1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare computer de bord la A6 C4

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de seaman, 13 Mai 2010.

  1. seaman 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 (C4) TDI Avant
    Va salut !
    Ma intereseaza daca stie cineva de pe aici ce presupune exact inlocuirea bordului cu unul cu computer de bord, pe Audi A6 C4, motorul AEL. Am gasit pe e-bay bordul nou si maneta pentru el, insa nu stiu mai departe cat se complica treaba si vreau sa stiu de la bun inceput la ce ma inham. Imi trebuie sau nu acel cod LOGIN ? Mentionez ca si pe bordul original am imobilizator.
    V-as fi recunascator pentru sfaturi avizate.

    Multumesc.
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
  3. seaman 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 (C4) TDI Avant
    Stefan,

    Multumesc pentru ajutor, o zi buna !
     
  4. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Salut Iulian!
    Interesant proiect! Mare lucru nu cred să fie să-l materializezi, numai că totul depinde de instalaţia electrică a maşinii. Dacă ai ghinionul să-i fie montată forma simplificată a cablajului, va fi un pic mai greu să-l realizezi. Toate infirmaţiile pleacă de la ECU şi în mufa mamă a acestuia firele lipsesc şi nu e foarte simplu să le cositoresti pentru că sunt foarte apropiate unul de altul.
    Am toată schema de cablare a ECU (în engleză), dacă-ţi e de folos, spune-mi si o scanez.
     
  5. seaman 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 (C4) TDI Avant
    Salut Nelu !

    Ti-as fi recunascator daca mi-ai trimite acea schema. Ce am eu priveste numai motoarele pe benzina destinate USA asa ca nu pot pune baza in ele.
    Intrebare: maneta trebuie sa fie musai de pe un diesel ? Intreb pentru ca am gasit pe e-bay o maneta de pe un S6, dar asta are mult mai multe functii.

    O zi buna !
     
  6. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Mâine o ai!
    Nu cred că maneta diferă în funcţie de motorizare. BC-ul de S6 are mai multe funcţii, cred că include şi cruise control.
    Nu-mi dau seama unde-ţi va afişa informaţia bord computerul. "Ferestrele" acelea sunt pline de pictograme active. Tabloul de bord care are BC arată altfel?
     
  7. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Sper să te ajute!
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Schema de mai sus apartine A6 C4?

    Daca ai schemele astea pentru mai multe modele de masini te-as ruga sa mi le dai si mie, vreau sa pun frumos pe forum intr-un loc de unde a fie accesibile tuturor.
     
  9. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Da, schemele sunt pentru A6 C4, posibil şi pentru A4 şi A8 din aceiaşi generaţie şi cu aceiaşi motorizare 2,5 TDI. Cartea din care le-am luat este un manual de întreţinere şi reparaţii HAYNES dedicat modelului C4 cu diverse motorizări.
     
  10. 11-YYY

    11-YYY 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2008
    Locație:
    Călimănești
    Masina:
    Audi URS6 4.2 AEC
    Daca nu ai doua mufe negre si mici in spatele indicatoarelor,atunci e f greu sa le montezi,eu am multe audi din astea si imi place sa ma joc pe la ele,dar problema nu am studiat-o inca. Daca vrei si ai timp,ne putem uita intr-o zi,problema e ca eu sunt din valcea.Apropo,am piese pentru audi modelul asta si stiu sa montez cruise control pe el, de asemenea va pot ajuta in multe probleme legate de motoarele ael si aat
     
  11. vlad_cluj

    vlad_cluj 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    A6, 1.8 T, 1998
    montare afisaj si BC a6,98

    va salut...eu la bord am doar afisaj simplu cu becuri si as dori sa cumpar alt bord cu afisaj digital si sa imi pun activez si BC sa imi arate si mie consum,portiere,etc.as dori sa stiu ce adaptari trebuie sa fac si daca se poate?
     
  12. LYON KING

    LYON KING 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    audi c4&c5 vandute, acum VW 1303 si Skoda Octavia 2.0 4x4
    Ai gresit topicul, aici se vb de A6 C4, dar nu-i bai...
     
  13. NEMESYS66 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    REMETI
    Masina:
    A6 1Z 1996
    sal am un c4 din 96 motor 1z si vvreau sal aranjez as vrea ccruz control si display stie cineva cum pot sa imi dau seama daca e modelul compatibil ecu-ul e acelasi ca si la a4 cu* 48 de pini am gasit la prieten bord si blocurile cu comenzi el mi-a zis ca a pus bordu dar mergea aiurea:readit:
     
  14. NEMESYS66 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    REMETI
    Masina:
    A6 1Z 1996
    am doua mufe mari ele is negre dar intra in ele una verde si una mov ambele is cu multi pini si aproape toti sunt conectati
    mai am una galbena ce merge la temperatura de afara si una neagra mica cred ca la temperatura de la ulei
    ecu-ul e cu 68 pini ca de a4
    eu sunt de langa oradea
    cand merg in oras am sa ma uit la bordu ala sa vad daca seamana acum nu pot am desfacut balena ii schimb interiorul zimi te rog se poate pune calculator de a4 ala cu displai mare tu ce zici?
     
  15. 11-YYY

    11-YYY 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2008
    Locație:
    Călimănești
    Masina:
    Audi URS6 4.2 AEC
    Pe modelul asta nu s-a pus niciodata asa ceva. Daca esti tare in electronica,poti sa pui. Cea mai simpla treaba e sa iei un cablaj de a4 cu computer si pilot automat si sa vezi exact care sunt firele care duc din ecu in instrument panel. Partea mai grea va fi sa pui display in indicatoarele tale. Mai simplu iei indicatoarele de a4 si le inghesui in carcasa de indicatoare de audi a6 c4. Sunt mari sanse sa reusesti.
     
  16. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    A reusit cineva sa isi adapteze BC pentru C4?
    Eu momentan am un bord de S6 care are BC care este montat pe masina.As mai avea nevoie de o maneta de stergator ptr avant cu BC si de o maneta cu Cruise Control.
    Pentru CC am gasit mai multe topicuri de pe siturile din Germania foarte detaliate cum sa iti faci lipiturile si instalatia.dar pentru BC nu gasesc ceva care sa ma ajute sa o iau pas cu pas.
     
  17. bogdan89

    bogdan89 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2011
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5 -1.9tdi AWX A6 c6 - 2.0tdi blb
    O poza cu maneta pentru BC are cineva?
    Eu am computer de bord dar nu am maneta aferenta?!
     
  18. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    Montarea manetei de BC si conectarea ei este o treaba mult mai simpla decat cea de cruise control.
    Intra pe montare BC la a4 b5 si vei gasi acolo tot ce te intereseaza.
     
  19. T-34

    T-34 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a6 2.5tdi avant 1997
    La motoarele diesel AAT si AEL cruise controlul se monteaza foarte usor, ai nevoie de maneta, mufa si patru fire de 2 metri + 4 pini pentru calculator, calculatorul e deja programat pentru cruise.
    Pentru CB e aceeas treaba maneta, mufe, 5 fire 4 duc la maneta , 1 in ECU citire consum ata, timp montare in jur de 2 ore :)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2014
  20. seaman 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 (C4) TDI Avant
    Bun, dar pomana ar fi completa daca ne-ati spune si la ce pin din ECU sa ducem firul ?
    Apoi, cat de greu se poate adapta un bord de benzinar pe un AEL ? Merita efortul sau e mai bine sa caut unul dedicat ?
     

Distribuie pagina asta