1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune fata si Bancheta spate la Audi A4 B5 - demontare /inlocuire - montare incalzire

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Stefan, 7 Mar 2009.

  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Astept cu interes rezultate
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am schimbat si silicoanele alea si tot degeaba.
    Sinele aveau candva un strat de vopsea (cred ca in camp electrostatic) si in combinatie cu vaselina se misca perfect. In timp insa, s-a sters stratul de vopsea si merge ceva mai greu insa te asigur ca o curatare si reungere va face scaunul mai manevrabil. Nu uita si de sina din mijloc (fata).
    De asemenea e bine sa urmaresti si daca mocheta nu interfereaza cu miscarea scaunului pe sine.
    Eu am facut operatia asta la multe b5-uri si merita, chiar devine mai manevrabil.
     
  3. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Aveti idee,scaunele de A6 C5(2000-2001) se potrivesc pe modelele noastre?
     
  4. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    din cate stiu eu nu se potrivesc plug and play la prinderi, dar daca esti dispus sa faci modificari orice se poate ;)
     
  5. JhonnKamisei

    JhonnKamisei 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    Tg. Neamt
    Masina:
    Audi 80 b4 2.0E automat Audi A4 b5 1.6i 2001
    Tutorial reparatie incalzire scaun A4 B5 2001

    Salutare....Sa speram ca va e de ajutor si sper ca am postat in sectiunea corespunzatoare

    Probleme care ar fi :
    1.Buton defect
    2.siguranta defecta
    3.rezistenta din scaun intrerupta
    4.mufele de sub scaun neconectate sau contact imperfect

    In cazul meu :
    Incalzirea din scaunul soferului functiona ...cel din dreapta ...nu.Deci siguranta iese din discutie.
    In cele mai frecvente cazuri se defecteaza rezistenta din scaun datorita asezarii cu genunchiul pe scaun (in special cei de la spalatorie...eu ii avertizez de fiecare data)
    incepem cu demontarea scaunului.In partea din fata are un stift care se scoate si o saiba patrata care ii permit deplasarea in spate maxim . In partea din spate se scot capacelele de plastic de la sina care au fiecare cite un surub cu cap cruce.
    Sa nu uitam de mufele de sub scaun care trebuie deconectate.
    IMG_20150110_110420.jpg
    Pasul urmator...impingem scaunul in spate (spre bancheta) pina iese de pe sina.
    Odata iesit scaunul de pe sina il ridicam putin in sus cu o mana de sezut si cu cealalta de spatar si-l tragem usor in fata....apoi il scoatem afara in masina pe portiera din fata.
    Odata scos afara scaunul trecem la demontarea lui.
    Scoatem plasticul din lateral(2x surub cap cruce)
    IMG_20150110_110303.jpg IMG_20150110_110324.jpg
    Cu o surubelnita dreapta inlaturam butonul de reglaj al spatarului
    IMG_20150110_110559.jpg IMG_20150110_110610.jpg
    Desfacem mufele si firele care tin de spatar
    IMG_20150110_111049.jpg IMG_20150110_111055.jpg IMG_20150110_111108.jpg IMG_20150110_111241.jpg
    Intoarcem scaunul pe partea cealalta si tragem de suportul de centura in jos pentru a avea acces la indepartarea plasticului care are trei dibluri de plastic(se scot greu....trebuie ceva ascutit ...gen ac mai gros)
    IMG_20150110_111400.jpg IMG_20150110_111406.jpg
    Acum separam spatarul de sezut
    IMG_20150110_112257.jpg IMG_20150110_112342.jpg
    Trecem la scoaterea tapiteriei
    IMG_20150110_114139.jpg IMG_20150110_114145.jpg IMG_20150110_114149.jpg IMG_20150110_114152.jpg
    Apoi cu ajutorul unui patent cu varful ascutit trebuie desfacute niste cleme facute din sarma care tin tapiteria de niste tije tot din sarma
    ATENTIE:Nu incercati sa scoateti tijele din tapiterie!!
    imi pare rau ca ma luasem cu treaba si am uitat sa mai fac poze
    Dupa ce am dat jos tapiteria am ajuns la rezistenta si defectul era vizibil...firele care fac legatura intre rezistente erau rupte.
    Le-am cositorit ....izolat ca nu cumva sa se atinga de tijele metalice si am montat la loc
     
  6. 1n$4n3 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 2.6 V6 benzina 1996
    Am gasit un set de scaune si o bancheta rabatabila de pe un avant si vroiam sa stiu daca exista vreun truc prin care as putea potrivi bancheta la sedanul meu dotat deasemenea cu bancheta tot rabatabila..
     
  7. kylexyt 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2013
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    A4 B5, 1.9, 2000
    Detin un A4 B5 avant facelift si nu reusesc sa rabataez bancheta spate. Ambele manere sunt stricate, partea din dreapta se misca, dar nu se deblocheaza de tot, iar partea din stanga nu se misca de loc. Cum as putea sa faca sa deblochez sistemul si daca reusesc o sa am probleme cu ea, adica sa-mi cada in mers ?
     
  8. Corodeanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 1.8T quattro 1995 ( 240 cp )
    salut tuturor

    Mi-am luat recent un set de scaune fata si bancheta din piele. Scaunul de la sofer are incalzire, airbag, doua fire care duce la centura si reglaj sezut si spatar electric. Cel din dreapta are incalzire, airbag si cele doua fire care duce la centura. Reglajul este manual plus butoanele din bord pentru incalzire. Provin de pe un A4 B5 model american, dilema mea este de unde pot lua curent pentru incalzire si reglajul electric sa functioneze doar cu contactul pus. As vrea sa trag firele prin siguranta in panoual de sigurante. Ce sigurante sa le pun (5, 10, 15, 20). Cum sa le fac functionale ? Multumesc.
     
