1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat cumparare AUDI A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de yotis, 24 Feb 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca masina nu a fost servisata corect, la timp, asteptarile tale trebuie sa fie zero.
     
  2. Dancapitan de plai 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Adjud
    Masina:
    Audi a6 c6 2.0 blb 2006
    Proprietarul a spus ca de 3 ani de cand are masina nu a schimbat uleiul in cutie
    Asta nui lucru bun parerea mea
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dan deja intrebarile tale exced titlul acestui topic. Exista tone de informatii pe net si sute de pagini aici in acest forum, fa un efort si ajuta-te singur. Apuca-te de citit serios cateva saptamani si pe urma te asigur eu ca o sa stii ce vrei sa cumperi.
    Deja desfacem/despicam firul in patru pentru ceva ipotetic, daca si cu parca, ceva ce se va intampla si asa mai departe.
     
  4. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Depinde de cit si cum a folosit-o.
    In principiu uleiul in cutie se schimba la 60000km.
    Daca proprietarul nu l-a schimbat in trei anu nu inseamna neaparat un lucru rau, dar nici bun, cum spui si tu.
    Cel mai bine este sa ii faci o revizie si o diagnoza foarre serioasa la un atelier care stiu cu ce se maninca modelele acestea de audi.
    Sau, si mai bine, orienteaza-te spre un model cu cutie manuala.Asa scapi de multe griji si batai de cap.Crede-ma, sau crede-l pe Nucugheri care a avut automata si a facut conversia la manuala.
    Cel putin asta ar trebui sa iti dea de gindit.
    E alegerea ta
     
  5. Dancapitan de plai 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2016
    Locație:
    Adjud
    Masina:
    Audi a6 c6 2.0 blb 2006
    Ok mersi mult
     
  6. Dragoi Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4B 2.4i V6 2001
    o am de jumatate de an! scuze pt intarzierea raspunsului. sunt foarte multumit de ea fiind prima masina cu cutie automata.
     
  7. Skywalker

    Skywalker Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Renault Grand Scenic 1.9dCi
    Uleiul la CV automata tiptronic sau multitronic se inlocuieste la 60.000km parcursi sau la 5 ani (asa tin minte)
    Varianta Quattro la sasiul 4bc5 a fost echipata cu manuala sau tiptronic
    Varianta tractiune fata la sasiul 4bc5 a fost echipata cu manuala sau multitronic.
    La automate daca te uiti la schimbator nu iti dai seama de care ai, poti afla daca mai ai eticheta in portbagaj la roata de rezerva sau din decodarea VIN, tiptronicele incep cu 5hp19...
     
  8. andrei delescu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 Allroad 2.7T (2001)
    Ce parere aveti despre un 2.5 TDI BDH quattro cu 450.000 km? Mai duce 50.000 fara investii majore? Nu am gasit pe nimeni sa se laude cu asemenea kilometraj pana acum (decat pe forumuri din olanda, germania etc...). Problema mea este ca nu vreau sa investesc in reconditionare motor/pompa de motorina cel putin un an.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este la ghici. Pregateste-te cu bani seriosi pentru ca la km aia poate pica orice si acest motor este unul costisitor la intretinere si mai ales cauta sa gasesti mecanic /mecanici bun/ buni altfel o sa te alegi cu o gramada de fiare nefunctionale la parametrii optimi. Inainte de mai intreba astfel de lucruri citeste integral toate topicurile dedicate motorului 2.5 TDI din aceast arie.
     
    Ultima editare: 24 Iul 2016
    drogas apreciază asta.
  10. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Depinde cat de bine a fost intretinut, ca si piese in miscare doar ansamblul chiulaselor este mai periculos,personal cunosc un ake cu 428000km cu chiulasele revizuite odata si in rest merge foarte bine, dar cum spunea si Cristi...la km aia este un joc periculos, daca nu pun prea multe intrebari ce pret are masina si de unde o iei?
     
  11. andrei delescu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 Allroad 2.7T (2001)
    Din Oradea cu 4000 Euro fix, taxele platite, inclusiv impozitul pe 2016, asigurare 6 luni pana schimb talonul.
    Omul a spus ca are alte ceasuri si pe ele scrie 170.000, daca vreau mi-o vinde cu atata, dar el stie ca reali sunt 474.000km.

    Omul care o vinde este mecanic si a avut grija de masina asta din 2011 cand a intrat in tara, el a cumparat-o de la propietar in decembrie 2015. Mi-a povestit ca a schimbat multe, dar nu are probleme la pompa de injectie, injectoare, axe si niciodata nu a intalnit un BDH cu astfel de probleme.
    Nu prea mi-a explicat de ce o vinde, doar ca are alte planuri, ca e posibil sa plece din Romania.
     
  12. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Orice mașină poți sa iei și sa facă probleme indiferent de km.
    Ce vrei tu sa afli este imposibil.eu am văzut motor de genul cu 600000km fără sa fac probleme și am văzut motoare sub 100000km care s-au stricat.

