1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod AKN 2.5 TDI la A6 C5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Nimsoc, 20 Ian 2009.

  1. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Neetanseitate pe traseul de motorina, posibil supapa de pe filtru,posibil furtunele....numai prin eliminare se poate afla,in primul rand sa incerce cu alta supapa originala.
     
  2. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Am schimbat furtunul de tur de la filtru de motorina pina la pompa de injectie,la fel si bucata care este inaintea filtrului.Am schimbat de asemenea supapa de pe filtru si toate furtunasele de pe returul de la injectoare.Inclusiv am pus pe furtunul de tur o supapa antiretur si degeaba.
    Continua sa nu porneasca,culmea culmilor,fix din trei in trei zile.Atunci,pentru a o porni trebuie sa pun o pompa manuala pe turul de motorina.
    Asa porneste dupa ce ii dau de doua ori la cheie si nu mai am treaba timp de fix trei zile.
    Sunt disperat.Ce asi mai putea sa verific?
     
  3. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Ți s-a dus supapa din pompă. Ori schimbi aia ori montezi o pompă lift imediat la ieșirea din rezervor.
     
  4. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Poti sa imi explici ce e o pompa lift te rog?Nu prea stiu despre ce e vorba.Multumesc
     
  5. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Pompe speciale pentru "ridicarea" motorinei sus la pompă de înaltă presiune. Anulează acel "lag" al pompei de înaltă presiune, aduce o îmbunătățire a presiunii pe injector.
    Găsești mai multe informații despre, căutând "pompe lift" te va duce către un site de off-road, acolo găsești informații despre pompa lift.
     
  6. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Poti sa imi pui un link te rog?
    Sunt in Spania si de pe mobil gasesc numai niste aiureli in limba franceza.Mersi
     
  7. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
  8. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Multumesc.
    Daca imi spui si cum se monteaza pompa si conexiunile electrice iti ramin indatorat pentru totdeauna
     
  9. andrey_honda 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi a6 motor akn 2496 110kw an fabricatie 2000
    mordor am avut si eu aceeasi problema. La mine era de la furtunul de retur unde ai filmat tu, acel furtun de retur este o bucata din plastic si restul de cauciuc. La mine la imbinarea aia tragea aer. Mi-am dat seama sugrumand furtunul de retur ce vine de la pompa si intra in valva neagra de pe filtru cu ajutoru unui patent. In momentul sugrumari am descoperit ca pe acolo imi iesea un fir de motorina cu presiune. Sper sa te ajute. Iti fac poze daca te ajuta. Am taiat bucata unde se imbina si am cumparat furtun de combustibil si l-am schimbat. De atunci nu mai am nici o bula de aer. Si eu am scapat greu de problema asta.


    In alta ordine de idei cine ma poate ajuta cu o problema: am IQ-ul (mg/str) in jur de 6.6. M-am documentat si normal ar fi intre 3 si 5 dar la mine este 6.6 mentionez este vorba de un A6 din 2000 cod motor AKN. Intrebarea este daca se poate face adaptare din vagcom ? distributia este pusa bine am 2grade ATDC si e pe dunga din mijloc in grafic. Detin VCDS si daca cineva are o ideie ce trebuie sa verific astept cu mare placere. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Sep 2015
  10. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Vine cu toate piesele de legatura. Se monteaza intre puntea spate si podeaua pasagerilor din spate.
     
  11. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Salutari, am facut o scanare si am gasit urmatoarea eroare, imi spuneti de la ce e va rog? Multumesc!!

    Address 01: Engine Labels: 059-907-401-AKE.clb
    Control Module Part Number: 4B0 907 401 AE
    Component and/or Version: 2.5l/4VTEDC G000SG D70
    Software Coding: 01012
    Work Shop Code: WSC 00012
    Additional Info: WAUZZZ4BZ1N022513 AUZ7Z0Y1493454
    VCID: 61CFD3DFEBCB7816F43-4A3A
    1 Fault Found:

    01375 - Valves for Engine Mounting; Stage 1
    31-10 - Open or Short to Ground - Intermittent
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Suportii motor, intai verifici cablajul/mufele si dupa aia ii schimbi daca e nevoie.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt "pa" cei 2 suporti de motor (de fapt cel cu senzor). Ii cumperi pe amandoi originali nu AfterMarket si ii schimbi, asadar te pregatesti cam de 200 Euro fara manopera.
     
  14. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Multumesc de sfaturi dar voi verifica mai intai firele asa cum a zis audi66. Mai am o mica intrebare, avansul cum trebuie sa fie? La mine variaza cand 1,6 cand 1,8. Am inteles ca trebuie sa fie 2grade ATDC.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  16. iun3r 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 2.5 TDI 2001
    2.5 TDI AKN bataie motor atasez linkul cu video

    Salut,
    Se aude o bataie la ralanti plus in accelerare pana la 1.400 de turatii, cum faceau daciile alea vechi bate avansu sau ceva asemanator, parca sunetul vine de dedesubtul masinii/motorului dar nu imi pot da seama ce este.
    Am trecut prin multe cu masina: am reconditionat pompa de injectie, am refacut tururile-returile de combustibil, am schimbat cativa tacheti plus culbutori distributie schimbata la timp, ulei la timp, curele, role, pompa apa schimbata.
     
  17. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Ai multe gaze de carter pe la bușon ulei ?
    Poți scoate bușonul cu motorul pornit ?
    Gazele sunt sub forma unor norișori albi care vin ciclic ?
    Dacă raspunsul este da la toate intrebarile caută să repari chiulasele.
     
  18. pustiu006 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A6, 2.5 (AKN),AN 1997-2004
    Probleme zgomot puternic admisie

    Buna ziua,

    Astazi am circulat cu masina (A6 C5, 150 cp, motor 2.5 AKN an 2000) aproximativ 60 km si am facut 2 opriri, la prima totul in regula iar la a 2-a dupa ce am oprit motorul am intarziat aproximativ 20 minute si la pornire a inceput sa se auda un zgomot destul de puternic in zona filtrului de aer, zgomot infundat de parca ar fi un tractor mai mic.
    Mentionez ca la motor nu se aude nimic, nu bate nimic iar zgomotul nu pare a fi ceva metalic. In mers nu se mai accelereaza ca inainte parca nu mai are putere si merge usor in suturi.

    A avut cineva acesta problema ?

    Multumesc antipat
     
  19. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Salut,
    Primul lucru: pune testerul pe el. Al doilea lucru: foarte probabil tachetii au cazut.

    Maine desfac un motor cu aceleasi simptome si iti spun 100% ce este.
     
  20. dragu_dorin1982

    dragu_dorin1982 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2010
    Locație:
    sfantu-gheorghe
    Masina:
    A6,2500tdi,Q,195cp,480Nm,1999
    Salut,
    Am o problema care imi mananca nervii. Am lipsa de putere grava. Actuatorul se ridica, elecrovalvele sunt noi, debitmetrul nou, pompa de inalte rectificata, ambreiaj nou si tot nu trage. Imi da eroarea cu presiune mare la admisie. Restul erorilor s-au sters si nu am alte probleme decat ca nu pot depasi nici macar un logan, imi mai si taie gazul dupa ce ca nu trage.
     
    draganvasea apreciază asta.

Distribuie pagina asta