1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

RED Audi A4 B6 2004 1.9 TDI AVF

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de AlexPTB, 14 Dec 2017.

  1. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Timpul trece, kilometrii nu prea am facut. Mi-am "investit" timpul liber si un buget restrans intr-o alta “gaura neagra”..

    Suportii isi fac treaba cu brio, nu mai vad schimbatorul vibrand (in anunite cazuri vibra vizibil in accelerare), cutia schimba bine, sta foarte bine pe drum datorita suspensiei. Posibil sa inlocuiesc pe viitorul nu foarte apropiat si discuri, placute, lichid frana, furtune (eventual si garnituri).

    Acusi va primi revizia, tot Ravenol RUP.
     
    Ultima editare: 25 Aug 2020
    FelineQuattro, lowlife, Oudi și alți 5 apreciază asta.
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am facut revizia, filtrul de habitaclu e schimbat de cateva saptamani, Mann CUK.

    De data asta am ales gama Hengst alaturi de Ravenol RUP USVO. Au trecut 7 luni si 8903 km, ceva mai multisor (decat mi-am propus) dar s-a comportat la fel de bine.
     
    F33lings, Bogdan U, vladmang și încă o persoană apreciază asta.
  3. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Intr-un final am schimbat rama 2DIN de plastic cu modelul de aluminiu. Fara rezolvare, totusi.

    Care problema? Asta: suportul de pahar din partea dreapta avea multe momente in care ramanea blocat pe inchis, indiferent de cum il apasam sa-l deschid, din ce pozitie, cu ce forta, cat de repetat sau rar. Ok, nu e normal deoarece e un suport nou original de B7, precum cel din stanga. In prima faza am renuntat la ornamentul superior ce sta fixat pe tunel, verificand daca e de acolo problema. Nu era..

    Apoi am scos navigatia RNS-E, tot asa se comporta.

    Alta data am tras tunelul la o parte, am reverificat suruburile de prindere ale ramei, le-am desfacut, am incercat s-o repozitionez insa fara succes, era pe pozitie si nu era prima rama montata.

    Avand doua suporturi (UK si EU) le-am inversat locurile, cel de UK ramanea blocat in locul celui de EU iar cel de EU functiona bine in locul celui de UK (atat cu ornamentul decorativ montat cat si fara).

    Mi-am zis asta e, ceva nu e bine din rama (m-am jucat cu sertarul mai multor masini, atat B6 si B7, cu 1DIN de fabrica, in cazul B6 cu 1DIN, respectiv 2DIN de fabrica sau retrofit pe B7) si aproape la fiecare aparea aceasi problema.

    Ultimul lucru: montarea unei rame 2DIN de aluminiu in ideea ca se rezolva. Verificat suportul pe rama, jos, a mers cum ar fi trebuit. Demontez tunelul, scot rama de plastic, o asez pe cea de metal, mai fac o proba: merge. Montez tunelul inapoi, scrumiera, climatronicul, cotiera,.. asez suportul in dreapta, ramane blocat. :banghead:

    Singura explicatie: ceva nu e in regula la tunel, o fi stramb, apasa undeva.. problema ar fi coltul din dreapta. In stanga totul e perfect. Am slabit surubul, l-am impins inspre exterior si l-am strans la loc, dar nu era tocmai perfect. Am ales sa tai putin din acel colt. Acum functioneaza bine. Daca nu iese la prima apasare, mai apas o data si iese in mod sigur (probabil plasticul e putin deformat), dar am verificat si am gasit o posibila cauza: in partea de sus tunelul are o mica "traversa" de plastic pe care se aseaza ornamentul decorativ (de sub trimul plansei de bord), el sta putin fortat in sus din cauza ramei (asta am vazut si pe rama 2DIN de plastic) iar acea mica burta de 1-2mm poate cauza problema.

    Prea multa vorbarie pentru un simplu suport.
     
    Ultima editare: 26 Sep 2020
    arazvan2002 și F33lings apreciază asta.
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca ma intrebai iti spuneam ca nu are treaba rama. Ai muncit cam degeaba.
     
  5. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Da Ovi dar.. nu a reprezentat o problema (prea mare) si am intrebat doua trei persoane, nu stau sa-i deranjez pe toti din lista mea de cunoscuti.


    Boala grea asta.. am luat un set de jante pentru iarna, acelasi model cu ce am acum pe masina. Arata destul de bine si acestea, ma voi gandi daca le duc la sablat si vopsit (pentru o alta culoare, nu de alta sau nu).

    Mai ramane sa caut niste anvelope de iarna. Revin cu info..
     
    Ultima editare: 30 Sep 2020
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Hmmm, mi se par cunoscute jantele astea...
     
    AlexPTB apreciază asta.
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Le vazusem, dovada ca ai like la postarea aia. :)
     
  9. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Pregatirea de iarna, incet.. mai trebuie sa ajunga celalate doua anvelope.
     
    F33lings, Chriss_Deejay și Lucian96 apreciază asta.
  10. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    La mine o sa fie a doua iarna cu aceleasi anvelope, dar 205/55R16. Am fost la ski anul trecut si nu m-au dezamagit, desi masina e un B6 tractiune fata. Poate a contat si faptul ca erau noi la momentul ala, dar per total sunt multumit de ele. Sa le invarti in siguranta!
     
  11. gutza25

    gutza25 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Fetești - Ialomița
    Masina:
    A4 B9, an 2017, 2.0 tdi DETA, 190 cp, cod cutie RYQ
    Acelasi model am si eu pe b6 quattro si sunt multumit de ele cum se comporta pe zapada.
     
  12. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Era si cazul.. 2021...
     
    zamolxez, Chriss_Deejay, turbo_diessel și alți 4 apreciază asta.
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Special bronze
     
    skiper, Ticticking, zamolxez și alți 9 apreciază asta.
  14. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    :drool: superbe , un cod de culoare ?
     
  15. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Multumesc mult! Nu am idee de cod, am ales nuanta asta (bronze glossy)..

    A ajuns si “prefiltrul” de pe tubulatura.
     
    FelineQuattro, skiper, DrLexic și alți 5 apreciază asta.
  16. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Alt sfarsit de saptamana. Inca o vizita la @ovidiutm care mi-a reparat cablurile din mansonul portbagajului si a mesterit inca ceva la el.. vremea a vrut sa ne impiedice insa Ovi a gasit o solutie
     
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Tind sa cred , ca oricine care a apelat la Ovidiu are doar cuvinte de lauda , nici sa vrei nu poti spune altceva.
    Cat despre norocosii care stau prin preajma lui pot spune ca sunt foarte invidios pe ei..:crying:
     
  18. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    E un om de nota 15.

    Asa dau jantele pe masina. La soare se vede nuanta mai deschisa. Imi place mult :)

    Anvelopele le-am dat cu gel Meguiars Endurance, zic ei ca ar rezista saptmani in sir.
     
    Chriss_Deejay, Andu333, vladmang și alți 2 apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cel putin nu o sa mai ai treaba cu pilitura de fier, asta stii sigur :)
     
  20. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Da...de nota 10 Ovidiu!! Mie mi-a rezolvat comenzile pe volan, refacut cablaje la boxe in pandemie cand a facut si delivery de masini iar cand am cerut un sfat pertinent pe wats up a raspuns intotdeauna! Multumiri inca odata! "Mare om, mare caracter!"
     

Distribuie pagina asta