  9. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pt încălzire îți trebuie butoanele. Vezi tot pe mașină de unde ai luat scaunele. Tot de acolo ți-am trebui și instalația electrica pt ele, altfel o faci tu, dar butoane tot îți trebuie.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Corodeanu, ceva ma face sa cred ca doar cu precizarile lui Razvan nu te vei descurca;)
    Eu zic sa cauti in Elsa schema electrica de la un A4 care are aceasta dotare de fabrica si sa faci lucrarea exact ca acolo. Ai si valorile pentru sigurante, tot ce trebuie.
     
  11. Corodeanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 1.8T quattro 1995 ( 240 cp )
    am reusit

    Am reusit sa le montez si sa le fac functionale. In legatura cu montarea scaunelor a trebuit sa tai de pe sasiu suportul care culiseaza sina de pe mijloc. La scaunul sofer vine prins in 4 puncte in loc de 3, 2 fixe (gaurile exista pe sasiu) 2 pe sina, cel din dreapta a intrat la locul lui.
     
  12. adrianu93 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Vadu Crisului
    Masina:
    Audi a4, 1.9 TDI 116 CP, 2001
    Problema scaun sofer

    Salutare! Am o mica mare problema, a cazut ceva chestie mica si galbena de sub scaun. N-ar fi o tragedie, doar ca nu mai pot regla scaunul prea bine, are joc mare pana sa intre acel cui in locas. "Chestia" pare sa fie din silicon. Nu ii mai gasesc locul de provenienta. :D Daca a mai intalnit cineva asa ceva si ma poate ajuta, i-as fi foarte recunoscator. Mersi! :uhm:
     
  13. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    M-am uitat sub scaun la mine si singurul lucru care sa semene cu ce zici tu e un dop cred, pe sina din dreapta a scaunului, in interiorul sinei, cu scaunul pe pozitia ridicat complet se vede foarte bine din spatele scaunului. E de fapt intre bratul rotund si cel subtire si lat.
     
    Ultima editare: 25 Iun 2015
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  15. adrianu93 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2014
    Locație:
    Vadu Crisului
    Masina:
    Audi a4, 1.9 TDI 116 CP, 2001
    gtincu Mersi mult. Numai bine.

    Cristi, mersi mult. Asa e, am rezolvat problema citind acel post. Promit sa caut mai bine pe viitor. Graba strica treaba. Numai bine.
     
  16. VL 62 MIS

    VL 62 MIS 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    Salutare tuturor,
    As avea si eu nevoie de o informatie: masina mea nu a avut scaune incalzite, am cumparat scaune cu incalzire, mufe, butoanele din bord cu tot cu mufe, acum problema este care cum sunt firele. E unul gros rosu cu alb care banuiesc ca e plusul de contact, maro minusul, albastru cu galben este si in buton si in scaun, albastru cu alb este la fel si in buton si in scaun, albastru cu gri este iluminarea la buton si mai este un firrosu cu negru la buton care nu stiu unde sa il leg iar la scaun este maro cu galben care la fel, nu stiu unde sa il leg.
     
  17. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Incalzire scaune

    Salut! Am la audi.ul meu, A4 B5, scaunele cu incalzire dar masina nu este prevazuta cu incalzire in scaune...asa am cumparat.o cu scaunele cu incalzire dar nemontate... Ce trebuie sa fac sa le montez? Trebuie sa schimb climatronicul?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @DragosM90 trebuie sa tragi niste fire. Daca nu te pricepi te sfatuiesc sa mergi la cineva care a mai facut asta ca sa-ti faca instalatia exact ca cea de fabrica cu pini originali la fire, fire trase in siguranta din tablou si asa mai departe.
    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi. Citeste acest topic de la inceput unde a fost mutat mesajul tau initial pentru ca despre ce intrebi tu s-a mai discutat chiar de la inceputul topicului. Bafta.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    @DragosM90, dacă te-ai uitat la mufe ai văzut ca trebuie să tragi 4 fire la la fiecare scaun (iti trebuie si mufele de pe instalatia masinii) și îți trebuie alte butoane (din nou, cu mufe cu tot) plus 2 blanc-uri. De la butoane trebuie să treci prin panoul de siguranțe (44) și apoi terminal 15, adica plus contact.
    NU AI NEVOIE de alt Climatronic pentru ca comenzile de la incalzire scaune pentru modelul tau de masina, nu sunt pe Climatronic.
    Pentru instalare trebuie demontate scaunele, pragurile, consola centrală, torpedoul și plasticul de sub volan, ridici mocheta și pe acolo se trag firele respectiv te legi la masă. E ceva de lucru, aproximativ o zi plină însă, la iarna o să te feliciți pentru opțiunea asta.
     
  20. 1n$4n3 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 2.6 V6 benzina 1996
    Salut. Am decis sa schimb interiorul deteriorat cu un altul tot de pe un B5. Scaunele fata initial erau fara airbag, fara incalzire, fara reglaj lombar. Doar bananul reglaj pe inaltime doar la scaunul soferului. Noile scaune am vazut ca au cate 2 astfel de mufe. Pe ele am vazut eticheta de la airbag. Ambele mufe sunt de airbag? Daca eu nu am avut scaune cu airbag, cum le pot adapta pe acestea?

    http://tinypic.com/view.php?pic=15g3s7a&s=9#.VkUM93YYZTc
     
    Ultima editare: 13 Noi 2015

Distribuie pagina asta