Caldura in masina A6 C5 - caloriferul din masina - incalzirea suplimentara cu rezistenta electrica

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de nucugheri, 29 Oct 2012.

  1. 13YTe

    13YTe 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6, V6 2.5 TDI (BFC), 2003, WAUZZZ4B13N042906
    Am rezolvat cu caloriferul din habitaclu, am cumparat NISSENS 70232 compatibil cu a mea care a venit cu tot cu ORING-uri / coliere cu suruburi saibe, growere si ceva burete.
    Azi mi-am luat inima in dinti asa cum spunea un coleg fara femeie si copii in jur si m-am apucat de treaba, l-am schimbat, cei care vor sa faca treaba asta sa se pregateasca de contorsionism deoarece pozitia in care e montat e dificila de ajuns dar se poate.

    Contrar temerilor mele tevile s-au desfacut destul de usor cu ajutorul unei surubelnite, insa tot contrar asteptarile am facut baie cu peste 1,5l de antigel (ma asteptam sa curga 0,2-0,4l...
    La scoaterea caloriferului pe langa switch-ul de la pedala de frana care trebuie scos, mai trebuie scoasa mufa de la pedala de acceleratie si toate mufele de la rezistenta de incalzire auziliara, chiar si asa exista un manunchi de cabluri destul de gros care trec exact prin spatele caloriferului si care incomodeaza, dar cu perseverenta am trecut si de ala si am reusit sa scot vechiul calorifer.

    La montare, lucrurile au mers snur, nesperat de bine, caloriferul NISSENS este putin mai subtire decat cel original ceea ce il face usor de introdus in locasul de plastic al climei, conductele le-am dat la capete cu un strat foarte subtire de vaselina si le-am pus ORING-urile noi din pachet, colierele le-am lasat pe cele vechi originale, stranse bine cu ajutorul unei chei micro cu crichet doar cu bitul PH2 ca atata are loc acolo, am pus mufele esentiale la loc (acceleratie si frana) plus rezistentele auxiliare.
    Completat antigelul si am dat cheie, am lasat-o la relanti timp de 15-20min si desi antigelul ajunsese la 90*C atat in bord cat si pe tester conductele si caloriferul erau reci sloi de gheata, am mai stat 5-10min degeaba.

    OK, nu baga la relanti, am zis sa dau o tura cu masina in sarcina ca sa se aeriseasca instalatia, am pus clima pe ECO, temperatura si turatia aerotermei la MAXIM.
    Dupa aproximativ 10min 3-4km in oras a inceput sa se incalzeasca, putin, dupa alti 3-4km baga aer cald bine iar cand am ajuns inapoi in parcare era sauna curata in masina, dar la oprire nivelul antigelului din vasul de expansiune scazuse sub minim desi eu pusesem intre minim si maxim - semn ca a dat aerul afara din calorifer si conducte.

    Totusi inca nu am pus la loc plasticele deoarece voiam sa verific etanseitatea imbinarii conductelor cu caloriferul si pare ok, nu curge nimic.

    Inainte sa inchid operatiunea monstru doresc sa va intreb:
    Cum as putea verifica si rezistentele pentru incalzirea auxiliara electrica deoarece la mine nu baga nimic pana nu ajunge sa se incalzeasca caloriferul si suspectez fie acele rezistente fie, daca au, o siguranta arsa care nu le alimenteaza...
    Stie cineva ce valoare au sau masor doar continuitatea si nimic mai mult? Siguranta pentru incalzirea auxiliara exista si daca da in care dintre panouri?

    Multumesc frumos, sper sa ajute ce am scris si pe altii - timpul necesar manoperei undeva intre 2-3 ore.
     
    Ultima editare: 16 Ian 2024
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai niste SSP-uri (in mai multe topicuri de pe acest forum despre incalzirea cu rezistenta electrica adica PTC) detaliate (corect ar fi detailate pentru ca acest cuvant provine din limba franceza) unde sunt explicate foarte bine diagramele electrice si principiile de functionare ale PTC.
     
    13YTe apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @13YTe Poti sa ii vezi stadiul de functionare in VCDS, dar nu mai imi aduc aminte unde. Cauta pe grupuri ceva de felul Auxiliar Heating Element Z35.

    Oricum, ca sa porneasca ai "50" de conditii :
    - temperatura exterioara sa fie sub 5 sau 10 grade
    - temperatura antigel sub 50 sau 60 grade
    - sa nu fie apasat buton ECON
    - clima sa fie pe AUTO
    - temperatura setata pe clima trebuie sa fie 28 sau 29 grade
    - sa nu ai consumatori mari porniti (gen incalzire in oglinzi si luneta)
    - turometrul sa nu fie la valoarea de ralanti
     
    13YTe apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cristi Modifica postul anterior, butonul ECON trebuie sa fie apasat, aprins.

