1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C5 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de hudemas, 30 Noi 2010.

  1. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Multumesc pentru apreciere... In ritmul asta o sa ai cat de curand un statut de FOST membru al clubaudi.ro Eu ti-am dat un raspuns pertinent si tu te comporti ca pe camp. Evident unele chestii se dobandesc la nastere, altele se cultiva...
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    crysty7 daca taceai filizof ramaneai. Trebuia sa intrebi si tu prieteni electronisti ce inseamna "a suna" 2 (doua) fire.
    Iti spun eu ce inseamna: iei un aparat de masura si masori la ambele capete daca au continuitate adica "le suni".

    Data viitoare nu mai scrie mesaje in bataie de joc la adresa nimanui. Deja ai o a 2-a bila neagra si ai mai fost avertizat pentru insulte si arogante verbale la adresa colegilor de forum.

    Nu astept nici o scuza si nici o explicatie pentru ca iar o sa stai pe bara sa privesti forumul.

    O seara buna
     
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Cum pot desface bancheta spate pentru ca vreau sa incerc sa ajung la senzorul abs de fapt la mufa lui (pare ca intra sub bancheta), pentru ca mie cam teama sa fortez ceva pe acolo prosteste. Masina este un A6 C5 avant
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Ian 2015
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mare_hotz o smulgi/tragi in sus din cleme. Bafta.
     
    Ultima editare: 19 Ian 2015
  5. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    ok Cristi,mersi frumos pentru promptitune
     
  6. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Asa, si cumpara-ti alte 4 cleme de prindere bancheta. Mai mult ca sigur se vor rupe, nu toate, dar se vor rupe. La mine s-au rupt 3...
     
  7. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    auuuu:) in cazul asta ma mai abtin cateva zile,intai sa gasesc clemele:)
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Le gasesti la reprezentanta si costa in jur de 1 euro bucata.
     
  9. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Bine ca exista reprezentanta la doi pasi de mine:)maine le imping o vizita
     
  10. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    maharu3...bun tutorial....stii si cum se demonteaza capacul din spatele spatarului de scaun, cel pe care e montata plasa depazitare diverse, pentru a avea acces la sistemul de reglaj rombar ? Multumesc.
     
    Ultima editare: 23 Ian 2015
  11. Alexandru21

    Alexandru21 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A6 Avant,2.5 TDI AKN
    Salut! Astazi am scos bancheta spate la masina din semnatura cautand pompa din rezervor(am aflat ca e in portbagaj pana la urma) si am observat ca aveam niste mufe deconectate sub bancheta ,nici nu stiu ce rol au...acuma nu stiu, ca erau asa inainte sa scot bancheta ori s-au deconectat in timp ce am scos bancheta , voi ce credeti? Stima.
     
  12. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Sunt contactele de centura & airbag pentru locurile din spate, cam tarziu raspunsul dar acum ti-am vazut postul.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2015
  13. ioio_viola

    ioio_viola 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6, 1.9TDI 131HP AVF, 2002
    stiti cumva cum scot modulul de ridicare/coborare a scaunului? nu mai coboara scaunul.

    [​IMG]
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Dai scaunul maxim spate, scoti capacul de plastic, desfaci cele doua surube de sub scaun care tin scaunul fixat, il impingi in spate cat se poate apoi il ridici din partea din fata, misti mufele sa vezi daca nu ai contact imperfect. Daca nu functioneaza, scoti scaunul afara pe usa din spate si il desfaci, verifici motorasele.
     
  15. nelu severincu

    nelu severincu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2016
    Locație:
    Gura Humorului
    Masina:
    A6, 1,9TDI,2000
    Salutare !Cine stie cum se schimba comutatorul electric de pozitionare a scaunului fata la un A6 din 2000?:anbet:
    Nu pot modifica pozitia sus-jos a scaunului pentru ca e rupt butonul de comanda! Probabil trebuie schimbat comutatorul dar nu stiu cum !
     
    Ultima editare: 27 Apr 2016
  16. ***H2SO4***

    ***H2SO4*** 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2,5 TDI 114 KW 2001 AYM Multitronic
    Salut,stii cumva cum se da jos partea din spate a spatarului,ca am tot tras de el dar nu vreau sa rup ceva,stiam ceva de culisat in sus sau jos dar nu reusesc si pace..multumesc anticipat
     
  17. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Uite aici, ti-am facut un DIY:

    Demontare / montare scaun Audi A6 4B C5

    Demontare spatar:

