație:
    Sebeș
    Masina:
    A 4 Allroad 2.0, 177CP, 2013
    Am rezolvat problema. S-a dat jos N75, au suflat pe cele trei stuturi (intre timp am comandat unul nou) si cand l-au pus sus masina trage si la 160 km/h. Pe cel nou nu l-am mai pus pe masina, il tin de rezerva.
    Multumesc pentru sfaturi.
     
  17. Unicull88

    Unicull88 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Mogoșoaia
    Masina:
    Audi A6 C5 2.5 TDI 163 hp 2004 BDG
    Salut,
    Stie cineva daca schimb injectorul cu fir cu altul (pentru ca e defecta partea electronica) la audi A6 C5 2.5 tdi cod motor BDG 163 cp, mai trebuie facuta adaptare ceva ?
     
  18. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Injectorul cu fir n-are nimic electronic în el. Generează un semnal electric prin ridicarea acului (needle lift) produsă de presiunea din sistemul de injecție. Informația este preluată de ECU. Mufa o vei găsi nu pe injector, ci la capătul unui cablu de cca. 30 cm.

    Nu trebuie făcută niciun fel de intervenție cu VCDS, dacă injectorul nu e defect, motorul va funcționa imediat la parametrii incărcați in ECU. Când aveam Audi, am schimbat injectorul cu fir, cu unul care provenea de la un Volvo. Nu-mi amintesc să fi fost necesară vreo adaptare. Important, capital aș zice, este ca injectorul înlocuit să nu difere fizic de cel procurat.
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Allroad BiTDI
    Sa fie același cod cu al tau, nimic altceva.
     
  20. vp44 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2022
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    A6 2,5tdi motor AFB
    Am vazut ca ultimul mesaj e de prin 2022,dar poate mai are cineva nevoie.
    Injectorul respectiv,cel cu fir,G80, trebuie sa masoare intre 80 ohm ....120 ohm aproximativ,nu este foarte critica aceasta valoare.
    Rar am vazut injector stricat mecanic in acest motor 2,5 tdi,asa ca de partea mecanica nu are rost sa vorbim.
    Nu este necesara vreo adaptare,codificare,etc.
    ABSOLUT NECESAR este ca dupa montarea acestui injector,si mai ales daca sa umblat la cureaua pompei de injectie,si/sau la cea de distributie,este sa intrati in basic,04,timming cu VCDS ca sa vedeti avansul pompei de injectie.Avansul corect trebuie sa fie in 0,0 pina la 0,8 pozitiv,cu plus...atentie sa nu fie cu minus inainte si sa nu va dati seama de acest amanunt.
    Avansul pompei nu poate fi vizualizat daca acest injector nu functioneaza,electric vorbind.
    Masina va functiona normal in cazul in care acest injector are defecta partea electrica,poate doar sa va afiseze in bord ca aveti o avarie,zic doar,poate.
    Aceste injectoare le gasiti montate pe diferite motoare,important este ca forma lui fizica,exterioara,sa corespunda cu originalul ca sa poata fi montat in chiuloasa.Unele dintre ele au conector electric patrat,altele oval,etc,si pot fi inlocuite cu cel necesar,se taie cablul cit mai aproape de conector,nu de injector,si se pune conectorul necesar.
     
    adamss24 apreciază asta.

Distribuie pagina asta