    Butonul ECON stins = AC cuplat (care este un consumator mare si PTC-ul nu va porni).

    Sau, poate pe C5 e divers fata de C6, poate proba ambele metode.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lasa-l asa ca e bine ECON "stins" :)
     
  6. rvaler2010

    rvaler2010 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Audi A6 4B2 C5 2.8 AQD Quattro 1999
    Am observat de vreo doua săptămâni că ceasul care indică temperatura lichidului de răcire o ia razna. Am curățat caloriferul, antigelul este curat, radiatorul l-am curățat la jet când am schimbat distribuția.
    Termostatul nu l-am schimbat o data cu distribuția pentru ca nu l-am verificat când a sosit și nu se potrivea, era mai mic.
    Acum 2 săptămâni am mers pe autostradă 15 km și arăta apa la 70, apoi am întrat în oraș, apa la 60, la următorul semafor 90.tin să menționez că scădea și urca de la 60 la 90 în 2-3 secunde.
    Acum i-am pus un carton în fața radiatorului și am dat o tură, se încălzește apa și bagă căldură.
    Am plecat cu mașina, s-a încălzit la 90 în oraș, am ieșit și a scăzut la 60 (temp aer 1°C) am intrat în oraș și a urcat la 70-90, oscila. Peste o oră am pornit înapoi, a urcat la 90 în oraș, a stat la 90 în afara orașului, am întrat în oraș și a scăzut la 60°C, am oprit motorul, am rotit de palmele vâscocuplajului și se roteau repede și ușor. Când am urcat în mașină apa la 90°C.
    Dacă ar fi termostatul nu ar mai urca la 90, dacă ar fi vâscocuplajul s-ar încinge sau ar sta la 90, dacă ar fi senzorul de temperatură poate ar porni mai greu.
    Uneori bagă, alteori nu bagă căldură...Dar simt că nu bagă așa cum ar trebui. O să încerc să mai curăț cu oțet, cu o soluție, cu zeamă de lămâie...
    M-am gândit inclusiv că ar putea fi aer pe instalație. Acum, nivelul antigelului este normal la rece, puțin peste maxim la cald...
    Uleiul se încălzește și stă la normal 80-100 ceea ce mă face să cred că și antigelul stă la o temperatură de 90.
     
    Ultima editare: 22 Noi 2025
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Schimba caloriferul din bord si pe urma vezi ce se intampla. Cumperi doar = exclusiv marca Denso si/sau OE
     
  8. rvaler2010

    rvaler2010 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Audi A6 4B2 C5 2.8 AQD Quattro 1999
    Azi dimineață, am găsit antigel sub mașină. Colierul de la furtun/țeava calorifer, sus, lângă baterie, era slab. Deci prindea aer p-acolo.
    Am mers 12km, apa la 90. Staționat o oră și mers înapoi, apa la 90. Pe VCDS îmi dădea temperatura antigelului, 94 și 53, dar sigur n-am făcut ceva bine. A stat juma de ora la ralanti și antigelul pe VCDS a stat la 93-94, deci foarte bine. În bord 90.
    Acasă am suflat iarăși pe conductele alea de la calorifer, iar a ieșit mizerie. Am montat la loc și am mers vreo 15 km, mai turat. Apa la 90, bagă căldură.
    Urmăresc...
     
  9. rvaler2010

    rvaler2010 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Audi A6 4B2 C5 2.8 AQD Quattro 1999
    Azi dimineață am auzit bolborosind sub mașină, în dreptul tobelor de lângă cutie. Când s-a întors soția cu mașina acasă, un drum de 12 km, la fel bolborosea... Apa la 90°C.
    Am schimbat vâscocuplajul, am scos cartonul din fața radiatorului, am dat o tură cu mașina, apa la 90, bagă căldură. La întoarcere am verificat radiatorul. În dreptul vâscocuplajului, partea stângă a mașinii, radiatorul fierbinte. În partea dreaptă, în dreptul ventilatorului de climă, radiatorul rece. Furtunul care duce la termostat rece.
    Urmăresc în continuare să văd dacă mai face figuri în zilele următoare.
     
  10. rvaler2010

    rvaler2010 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    Weissenhorn
    Masina:
    Audi A6 4B2 C5 2.8 AQD Quattro 1999
    I-am dat de cap!
    Am mișcat de mufle sondelor de căldură și de atunci nu i-a mai venit rău acului de indică temperatura. Probabil vreun contact imperfect.
     

Distribuie pagina asta