1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Motor cod AKN 2.5 TDI la A6 C5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Nimsoc, 20 Ian 2009.

  1. draganvasea 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    a6 2.5 2001
    Vă Salut pe toți din acest forum, am și eu o problema cu un audi a6 c5 2.5tdi motor akn, acum două zile mergeam cu mașina și dintro dată a început sa se audă zgomot la motor, și să trepiede ...apoi a început să scadă puterea motorului. Am oprit și am deschis capota am observat ca vine sunet foarte tare din motor un sunet depărca ar bate cu un ciocan cineva,am scos filtru de aer și sunetul venea pe unde trage aer în motor.
    După am încercat sa o pornesc și am observat ca nu mai are presiune la pornire,după am încercat sa pornesc iar și deja nu mai pornește de loc.
    Cine poate sa mă ajute cu informații ce ar putea fi și dacă sa mai întâlnit cineva cu aceasta problema. .. Va mulțumesc mult aștept răspunsuri
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  3. draganvasea 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    a6 2.5 2001
    Am dus azi la mecanic și am găsit axa cu came varza și tacheti rupți , doar o parte a motorului
     
  4. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Treci la cele pe role de titan si ai rezolvat problema pe veci. Cost (2x chiuloase cu prezoanele lor; 2x garnitura chiuloasa; distributie noua; manopera) = in cel mai fericit caz 3000 lei depinde de piesele pe care decizi sa le inlocuiesti la distributie, asta insemnand numai cureaua fara role si alte acareturi.
    Din pacate operatia se face "stereo" nu poti repara una si cealalta nu, dar... am auzit cazuri, asa ca decizia iti apartine.
     
  5. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Nici o sansa sa scape asa de ieftin 3000 lei.Daca cumpara chiuloasele,prezoane garnituri cam atat il duc.Plus manopera si minimul de la distributie.
    Depinde ce vrei sa faci cu masina si de starea generala a masinii ca sa faci asemenea investitie.Daca masina nu a avut parte de multa grija nu merita ca ii dublezi valoare.
     
  6. draganvasea 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    a6 2.5 2001
    Sa rezolvat cu mașina , am duso la dezmembrări ca nu Mai merita de băgat bani în ia, deci ce sa întâmplat la mine până la urmă tacheti sau rupt 3 bucăți și sau dus în motor ..au ajuns pe cealaltă parte a motorului și au făcut rău la pistoane, și nu sa meritat sa mai investesc 1100 euro pe alt motor plus ulei filtre garnituri și plus manopera = egal 2000 euro trebuia sa mai investesc.
    Am luat 800 de euro pe ia la dezmembrări și am terminat cu marca audi nici sa nu aud de ele
     
  7. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    De stiam o luam eu,asta e urmatoarea
     
  8. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Cateodata stau si ma minunez si ma bufneste rasul.
    Sunt unele personaje care isi cumpara masini si abia daca ai habar ceva de ele...dar apoi sa le intretina.
    Nu cunosc personal akn sau ake bine intretinut caruia sa ii pice ceva in ansamblul chiulaselor.
    Personal la a mea...am desfacut.o acum 65000 cand am schimbat distributia....acum o luna am desfacut.o iar ...totul la locul lui...fara uzura...cum de?
    Simplu...masina a primit de la mine la fiecare 8-10 mii castrol 5w40 edge plus filtre noi...omor in pedala zilnic...motorina numai aditivata (iarna-vara)
    P.S. Niciodata nu am miscat-o de pe loc ...pina ce motorul nu a mers la relanti 3-4 min...si niciodata nu am sarit-o de 2000rpm pina nu a trecut pragul celor 60grade....iar cel mai important , toate accelerarile le incep odata cu plaja de cuplu si pedala "in fund" numai dupa 2200-2400ture.
    Asadar...se poate si la 287000km (98000 ai mei)
     
  9. max 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 2.5 TDI,2001
    salutare! de 8 ani am masina asta a6, 2001, akn, 2.5 tdi si in fiecare iarna cum scade temperatura de la 5 grade in jos pornirea este grea. trebuie sa invarta destul de mult elecromotorul ca sa porneasca. bujiile au fost schimbate, filtre, pompa de inalte reparata, senzor nu am aer pe instalatia de alimentare, masina porneste si merge impecabil can temperatura este peste 5 grade. mi-a verificat mecanicul fisele la bujii si cand pun contactul fisele nu primesc curent, deci bujiile nu lucreaza. Am mers si la electrician, mi-a verificat releul la bujii, care functioneaza si mi-a spus ca e posibil sa fie siguranta dintre releul la bujii si fise. ma puteti ajuta cu ceva pareri? ar fi sfarsitul unui calvar de 8 ierni cu pornire grea.
    va multumesc!
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Si le-a verificat ? Sunt doua, de 60 A. Sau nu stia ca sunt in cutia ECU ?
    Verifica cu VCDS si ce temperatura citeste senzorul de temperatura antigel, in paralel pe Engine si Instruments.
     
  11. max 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 2.5 TDI,2001
    mi-a zis sa-i las masina intr-o zi sa vada, ca nu stie exact unde sunt la modelul meu...ori sub bord ori pe la motor. daca sunt astea se scimba greu? cam cat ar costa?
    multumesc!
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti face asta tu acasa. Dai jos capacul de la ECU si verifici sigurantele, acum le vezi in poza 2 din postul anterior. Daca sunt arse, le schimbi si vezi cum porneste dupa. Sigurante de 60 A gasesti la dezmembrari cu 2 lei.
     
  13. max 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A6, 2.5 TDI,2001
    multumesc mult. voi incerca...sper sa rezolv
     
  14. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Salutari, revin cu o problema la masina, la o turatie de peste 1600 mi se aprinde martorul de la ulei iar cand scade sub 1600 se stinge. Am demontat pompa de ulei si am constatat ca oringul dinte motor si pompa e uzat bine. Posibil ca acest oring sa fie cauza? Multumesc.
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Pai nu isi poate da nimeni seama daca nu vede si nu verifici presiunea de ulei cand se aprinde becul.
    Dar daca oringul arata uzura mare eu zic ca nici pompa nu e la prima tinerete.
     
  16. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Am rezolvat problema, am schimbat oringul dar acun imi sta aprins martorul de ulei pe fundal galben, nu mai e pe rosu si din cate stiu pe galbene cu nivel scazut de ulei. Corectati-ma daca gresesc.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, urmatorul pas ar fi verificarea/schimbarea senzorului de pe baie daca nivelul de ulei este corect.
     
  18. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Deci pana sa umblu pentru pompa de ulei nu am avut probleme cu senzorul iar acum am eroarea asta. Sa pice asa dintr-o data? Daca era senzorul defect nu dadea pe tester??
     
  19. marius_89 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2014
    Locație:
    Alexandria, Teleorman
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2001, cod motor AKN
    Am verificat cu un aparat de masura mufa de la senzor si am gasin un fir care nu da continuitate deloc. Maine daca am timp voi verifica instalatia electrica si voi posta ce am gasit.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Usor usor ii dai de cap ... :)
     
    marius_89 apreciază asta.

Distribuie pagina asta