    Prin 2004 am văzut Dodge Viper la Casa Auto Brașov cu motorul stricat și mașină avea 360km toți de noua și nu poți sa îmi zici ca a fost stilul de vină.
    Asa dar nu o sa afli niciodată ce vrei tu ,,certitudine și siguranță"
    Masina este loterie sper sa alegi numerele potrivite
     
  13. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    O cumpara in decembrie 2015 si dupa jumatate de an o vinde?
    Ar trebui sa iti c-am dea de gindit lucrul asta.
    Povestea cu plecatul din Ro e ...poveste.Parerea mea.
     
  14. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    La banii aia gasesti una cu km mai putini ,istoric si dotari pe ea,parerea mea...daca scototesti un pic mai sus o sa gasesti punctele forte un poti proba masina, cel mai indicat un tester,o proba de drum si o verificare mai amanuntita. Legat de pompa...nimeni nu poate garanta cat si cum v-a merge,pentru ca sunt foarte imprevizibile....legat de axe si tacheti e alta poveste
     
  15. andrei delescu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 Allroad 2.7T (2001)
    Mulțumesc pentru răspunsuri. M-am hotărât si o sa merg in Germania (din nou) sa cumpar un a6 c5 2.7T mașină cu full service history si 2 propietari, pret 3300euro 200k km. Aproape full options. Cu imatricularea o sa am bataie de cap dar prefer o benzinara.
     
    mare_hotz apreciază asta.
  16. Bogdan_fiscu

    Bogdan_fiscu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Siret
    Masina:
    Audi A4,2002, motor 1.9 AVB 101cp
    Salut..sunt nou in forumul acesta si vreau sa pun o intrebare:
    Sunt interesat sa cumpar un A6 limuzina din 2002-2003,motor 1.9 diesel de 131cp sau 116cp
    Ce-mi recomandati si ce sa urmaresc(mai ales tipul de motor)
    Va multumesc.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2016
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul asta integral si toate topicurile din aceasta arie inainte sa-ti cumperi masina chiar daca asta inseamna multe zile petrecute pe forum. Bafta.
     
  18. MagicHands

    MagicHands 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    iasi
    Masina:
    Polo 9n1, Octavia 2
    Salutare tuturor !
    Sunt in cautarea unei berline pe care nu o vezi la orice colt de strada, iar vremea C5-ului a cam apus, in Iasi cel putin. Momentan am o Octavia 2 la care pot apela, dar nu e masina personala, e bicicleta familiei ca sa zic asa. In rest conduc un Polo 9n1, un tanc de masina ( ca fiabilitate si grosimea tablei )
    Am foarte multi prieteni cu masini cu vesnicul 1.9TDI, detin o Octavia 2 cu 1.9TDI, si foarte multe din aceste motoare au peste 300.000km.
    In afara de ocazionalul ax cu came, si ocazionala turbina, cam toata lumea e multumita. Iar toti amicii mei nefericiti cu motoarele de 2.0TDI PD ma sfatuiesc sa strang bani si sa merg deja spre CR-urile post-2008, dar nu ma intind asa tare financiar, si nu sunt convins de calitatea masinilor noi. Am pe cineva in familie, Golf 7 1.2TSI, luat de nou, in primii 500 de km i s-au desprins chederele de la portierele din spate. La 3000 i-a picat start/stop-ul. La 5000 inca se ruga de reprezentata sa ii dea infotainment-ul in romana.Distractie si acordeoane, la 22.950 euro, banul jos ochiul la usa, nu leasing, nu deducere TVA.

    Intrebarea mea pentru voi este daca se mai merita in Romania anului 2016 sa cumperi un A6 C5 1.9TDI ?
    Doresc strict 1.9TDI, pentru ca voi folosi masina mai mult in mediu extra-urban, in oras folosesc predominant transportul in comun. Provocarea este ca un asemenea motor cred ca are aproximativ 400-450.000km, realistic vorbind.
    Aceasta masina va fi doar un pas intermediar in viata mea, mai mult de 2 ani nu intentionez sa o tin ( asta daca nu ma surprinde placut ), iar valoarea de revanzare nu ma intereseaza. De asemenea, nu ma intereseaza puterea in mod deosebit, intrucat de 100-110 km/h nu trec, indiferent de masina. Eu consider ca in Romania dupa 120km/h nu mai esti in siguranta, orice ai conduce. Si, in final, bugetul meu este undeva la 4-5000 euro. Posibil sa o trec pe firma.

    Va multumesc !
     
  19. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    MagicHands,
    In 2016 se merita cumparata ACEASTA masina.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Totodata te intreb si eu, ce raspuns ai vrea sa primesti la "Se merita un asemenea Audi in 2016 ?"
    Daca gasesti un C5 sa iti placa, vazand ca esti fan al marcii/modelului, normal ca merita daca masina este in mintile ei si nu un cazan/coaja de la samsari.
    In schimb, daca 2-3 persoane iti zic ca nu merita C5-ul, tu nu iti mai cumperi masina ? Sau cum ?

    Chiar nu inteleg rostul intrebarii, repetate cu insistenta.

    In schimb, ce ai putea sa faci este sa citesti fiecare arie a platformei C5 si iti vei face o imagine de ansamblu la tot ce inseamna probleme specifice modelului, intretinere, fiabilitate, etc.
    O impresie creata si dobandita de tine insuti conteaza si cantareste mult mai mult decat ce iti vor raspunde cateva persoane pe un forum.
     

Distribuie pagina asta