    1. Se scoate cantul din plastic negru (foto 1) al tapiteriei din santul panoului din spatele spatarului (foto 2-imagine de ansamblu si foto 3-imagine de detaliu) incepand din partea de jos, stanga sau dreapta, cu o surubelnita dreapta si tocita, astfel incat sa nu agatati tapiteria. Dupa ce ati scos unul din capete, care este destul de bine ascuns in santul panoului (trebuie sa-l cautati bine si de preferat cu capul in jos, pe sub scaun), urmariti intreg santul in sus si apoi coborati pe partea cealalta.
    2. Dupa scoaterea tapiteriei din sant, mai sunt doua clipsuri din plastic galbene care conecteaza partea de jos a panoului din spatele rezematoarei de scheletul metalic al scaunului. Aceste clipsuri apar in foto 4 si sunt montate in suportii din plastic negru ce apar in foto 5. Aici e o problema pentru ca daca trageti prea tare, clipsurile in loc sa iasa din gaurile de pe scheletul metalic al scaunului ca in foto 4, raman blocati in schelet si cand trageti se smulg suportii din plastic negru de pe panoul de carton prsat, caz in care trebuie cumparat alt panou daca s-a gaurit cartonul din care e facut.
    Mai exista o varianta de demontare in afara de cea scoaterii clipsurilor de pe schelet, si anume scoaterea clipsurilor din suportii de plastic negru. Clipsul intra in suportul de plastic printr-o fanta de acces ce se poate observa in foto 5. Problema este ca nu toate panourile au acea fanta orientata in aceeasi directie (in jos, spre exemplu, cum este cazul in foto 5), iar daca nu stiti cum sunt orinentati, riscati la prima demontare sa smulgeti suportii negri. Eu personal prefer aceasta a doua varianta pentru ca stiu directia fantei de introducere a clipsurilor, insa dat fiind ca am intalnit suporti montati atat cu fanta in sus, cat si in lateral, nu o recomant pentru prima demontare a scaunului. Ulterior, dupa ce vedeti cum sunt orientate pe masinile voastre, incepand cu o eventuala alta demontare, puteti incerca varianta a doua.
    In foto 4 este o demontare cu clipsurile iesite de pe schelet si ramase in fanta suportului (aceasta fiind si pozitia din care se va incepe remontarea panoului la locul lui), iar in foto 5 apare o demontare prin scoaterea clipsurilor galbene de pe suportul aferent prin impingerea panoului in sus, cu clipsurile galbene ramase la locul lor pe scheletul scaunului.
    3. Se scoate becul pentru iluminat podeaua pasagerului din spate. Se foloseste o surubelnita dreapta actionandu-se spre exterior prin fanta tehnica prevazuta de fabricant ce apare in foto 3 marcata cu verde. Dupa ce ati scos becul, decuplati cei doi pini si introduceti cablajul la loc prin gura de vizitare.
    4. Se lasa in jos panoul de carton si se elibereaza de marginile tapiteriei in partea de sus, de jur imprejur.

    Demontare integrala:
    Aveti atasat si un link cu demontarea integrala a unui scaun de A6 C5, cu explicatiile aferente pe toata durata operatiunii. La minutul 11:20 incepe demontarea panoului din spatele rezematoarei:

    Observatii personale:
    1. Nu va sfatuiesc sa trageti de firele becului de iluminare inclus in panoul spatarului inainte de scoaterea becului (asa cum s-a procedat in clipul video) pentru ca pinii pot fi oxidati si daca nu ies, rupeti cablajul. Intai scoatei becul de la locul sau, apoi analizati situatia pinilor si cu ei la vedere alegeti cum ii decuplati.
    2. In clip se opteaza pentru varianta a doua de decuplare a clipsurilor galbene, respectiv scoaterea lor de pe suportii panoului in loc de scoaterea lor de pe schelet. Nu s-a tinut cont de directia fantei de montare a clipsurilor, insa avand in vedere a este cel mai mare centru de dezmembrari Audi din Statele Unite, cred ca respectivul operator cunoaste inclusiv rezistenta materialelor acelor plastice si si-a permis o abordare mai in forta. A se observa totodata ca intai a cautat pozitia ideala din care trebuie actionat asupra clipsurilor pentru evitarea smulgerii suportilor de pe panou.

    Restul componentelor scaunului nu ar trebui sa reprezinte o problema intrucat prin deschiderea spatarului, respectiv prin intoarcerea sa cu susul in jos, totul este la vedere.

    Succes!
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  18. ***H2SO4***

    ***H2SO4*** 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2,5 TDI 114 KW 2001 AYM Multitronic
    multumesc mult de tot,super video
     
  19. Bozonc Andrei

    Bozonc Andrei Bronze Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2003 150 hp Quattro/ A4 B5 2.4 ARJ 1999 165hp Quattro/ A6 C5 1.9Tdi AWX 2002 170hp
    Vad ca nu s-a postat de ceva timp aici, dar vin si eu cu rmatoarea intrebare
    Se poate monta incalzire in scaune daca am o masina de pe care pot luat absolut totul pentru asta(scaune, instalatie, panoul de clima cu incalzire)
    instalatia trece si prin modulul de confort?
     
  20. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Salutare, am citit topicul dar nu am gasit un raspuns. Am vazut ca a mai intrebat un coleg mai in urma dar nu a raspuns nimeni, asa ca revin si eu cu intrebarea: cum se scoate suportul de pahare din bancheta spate?

    Multumesc.
     

Distribuie pagina asta