1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor benzina 3.7 L la Audi A8 D2 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de coseus, 6 Sep 2013.

  1. coseus 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2013
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A8 3.7 v8 quattro
    Am A8 3.7 v8 quattro tiptronic 169kw, nu merge motorul rotund (merge in 7 pistoane), se ineaca la accelerare, nu ma lasa nici sa schimb vitezele, am incercat sa schimb bujia care nu functioneaza dar din cate am vazut nu ajunge curent la ea, iar testerul mi-a dat urmatoarele mesaje :

    1. 18010/P1602/005634 - Power Supply B+ Terminal 30: Voltage too Low
    Possible Causes

    Cables on the Battery were removed
    Battery weak (voltage)
    Generator Disfunction
    Possible Solutions

    Check Battery Cables
    Check/Replace Battery
    Check/Replace Generator
    Special Notes

    If multiple Control Module have Power Supply Faults stored, it's most likely to be one common Problem like the ones shown above. Otherwise when only one or two Control Modules have such Codes stored you better start searching at the individual Power Supply of these Modules.
    Terminal 30 means unswitched battery power that is supplied even when the ignition is off. This is not referring to any physical terminal numbered 30.

    2. 16688/P0304/000772 - Cylinder 4 Misfire Detected
    Possible Causes

    Ignition system
    Fuel injectors
    Fuel pressure
    Running out of fuel
    EVAP canister purge valve
    Evaporative emission system
    Low compression
    Base engine problems
    Controle Module damaged
    Special Notes

    This feature search for engine misfire in a specific cylinder. Most of the time the cause for a misfire is a lack of combustion in a cylinder due to absence of spark, poor fuel metering, or poor compression.

    3. 16500/P0116/000278 - Engine Coolant Temp. Sensor (G62): Implausible Signal
    Possible Symptoms

    Starting the engine when engine is warmish or warm, idle rpm immediately is 1200 - 3000 rpm.
    Diesel: an indication is extreme long time burning time of the glow indication light.
    With all engine temperatures seldom idle rpm will vary between 900 - 1000 rpm.
    With engine warm (90 °C) the engine temperature suddenly drops (70 °C) and slowly comes back to 90 °C.
    Possible Causes

    Wiring and/or connections faulty
    Engine Coolant Sensor (G62) faulty
    Possible Solutions

    Check wiring and connections
    Replace Engine Coolant Sensor (G62)
    Special Notes

    In MY 1995-2002 (?) in Europe at VW-cars the G2/G62 had the bad reputation of breaking down often. The default G2/G62 is black and all replacements are green.
    Check if the correct Coolant Fan Control Module/Relay is installed (check part number using parts catalogue)!

    4. 16486/P0102/000258 - Mass Air Flow Sensor (MAF/G70): Signal too Low
    Possible Symptoms

    Malfunction Indicator Light (MIL) ON
    Loss of Power
    Possible Causes

    Wiring and/or Connector(s) from/to Mass Air Flow Sensor (MAF/G70) faulty
    Mass Air Flow Sensor (MAF/G70) faulty
    Possible Solutions

    Check Wiring and/or Connector(s) from/to Mass Air Flow Sensor (MAF/G70)
    Check/Replace Mass Air Flow Sensor (MAF/G70)
    Special Notes

    In MY 1995-2002 (?) in Europe at VW-diesel-cars G70 had the bad reputation of slowly losing his performance, causing loss of power. It's not a matter of defective or breaking down, but it is filthy / dirty (not easy to clean). You can check functionality by making a log in [01-engine], [meas.blocks-08], group 003 (3e gear, full throttle, from 1700-4000rpm)

    5. 16538/P0154/000340 - Oxygen (Lambda) Sensor B2 S1: No Activity
    Possible Symptoms

    Lambda Closed-Loop Control switches to Open-Loop Control
    Increased Fuel Consumption
    Emission Levels not OK
    Spark Plugs become covered with Soot (might lead to misfire)
    Rough Idle
    Possible Causes

    Lambda Sensor faulty (dirty)
    Lambda Sensor Heating faulty
    Lambda Sensor Wiring faulty
    Possible Solutions

    Check/Clean Lambda Sensor
    Check Lambda Sensor Heating
    Check Lambda Sensor Wiring


    Poate ma ajuta cineva cu mai multe detalii, deoarece la cativa mecanici am incercat dar de obicei cand vad motorul se pierd :). Daca nu o vand ieftin :)

    Multumesc anticipat.
     
  2. coseus 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2013
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A8 3.7 v8 quattro
    Update

    In tester imi zicea ca pistonul 4 nu are scanteie dar atunci cand scoti bujia de la pistonul 5 nu merge, la 4 in schimb merge
     
  3. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    fisele inversate?
     
  4. coseus 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2013
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A8 3.7 v8 quattro
    re

    Habar nu am. M-am enervat prea tare ca sa o mai duc in service si am pus o de vanzare asa cum ii la 1500Euro
     
  5. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    Sondele lambda

    Buna ziua,stimati colegi.O problema intampin la V8-ul meu.Si anume,din 4 sonde 2 sunt arse.Le-am cautat le-am cumparat pretul nu a fost pe masura asteptarilor 350,370 ron /buc,rezonabil as putea spune.Masina a fost pe tester la un meserias W-Audi din MS,deci treaba e clara ce si cum.NU exista indoiala.
    Intrebarea e urmatoarea. Influenteaza sonda lambda consumul?,sau sunt numai povesti.Acum am un consum dupa aprecierile mele de cca.20L/oras.Ceea ce mi se pare mult pt stilul pensionar de condus.La intins cu siguranta ia si acolo mult.Cert e ca computerul imi arata 14,7- 15,1 as fi incantat de un asemenea consum dar nu e cel real.
    In concluzie ii rog doar pe cei care au avut de a face cu schimbul de sonde lambda sa isi spuna parerea.Cat ar putea sa scada? Nu ma astept la 12% dar 20 chiar e mult.La 15-17 ar fi rezonabil iar afara cca.12.
    Va ascult......
     
  6. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Salutare .

    Sper ca ai cumparat sondele cu codurile potrivite si nu "universale " altfel , este foarte posibil sa fi nevoit sa le inlocuiesti din nou!

    Sonda lambda ( in cazul tau sondele ) regleaza consumul in regim constant de lucru. In oras nu o sa sesizezi nici o diferenta ci doar in afara localitatii / autostrada .
     
  7. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    Da,da sunt cele originale cu mufe.....cu cele universale nu mi-am facut de lucru.Sambata vor fi montate ,studiem apoi problema consumului...indeaproape.
     
  8. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Sondele lambda sunt acei sensori care influentiaza DIRECT consumul de combustibil. Cu 1 sonda arsa, nu treci ITP-ul.

    Sonda lambda sau senzorul de oxigen, cum i se mai spune, citeste valoarea oxigenului din gazele arse si in functie de acea valoare, regleaza cantitatea de combustibil care este necesara pentru o functionare corecta. Cantitatea de aer o regleaza soferul prin clapeta de acceleratie.

    Mersul prin oras are nevoie de mult mai multe ajustari a debitului de benzina, deci prin oras o sa fie consumul mult mai ridicat decat in exterior, cand cel putin o sonda este arsa.

    Motivul pentru care sunt 2 sonde pe evacuare, in cazul tau, sunt doua esapamente pana undeva la mijlocul masinii unde se pot sau nu uni, este ca ECU masinii compara valorile primei sonde(inainte de catalizator) cu valorile celei dea doua sonda (dupa catalizator) si daca nu sunt aceleasi valori, iti da eroare la o diagnoza.

    Nu conteaza daca montezi sonde universale sau nu. TOATE sondele de pe TOATE masinile fac exact acelasi lucru, indiferent ca ii dacie, audi, ferrari, etc. (Exista diferente intre generatiile de sonde care sunt 3 la numar, dar principiul de functionare este exact acelasi; Prima generatie de sonde au 1 sau 2 fire, pe care comunica o tensiune intre 0,5v si 5v. Generatia a 2a are 4 fire: cele 2 fire suplimentare au incalzitor pentru ca sonda sa ajunga mai repede la temperatura de functionare optima. A 3a generatie au 1 sau 2 fire in plus de generatia a 2a, pentru o citire si diagnoza mai precisa.)
     
    Ultima editare: 19 Noi 2013
  9. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    O sa incerc sa ii dau forma corecta afirmatiei colegului in mesajul anterior!

    Sonda lambda regleaza amestecul stoichiometric in functie de cantitatea de 02 pe care o citeste. Cantitatea de aer o "regleaza soferul " prin apasarea pedalei de acceleratie ! Acesta trebuie sa fie de 14.7 parti aer / 1 ( o ) parte combustibil atunci cand se atinge regimul de lucru ( turatie constanta mai mult de nu stiu cate secunde )

    CONTEAZA daca montezi sonde "universale " sau sonde oem !!! Intr-adevar , erorile nu apar pe tester , dar se simte in practica !!! testat de mine de altfel in mai multe aplicatii :( Singura modalitate in care se poate testa este cu ajutorul unui osciloscop si astfel se observa raspunsul / unitate de masura ! Diferentele sunt de ordinele miimilor de secunda si se reflecta in consumul de combustibil .
     
  10. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    Multumesc pt.explicatii. Sambata vor fi montate dupa care un studiu amanuntit asupra consumului.Voi reveni cu date concrete.
    Pe curand!
     
  11. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    Dupa cca. 800 km de la inlocuirea sondelor consumul este urmatorul in oras cca.16% iar afara 11% la o viteza constanta de 100-120 km/h.O mica problema mai are la evaporatorul de benzina ,drept pt.care iarasi mi s-a apriins check engine-ul.L-am stins pret de cateva zile dupa acre iarasi mi s-a aprins.
    Pe curand!
     

Distribuie pagina asta